MetaVerse’deri beklentiler çok erdemli

Son dönemde sevimsiz gücü haline geldiği MetaVerse’e iri umutlar bağlayan Markka Zuckerberg, şirketinin ismini Facebook’fecir Meta’ya çevirerek bu projeye hangi kadar inandığını göstermişti. Meta’nın cümle gelecek planlarını MetaVerse’ü gerçeğe muhavvil ve ticari tıpkısı yapıt haline getiren müşareket olma hayali üzerine kuran Zuckerberg, bu hayalin ayrımsız ahit şirkete, milyarlarca, başkaca beniz milyarlarca dolar dünyalık kazandıracağına inanıyor

Bildiğiniz üzere Meta son dönemde yatırımlarını bu alana yöneltmiş durumda. Aynı yandan bu sanal dünyayı gerçeğe dönüştürecek yazılımlar üzerinde çalışırken, benzeri yandan de bu dijital dünyaya açılan kapılar olacak VR gözlüklerini elan da geliştirerek olabildiğince gerçekçi bire bir repertuvar arz etmek için yeterli arkaç getirmeye çalışıyor. Fakat elan beyninde Zuckerberg’mağara hayalini kurduğu anlamda aynı MetaVerse olmadığı üzere, bütün bu yatırımlar şimdilik meccani kalıyor. Bu alana müteveccih yazılım ve donanımlara milyarlarca dolar harcayan Meta’nın buna fiyat yatırımcılarına sunabileceği bodur vadeli tıpkı sağlık kapısı bulunmuyor. Bu yüzden şu anda bu harcamalar şirketin sırtına ve sosyal iletişim araçları vasıtasıyla elde ettiği gelirin sırtına binmiş durumda. Bu yüzden üstelik Markka Zuckerberg, bu projenin potansiyelini değme fırsatta vurgulayarak yatırımcıları götürümlü olmaları konusunda kandırma etmeye çalışıyor.

CNBC’nin Mad Money ünlü programında bu proje karşı konuşan Markka Zuckerberg, 2030’a geldiğimizde 1 bilyon kişinin MetaVerse kullanıcısı olacağını ve herhangi bir birinin herhangi bir yıl bu dijital dünyada yüzlerce dolar harcayacağını söyledi. Zuckerberg’e göre 10 sene zarfında bu proje, yüz milyarlarca dolar dirimsel getiriyor olacak. Bunun yetişkin benzeri kısmı dahi Sermaye’nin eline geçiyor olacak. Zira şirket bugün Google Play Store ve Apple App Store’üstelik olduğu kadar MetaVerse’te alınıp satılan ürünlerden ve hizmetlerden hisse almayı planlıyor.

Mavera yandan Mark Zuckerberg, özlük işletim sistemlerini ihdas planları üzerine üstelik konuştu. Sermaye’nın kendi işletim sistemini geliştirmeyi düşündüğünü söyledi. Detaylı vadede cihazları ile yazılımları arasındaki entegrasyonu seçmek için özlük işletim sistemlerine ihtiyaçları olacağını söyledi. Görünüşe bakılırsa Meta, yakında Apple ve Google ile birlikte öz işletim sistemi olan uygulayım bilimi devleri arasına katılacak.

Sermaye, Metaverse’dahi elbise mağazası açıyor

İnfo Yatırım’dan Metaverse daveti! İnfoVerse’dahi avatarlı tur

Metaverse’de içki fabrikası

 

Share: