Meteorolojiden İstanbul karışma 23 kente dominant ve seylap uyarısı geldi

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü marifetiyle yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak, ülkemizin yıldız, bağırsak ve maşrık kesimlerinin parçalı ve düzlük düzlük haddinden fazla bulutlu, Marmara’nın şimal ve gün doğusu su, Şarki Akdeniz, İç Anadolu’nun cenup ve doğusu, Karadeniz, Maşrık Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin evcil başlamak için fasılalı sağanak ve meydan kayran gök ses sağanak yağışlı, diğer yerlerin bir iki bulutlanmış ve berrak geçeceği hesap ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 ülke için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu kod geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce solgun uyarı verildi.

BASKIN VE AKARSU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile zamanla Doğu Karadeniz kıyıları ile Kalaba çevrelerinde yerli olarak akva olması beklendiğinden yaşanabilecek pahal şartlara alın (nagehan yeğin, su baskını, saika, yağış anında akva rüzgar vb.) titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ait korkulu durumlarda kullanılıyor. Bu renkte hesap pusulası edilen meteorolojik olay sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması beklenen görülüyor. Çokça müdebbir olunması, aktüel meteorolojik koşullar ve tahminlerin izlem edilmesi gerekiyor. Sarı, havada “gizil ateş durumu”na belen ediyor. Tahmin edilen meteorolojik hadise sıra dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek cerrahi müdahale konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: