Meteoroloji’den İstanbul ve Ankara karışma 17 ile sarı kodlu ihtar! Ansız hâkim ve akarsu baskınları için müdebbir olunması istendi

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü’nden gelen akıbet albeni raporlarına bakarak yarın günün evvel saatlerinden itibaren kuzeybatı kesimlerde görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanağın, Marmara’nın cenup ve doğusunda İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Bursa, Balıkesir, Çanakkale’nin doğusunda, Mağrip Karadeniz’da Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu’birlikte, Eskişehir ve Çankırı çevreleri ile Ankara’nın kuzey ve gün batısı ilçelerinde aralıklı ve evcil olarak sağlam yağış bekleniyor.

İSTANBUL DAHİL 17 İLE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 17 devlet üzere sarı kodlu uyarma verildi. Bu iller arasında Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce düzlük alıyor.

DOMINANT VE SU BASKINI UYARISI

Meteoroloji’den yapılan açıklamada “Yağışların; Marmara’nın yıldız ve doğusu, Gün Batısı Karadeniz (Sinop aut), Çanakkale’nin bağırsak kesimleri, Eskişehir çevreleri ile Ankara ve Çankırı’nın yıldız ve günindi kesimlerinde düz kayran akva olması beklendiğinden hâkim, taşma, ulaşımda aksamalar üzere olumsuzluklara cebin müdebbir ve dikkatli olunması gerekmektedir” denildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAYIMLADI

İstanbul Valiliği de toplumsal medya hesabından ihtar mesajı yayımladı. Yayınlanan mesajda, “Meteoroloji’ye bakarak; erte önceki saatlerden itibaren İstanbul’bile boğanak ve gök patırtılı bora yağışların; aralıklı ve yerel yerine kuvvetli olması bekleniyor. Ansız hâkim ve su baskınına karşı tetik ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

SICAKLIKLARDA DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Öte yandan Umum Müdürlük, gelgel sıcaklığında şanlı bir başkalık olmayacağını dahi açıkladı. Rüzgar hızının ise Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra mutedil kuvvette esmesi bekleniyor.

SARI UYARI NEDİR?

Soluk, havada “gizil tehlike durumu”na belen ediyor. Durum edilen meteorolojik olay olağan dışı olmamakla alay malay, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek operasyon üzerine titiz davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: