Mevsimsel tarım işçileri Ağrı’da gün çiçeği mesaisinde

Mehabet desteğiyle serencam yıllarda bitkisel ürün çeşitliliğinin arttığı Ağrı’birlikte, Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nden gelen mevsimsel ekincilik işçileri gündöndü hasadı yapıyor.

İl genelinde 23 bin dekarlık bölümü dolayı gündöndü, 21 bin dekarı bile çerezlik yerine ekilen tarlalarda güz mevsiminin gelmesiyle hasat başladı.

Şanlıurfa’dan gelerek tarlaların kenarında kurdukları çadırlarda nazil mevsimlik ekincilik işçileri, sabahın er saatlerinde mesailerine başlıyor.

Aralarında kadınların dahi bulunduğu işçiler, dolaşma boyu ellerindeki oraklarla ayçiçeği topluyor.

Yaklaşık 1,5 ay burada çalışacak olan işçiler, kazandıkları parayla kışın ailelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak.

İşçilerden Mustafa Kaya, AA muhabirine, seçkin sene yaz aylarında değişik illere her an çalıştıklarını, yılın yarısını ayrımlı illerde geçirdiklerini söyledi.

Erzincan’de günâşık çapası, Malatya’bile kayısı hasadının arkası sıra Ağrı’ya günâşık hasadına geldiklerini belirten Kayaç, “Buraya geleli 15 dönme oldu. Kestirmece 45 devir burada kalacağız. Burada çadırlarda kalıyoruz. Gece gelgel sevimsiz oluyor. Tıpkı aileden 15 can burada çalışıyoruz. Sivas’ta birlikte patates hasadını yaptıktan sonradan evimize gideceğiz. Hayatımız bu şekilde geçiyor.”

“Evlenmek için mal geçişsiz”

Üniversiteden bu sene çıkışlı olduğunu vurgulayan Hacer Kayaç da 20 gündür orakla günâşık hasadı yaptıklarını anlattı.

Ferhat Kayaç üstelik sabah er işe başlayıp akşama kadar çalıştıklarını, mayıs ayından aralık ayına büyüklüğünde değişik illere anbean mal bağışlamak için emek verdiklerini dile getirdi.

Kaya, “Evlenmek için para lazım ve bu parayı kaplamak amacıyla birlikte çalışıyoruz. Bizim için çalışmanın gecesi gündüzü yok. İzmir’den başlayıp Kars, Erzincan ve Sivas gibi bir nice ile gidip çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.Share: