Millî Kanser Taharri Programı ile güzeşte sene 7,3 milyon tarama yapıldı

Keyif Bakanlığınca hesaplı Ulusal Kanser Taharri Programı kapsamında sabık yıl kısaca 7,3 milyon tarama yapıldı. Taramalardan 2,8 milyonu meme, 2,7 milyonu merhamet ağzı ve 1,8 milyonu yüklülük çöz kanserlerine müteveccih oldu.

AA muhabirinin Halk Sağlığı Umumi Müdürlüğünden edindiği bilgiye göre, dünya genelinde gelişigüzel 6 ölümden biri, Türkiye’de ise 5 ölümden biri kanserden kaynaklanıyor. Amansız Hastalık, Türkiye’deki ölüm nedenleri beyninde ikinci tam kayran alıyor.

Afiyet Bakanlığınca, tedaviye erişimin, esenlik altyapısının sağlanmasıyla gelişigüzel havari önlemlere dahi ciddilik veriliyor.

Bu kapsamda Acun Afiyet Örgütünün (DSÖ) önerileri doğrultusunda, 2008’den itibaren pusat, önleme, tarama ve tedavi çalışmalarını benzeri arada barındıran Millî Amansız Hastalık Kontrol Programı ile bicik, yüklülük iç ve rahim ağzı kanserlerine yönelik tarama programları uygulanıyor.

Tarama hizmeti, ülke genelindeki keyif kuruluşlarının birlikte illerdeki aktif tarama araçlarıyla veriliyor.

Bu kapsamda, Türkiye’dahi Kovid-19 salgının etkilerinin azalmaya başladığı 2021’üstelik 4,4 milyon tarama yapıldı.

Geçen yıl ise ülke genelinde tahminî 7,3 milyon tarama gerçekleştirildi. Bunlardan kısaca 2,8 milyonu meme kanseri, 2,7 milyonu acıma ağzı kanseri ve 1,8 milyonu etki bağırsak kanseri taraması oldu.

Taramalar ne yaş gruplarında yapılıyor?

Millî Amansız Hastalık Taharri Programı’nda meydan kayran 40-69 gözyaşı arasındaki kadınlara yönelik meme kanseri taraması kapsamında, yılda tıpkısı nöbet klinik bicik muayenesi yapılıyor, 2 yılda aynı mamografi çekiliyor.

Rahim ağzı kanseri taraması ise 30-65 gözyaşı arası kadınlara 5 yılda ayrımsız HPV-DNA ve smear testiyle yapılıyor.

Kalın iç kanseri taraması, 50-70 yaş arasındaki avrat ve erkeklere 2 yılda ayrımsız Gaitada Muamma Kan Testi (GGK) tarafından yapılırken, bu gruptakilere 10 yılda ayrımsız kolonoskopi öneriliyor.

Tarama sonrasında pozitif evet da yabansı kâin şahıslar, ikinci, üçüncü derece keyif kuruluşlarına yönlendiriliyor ve doğacak tetkikler isteniyor.

4 Gücük Ay Kanser Günü farkındalık mesajı

Sağlık Bakanlığı, bu yıl 4 Gücük Ay Acun Amansız Hastalık Günü farkındalık mesajında “Kanserden sakınmak herkesin hakkıdır.” ifadelerine meydan verdi.

Mesajda “Siz de kanserden tevakki etmek ve kendinize uygun taramaları yaptırmak üzere Cemiyet Sağlığı Merkezlerine (TSM) kapalı bakım veren Kanser Erken Canlandırma, Tarama ve Terbiye Merkezleri (KETEM), Dosdoğru Hayat Merkezleri (SHM) ve Karı Sağlığı Merkezlerine (ASM) başvurabilirsiniz.” çağrısı yapıldı.

Share: