Mudanya Şehremini Türkyılmaz: “Tıpkı Hatalar Yapılarak Ayrımlı Sonuçlar Beklenemez”

Bursa Büyükşehir Şehremaneti Meclisi’nde görüşülen Güzelyalı Revizyon Uygulama İmar Planları’nda mahkemenin fesih gerekçelerinin ortadan kaldırılmadığını belirten Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Maalesef Büyükşehir’in bu planlarının baştan nakız olması kaçınılmazdır. Tıpkısı hatalar yapılarak farklı sonuçlar beklenemez” dedi.

Mudanya Belediyesi marifetiyle hazırlanan ve onaylanan Güzelyalı 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı’nın arkası sıra Büyükşehir Meclisi’nce hazırlanan 1/5000 ölçekli tasrif, sedir gündemine geldi.

Mudanya Belediye Reisi Hayri Türkyılmaz konu hakkında, “Planları hazırlarken bizim amacımız, yeniden mağduriyet yaşanmaması ve mağdur sayısının artmamasıydı. İlgili gelgel görüşleri ve yasalar ne gerektiriyor ise onlar yapıldı. Elan geçmiş 5 nöbet mahkeme eliyle nakız edilen Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan planlarda gene bir hatalar yapılmıştır. Başta Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı oluşmak için suratsız gelgel görüşleri dikkate alınmamıştır” açıklamasında bulundu.

Askı itirazlarının değerlendirilmediğine dikkati çeken Türkyılmaz, “Ruhsat sorununun çözülebilmesi üzere kanun ve yönetmelikler çerçevesinde ilgilendiren kurumların görüşlerine uyularak traksiyon çalışmasının yapılması gerekiyordu. Mahkeme iptal gerekçeleri bile ortadan kaldırılmamıştır. Bir Zaman imara açılan yerlerle ait yasalı tıpkısı dayanak oluşturulmamış ve kesme tıpkısı hal getirilmemiştir. Maalesef Büyükşehir’in bu planlarının baştan bozma olması kaçınılmazdır” diyerek konuştu.

Share: