Muhtarlar vukuf yarışmasında ter döktü

Muhtarlar bilgelik yarışmasında ter döktü

GAZİANTEP – Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Eş, Sülale ve Terbiye Ofis Başkanlığı’nca “Muhtarlar Bilgi Yarışması” yapıldı.

19 Ilk Teşrin Muhtarlar Günü öncesinde muhtarlara özel hazırlanan etkinlikler çerçevesinde planlanan “Muhtarlar Bilgi Yarışması”na gelişigüzel ilçeden 3 kocabaşı girmek amacıyla hep 27 kocabaşı bilgileriyle ilçelerini öne etmek için kıyasıya yarıştı.

Muhtarlar, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Musahabe ve Çığır Eğitim Bilimi Kursları’nda görev olan eğitmen ve öğretmenler ile Avrat, Aile ve Terbiye Kat Başkanı Abdullah Aksoy vasıtasıyla hazırlanan, çoğu genel firez bilgilerinden oluşan ve Gaziantep özelindeki sorulara cevap aradı.

Yarışmada, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne vabeste GASKİ’nin sözcük açılımı nedir?”, “Gaziantep hangi yıl büyükşehir statüsüne geçmiştir?”, “Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunu dönüş, ay, yıl olarak yazınız?” kabil 20 soruya meydan verildi.

Jüri üyeliğini Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Seçme Karadağ, Karı Sülale ve Eğitim Bilimi Ofis Başkanı Abdullah Aksoy, Muhtarlıklar ve Sivil Sosyete Yazıhane Müdürü Salih Sebep ve Kadın ve Eş Büro Müdürü Kübra Çiıkılınç’ın yaptığı yarışmada 160 puanla 1’inci Şehitkamil, 130 puanla 2’nci Nurdağı, 120 puanla 3’üncü Nizip muhtarlıkları olurken 4’üncülüğü ise 110 puanla Şahinbey, İslahiye, Oğuzeli ve Karkamış kaza muhtarları paylaştı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Delicesine, yarışmanın hediye töreninde yaptığı konuşmada, yarışmada dereceye girmenin değil benzeri arada olmanın daha muhteşem olduğunu anlatım ederek “Istek bire bir bacanak gerek diyor kahve vesile. Bunların hepsi dostluğumuzun, kardeşliğimizin gelişmesi, birbirimizi tanımamız için balaban benzeri kulp, şişman tıpkı okazyon. Katıldığınız için, burada olduğunuz amacıyla çokça teşekkür ediyorum. Hepiniz bizim gönlümüzün birincisisiniz. Cenabıhak sizden razı olsun. Hayırda yarışıyoruz, güzellikte yarışıyoruz, kardeşlikte yarışıyoruz. Birbirimizi elan gür tanışıklık fırsatımız oluyor. ve bilcümle alay malay yüzüncü sene çok koskocaman. Ecdat burayı kurdu, buraya büyüklüğünde getirdi. Muhtarlarımızla de gelişigüzel ikinci yüzyılın hikayesini gelişigüzel yazacağız” dedi.

Konuşmanın peşi sıra dereceye giren muhtarlar, ödüllerini Başbuğ Fatma Delicesine’in elinden aldı. Yarışmada dereceye giren bilcümle muhtarlara sayısal saat ihsan edilirken, bir numara muhtarlara eşleriyle gelişigüzel Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti turu ve tamlık altın, ikinci olan muhtarlara KKTC turu, üçüncü olan muhtarlara ise İstanbul turu bağış edildi.

Muhtarlar organize amacıyla teşekkür etti

Yarışmaya katılan muhtarlar ise teşekkür mesajlarını iletti. Organizasyonun muhtarların tıpkı araya gelmesi hesabına oylumlu olduğunu vurgulayan muhtarlar, sükse dileklerini üstelik paylaştı.

Share: