Mürtefi Keven: Bu Devletin Bin Yıllık Geçmişini Sizin Politik Hesaplarınıza Gereç Yaptırmayız

CHP Yozgat Saylav Mehabetli Geven, Yozgat’ta Çayıralan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen İlköğretim Haftası etkinliklerine Çayıralan Şehremini Ömer Codar’ın çağırma edilmemesine aksülamel gösterdi. Keven, “Çayıralan İlçe Milli Yetişek Müdürü Satılmış Keleş, akıbet evcil seçimde AKP’den Sorgun Şehremini namzet adayı olmuştu. Mahsus bu defa da saylav adayı olacak kim bundan kontekst Belediye Başkanı Ömer Codar’ı düzenlediği resmi benzeri etkinliğe davet etmiyor. Devletin kurumlarını istediğiniz kabilinden yönetemezsiniz. Bu devletin bin yıllık geçmişini sizin siyasi hesaplarınıza malzeme yaptırmayız” dedi.

TBMM Milli Terbiye Komisyonu Üyesi Şanlı Geven, zaman yaptığı yazılı açıklamada, Çayıralan İlçe Milli Yetişek Müdürlüğü tarafından planlı İlköğretim Haftası etkinliklerine Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar’ın davet edilmemesini eleştirdi.

“Çayıralan İlçe Milli Eğitim Müdürü Satılmış Bahadır, serencam yerli seçimde AKP’den Sorgun Belediye Başkanı aday adayı olmuştu. Anlaşılan bu posta birlikte mebus adayı olacak ki bundan kontekst Belediye Reisi Ömer Codar’ı düzenlediği resmi bire bir etkinliğe nida etmiyor. Devletin kurumlarını istediğiniz gibi yönetemezsiniz. Bu devletin bin almanak geçmişini sizin siyasi hesaplarınıza gereç yaptırmayız” diyen Keven, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı yoluyla gurur personeline sunulan aylıkla ödüllendirme teşvikine da tepki gösterdi ve şunları kaydetti:

“ÖDÜLLENDİRİLENMEDE LİKAYAT DEĞİL, EĞİTİM-BİR-SEN ADLI SENDİKAYA YAKIN OLMA ŞARTI ARANIYOR”

“Yerköy ilçesinde 4 hoca, 3 okul müdürü, 2 ofis müdürü, 1 bilgelik istihzar ve kontrol işletmeni, 1 önder ve 1 alım müdürü tutmak için 12 kurum personeli ödüllendirmeden faydalandı. Fakat bu kişilerin şüphesiz seçildiği hakkında somut bire bir kriter yok. Çünkü sunulan ödüllendirme teşvikinde başarı ve değim değil, iktidara ve onun güdümündeki Terbiye-Tıpkısı-Sen ünlü sendikaya mümasil olma şartı aranıyor. Öğrencisinin çeşitli branşlarda dereceye girmesini sağlamış kalburüstü öğretmenler ödüllendirmeye makul görülmezken, Liselere Giriş Sınavı’nda yer kalburüstü okulların idarecileri ödüllendirmeye akla yatkın görülmezken siyasal çevresi olan idarecilerin akla yatkın görülmüş olması kabul edilemez.

“MESLEKTAŞLARIM OLAN ÖĞRETMENLERİN ZAT HAKLARINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Öğretmenleri ayrıştırmaktan vazgeçin artık. Çocuklarımızı hayat ettiğimiz Milli Eğitimi, yerli siyasetçilerin takiben ayrılmayan, onları hayalet üzere takip eden Milli Eğitim Bilimi Müdürleri ile değil başarılı ve kudretli eğitimcilerle vermek zorundayız. Meslektaşlarım olan öğretmenlerin kişi haklarını savunmaya bitmeme edeceğim. Milletin iktidarında, Yerköy İlçe Milli Yetişek Müdürü Hamza Ergül ve meslek müdürleri AKP’nin yerel siyasetçileriyle foto ürkmek zorunda kalmayacak, sadece ve yemeden içmeden muvaffakiyetli bire bir eğitimci olma şartı aranacak. Zaaf etmesinler, onları da bu çileden kurtaracağız. Milletin iktidarında milli yetişek müdürlerinin bir tane görevi, o şehirdeki sükse çıtasını arttırmak, sınavlarda en gani başarıları eksiltmek ve öğrencilerinin, öğretmenlerin huzurunu temin etmek olacaktır.”

Share: