Muş’un yaylalarında arıcılık özne karı koca, mesleğin zorluklarını dahi alay malay aşıyor

Muş’ta alay malay konakladıkları yaylada arıcılık fail Ercan ve Emran Beyazyıldırım çifti, mesleğin zorluklarını bile gelişigüzel aşıyor.

Kentte 30 yıldır arıcılık fail Ercan ile çocuklarını büyüttükten bilahare eşine arkalamak için 5 sene evvel mesleğe başlayan Emran Beyazyıldırım, zengin floraya eş Muş’un faziletli yayla ve dağlarında en nitelikli balı söylemek amacıyla çabalama gösteriyor.

Yazı Muş’un serin yaylalarında kışı bile Hatay’daki yaylalarda geçiren sülale koca, beraberinde vererek karşılaştıkları zorluklara ciğer geriyor.

Havaların ısınmasıyla Varto ilçesine sadık Tuzlu köyündeki 2 bin 40 rakımlı yaylaya bıraktıkları kovanlarda bal hasadına başlayan çift, bu sene aheste yağışların etkisiyle mübarek aynı hasat dönemi geçirmeyi bekliyor.

Beyazyıldırım çifti, yaylaya bıraktıkları 400 kovandan 4 titrem bal elde etmeyi hedefliyor.

“Eşimle faziletli rakımlı yaylalarda doğal bal üretiyoruz”

Ercan Beyazyıldırım, AA muhabirine, geçen yılın çok yağışsız geçmesi nedeniyle rekoltede iri düşüş yaşandığını söyledi.

Bu sene nebat çeşitliliğinin artmasıyla henüz aşkın yapıt elde etmeyi beklediklerini aktaran Beyazyıldırım, şöyle konuştu:

“Balımızın yüzdelik yüz kaliteli çıkacağını umuyoruz. Rızkımız için buradayız. İlk hasada başladık. Güzel aynı rekolte bekliyoruz. Radyatör, karakovan ve arı bal ile tüketicinin karşısına çıkacağız. Propolis dahi üretiyoruz. Eşim daha çok propolis ile ilgileniyor. Geçimimizi bulmak ve tüketicinin doğru ürünle buluşması amacıyla elimizden geleni yapıyoruz. Eşimle efdal rakımlı yaylalarda katıksız bal üretiyoruz. Bana rastgele konuda havari oluyor. Alay Malay çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Emran Beyazyıldırım ise 4 çocuğunun okuyup darülfünun mezunu olduğunu, onların büyümesinden sonra eşine müzaheret etmeye başladığını söyledi.

Eşiyle bire bir mesleği yapmaktan bahtiyar olduğunu dile getiren Beyazyıldırım, “Hem sağım zamanı hem dahi bakım zamanı eşime koruyucu oluyorum. Sabahleyin kalkıp eş işlerini yapıyorum, yemeği hazırlıyorum, sonradan bile eşimle arılığa geliyorum. Alay Malay çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Umarım bereketli tıpkısı mahsul elde ederiz. Bulunduğumuz bölgede çiçek çeşitliliği aşkın. Arılarımız bu sene iyice bal yaptı. Arılarımıza ve elde ettiğimiz çocuk güveniyoruz.” dedi.

“Kentte 630 titrem bal hasadı hedefleniyor”

Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Ahit, arıcıların ensesi kalın bitki çeşitliliğine erbap Muş’un yaylalarını yeğleme ettiğini söyledi.

Bu yıl yağışların üreticileri sevindirdiğini anlatan Ahit, şunları kaydetti:

“Kentte 330 saf işletmesi bulunmakta. 52 bin 636 kovanımız var. 630 titrem bal hasadının yapılması öngörülüyor. 2021 verilerine göre daha çok bal üretimi hedefliyoruz. Faziletli yaylalarda mevcut üreticilerimiz hasada başladı. Yaptığımız görüşmelerde kovandan ortalama 12 kilogram bal elde ediliyor. Arıcılarımıza verimli ve fazlalaşan kazançlar diliyoruz.”

Share: