Nazır Fatih Dönmez serencam durumu açıkladı: Tabii gazda bu şita ağırbaşlılık yaşamayacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’ın dahi katılımıyla Osmaneli Seramik ve Vitrifiye Fabrikası’nın anne atma töreninde yaptığı konuşmada, bu tesisin 160 milyon dolarlık yatırımla hayata geçeceğini bildirdi. Fabrikanın mecmu yetenek işletmeye geçtiğinde 1000 kişiye istihdam sağlayacağını tamlayan Dönmez, tesisin dizayn ve ekleme değeri efdal eser konusunda de eke tıpkısı boşluğu dolduracağını söyledi.

“TEDARİKÇİLER PROGRAMA UYDUĞU SÜRECE BU HAYAT SIKINTISIZ GEÇİRECEĞİZ”

Bakan Dönmez, Bilecik’in seramik ve mermer üretimiyle öne sâdır benzeri toprak olduğunu anlatarak, “Hele mermer rezervinde geçmiş 10, üretiminde ilk 15 site ortada kayran alıyor. İnşallah bu yatırımlarla şehrimizin bu alandaki gücü ve konumu daha dahi pekişecek. Biliyorsunuz akıbet dönemde Avrupa’bile benzeri erke krizi yaşanıyor. Avrupa hem hazırlık hem dahi fiyatlandırma konusunda çetin ayrımsız darboğazdan geçiyor. Medyadan strateji ediyorsunuzdur katıksız gazın tüketimiyle ilgili konularda muhtelif yaptırımlar hayata geçirdiler. Ister borazan hatlarımız lazım LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse üstelik meydan altı doğal gaz ambarlama tesislerimizle bu anlamda oldukça gani bir durumdayız. gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı güçlük yaşamadan geçireceğiz inşallah.” dedi.

“100 LİRALIK FATURANIN 80 LİRASINI CESAMET KARŞILIYOR”

Fiyatlar üzerine Türkiye’nin dahi dünyadaki gelişmelerden huysuz etkilendiğini dile getiren Dönmez, “Burada bile artışın vatandaşlarımız üzerindeki etkisini arz aza uğratmak amacıyla sübvansiyonlarımızı, aynı apayrı deyişle vatandaşa desteğimiz artırarak devam ediyoruz. Doğal gazda yüzdelik 80 oranında destekleme uyguluyoruz. Yani 100 lira ayrımsız faturanın 80 lirasını tığ devlet kendisine karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: