Nazır Izdıraplı “Pandemi döneminde yaşlılarımızı yalnız bırakmadık”

Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanı Bahir Izdıraplı, Selim Öğür İstanbul İl Başkanlığı’nın “YüzYüze 100 çağ” sloganıyla başlattığı programlar çerçevesinde Beylikdüzü’nde Yaşlılar Yurdu Yaşlı, Bakım ve Iyileştirme Merkezi’ni ülfet etti. Bakan Üzüntülü, “Pandemi döneminde yaşlılarımızı yalnız bırakmadık” ifadelerini kullandı.

Doğru Fırka İstanbul İl Başkanlığı’nın “YüzYüze 100 aktarılma” sloganıyla başlattığı programlar çerçevesinde Beylikdüzü’nü musahabe fail Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanı Yoğunluk Yanık, yaşlılar ile tıpkı araya geldi. Beylikdüzü Huzurevi Buğulanmış, Hizmet ve Iyileştirme Merkezi’ni mülakat eden Üzüntülü, “AK Tümen döneminde aralıksız eşsiz büyüklerimize müteveccih hizmetlerimizi bitmeme ettirdik, seçkin yeni yılda az buçuk elan iyileştirerek şükürler olsun ilerletiyoruz” diye niteleyerek yaşlılara verdiği önemi vurguladı. Konuşmasının arkası sıra huzurevinde kıpırdak vatandaşlarla sohbet eden Icra Vekili Izdıraplı, sonrasında ise yaşlılara ihsan verip, yaptıkları resimleri inceledi.

“Büyüklerimize müteveccih hizmetlerimizi gelişigüzel eskimemiş yılda biraz henüz iyileştirerek ilerletiyoruz”

Eş ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Bahir Kederli, “Hem bakanlığımızın çalışmalarını yerinde koymak yerine, hem varsa büyüklerimizin talepleri, bize iletecekleri, hepsinden üstelik önemlisi faydalı dualarını kabul etmek üzere onları konuşma ettik. Bizim biliyorsunuz mânialı ve buğulu bakımı konusunda hem büyüklerimize hem dahi değişik desteklediğimiz kitlelere yönelik sosyal hizmet mantığımızın temelini, kişilerin öncelikle zat toplumsal ortamlarında hayatlarını idame ettirmeleri ve çekicilik bakımına gerekseme duyan büyüklerimizin birlikte bildirme güzelce biçimde idame ettirmelerini tedarik etmek. Etken yaşlanmayı sağlayacak şekilde, kaldıkları yerlerde hayatlarını idame ettirmeleri, ama aynı zamanda sosyal hayatlarını sürdürmelerini, sportif faaliyetlerini desteklemeyi ve hepsinden de önemlisi onların o maltalık tecrübelerini kendisinden ahir kuşaklara aktaracak, bizlere aktaracak ortamı onlara keşfetmek. Bu anlamda vekâlet namına DOĞRU Fırka döneminde geceli gündüzlü bulunmaz büyüklerimize yönelik hizmetlerimizi devam ettirdik, rastgele bakir yılda biraz henüz iyileştirerek şükürler olsun ilerletiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Toplumsal hizmetler anlamında umu rahatlığıyla söyleyebilirim kim acun ile yarışır durumdayız”

Pandemi döneminde yaşlıları serbest bırakmadıklarını tamlayan Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yoğunluk Izdıraplı, “Sosyal hizmetler anlamında heves rahatlığıyla söyleyebilirim ki acun ile yarışır durumdayız. Yani dünyanın çokça kaslı olduğunu gördüğümüz ülkelerdeki imkanlar, bizim yaşlılarımıza, engellilerimize, çocuklarımıza sağladığımız imkanlar ile yarışamayacak durumda. Bakın bire bir pandemi geçirdi dünya, hala elan etkileri devam ediyor. İki yıl boyunca dünyanın birçok yerinde insanlar pandemiden etkilendiler. Dünyada alelhusus yaşı anlaşılan ayrımsız oranın üzerindeki insanların yüzdelik 35 ile 85 beyninde ölüm oranları olduğunu gördük. Çokça mütekâmil ülkelerde üstelik pandemi zımnında çetin önlemler alınamaması zımnında buğulu insanların faziletli orandaki ölümleri ile karşılaşıldı. Bizde ise bu büyüklük çokça düşük aynı seviyedeydi. Bizdeki oranların haddinden fazla çokça elan bir iki olmasını isterdik ama diğer ülkeler ile kıyasladığımızda oranlar alelade mukayese akseptans etmeyecek noktada. Bizde bu devlet yüzdelik 4,4. Pandemide Covid-19’a bağlı buğulanmış ahiret yolculuğu oranı bu. Yüzdelik 81 nere, yüzdelik 4,4 nere. Bu anlamda yaşlılarımıza kurum bakımı, ister evde bakım ile hayatlarını evde kendileri varagelmek isteyen yaşlılarımıza YADES programımız ile desteklenmesi, eş fertleri varsa onların maddi adına desteklenmesi tarafından hal namına uygulanabilecek her türlü çözümü hayata geçirdik” dedi. – İSTANBULShare: