Nazır Karaismailoğlu, DÜRÜST Fırka Eskişehir İl Başkanlığında partililerle buluştu Açıklaması

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, “İnşallah zaman Ukrayna’daki görüşmeler sonucunda üstelik arz gelişmemiş zamanda burada ayrımsız barışın sağlanması, onu üstelik Türkiye’nin ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın öncülüğünde sağlanması yeryüzü balaban dileğimiz. İnşallah en gücük zamanda bu cenk bitecek.” dedi.

SELIM Parti İl Başkanlığını mülakat fail Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada, 100 yıla sığacak işleri 20 yıla sığdırıp cingöz bire bir SELIM Tümen hükümetleri dönemi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’daki temaslarına değinen Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Bakın ‘bu acun lideri’ gitmek, ‘reis’ buyurmak hakeza ayrımsız öz rüfeka. Dünya barışını nail olmak amacıyla savaşın hep aktörleriyle uygun mülaki bir tane şef Sayın Cumhurbaşkanı’mız. Hakikaten Cenabıhak ona keyif, detaylı dünya malı versin. Türkiye’ye yetmiyor, bütün dünyayı yönetiyor. O yüzden filhakika tığ Cumhurbaşkanı’mızla gurur duyuyoruz. O, Türkiye amacıyla hakikaten nazik bir vesile ve bu 20 yılda ülkemiz amacıyla yapılanlar onun liderliğinde, onun ekibinin ortaya çıkardığı işlemler hep dünya tarafından yakından takip edilmekte ve zaman dünyada şayet tıpkı yerde hazar olacaksa dünyada benzeri yerde tıpkısı akse varsa Sayın Cumhurbaşkanı’mız ve Türkiye’nin görüşleri bir numara derecede dikkate alınıyor ve bu görüşler Sayın Cumhurbaşkanı’mızın iletişim gücü ve onun görüşmeleriyle bu mesail çözülmeye çalışıyor. İnşallah zaman Ukrayna’daki görüşmeler sonucunda da sunu gücük zamanda burada benzeri barışın sağlanması, onu üstelik Türkiye’nin ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın öncülüğünde sağlanması sunu büyük dileğimiz. İnşallah arz bodur zamanda bu savaş bitecek.”

“Gidiş Geliş kazaları yüzde 80 azaldı”

Nazır Karaismailoğlu, son 20 yıldır Bakanlığının 183 bilyon dolarlık yatırım yaptığını aktararak, gerçekleştirilen projelerle yılda 7 milyar saat tasarruf sağlandığını vurguladı.

Kısalan yollarla 1 bilyon litre akaryakıttan tasarruf sağladığını vurgulayan Karaismailoğlu, “28 bin 600 kilometreye çıkmış olan mukassem yollar sayesinde müktesep olan tehlikesiz, konforlu yollar sayesinde trafik kazaları tüm yüzdelik 80 azaldı. Rastgele yıl cümle 9 bin 500 birey kurtarıyoruz, bu emin, konforlu yollar sayesinde. Çıktı, kelle koltukta gidilen yollar keyfe dönüştü. Bütün ferah ferah yola çıkıyor. İstediği yere gelişmemiş zamanda gidiyor.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, muhalefetlerin iktidarlar büyüklüğünde demokrasilerde heybetli olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

“Vatana, millete hizmet önünde mugayeret iktidarları teşvik porte. Bu yönde eleştirir. Vatana, millete hizmet üzerine henüz büyük teşvik edici olur amma maalesef ülkemizde hiçbir çözüm üretmeyen hiçbir düşünüm üretmeyen bire bir mugayeret ve yalanlarıyla dedikodularıyla maatteessüf yapılan hizmetleri de karalamaya etkin ayrımsız tehalüf var. Bu dahi bizim kaderimiz. Buna bile katlanacağız amma hiçbir antlaşma çalışmamızdan, vatanımıza, milletimize çalışmamızdan ivaz vermeden hizmetlerimize bitmeme edeceğiz.”

Demir yollarına son yıllarda ehemmiyet verdiklerini vurgulayan Nazır Karaismailoğlu, demir hat sektörünün çokça cesim ve faziletkâr teknoloji mucip tıpkı hareket olduğunu kaydetti.

Yerli ve milli teknolojiyle demir hat yatırımlarının bitmeme edeceğini belirten Karaismailoğlu, şunları aktardı:

“Biliyorsunuz ülkemiz acul trenle henüz eskimemiş tanıştı. Eskişehir da bunun tam ortasında ve genişlik bereketli şekilde, genişlik çok şekilde Eskişehir’i kullanıyor çipo yolumuz. İnşallah buradaki bu kaliteli, emin, demir yolu keyfine kuşkusuz Eskişehir’i yaşatmışsak, 2053 planlarımızda de bu konforu, bu güvenliği Türkiye’nin 52 şehrine bile 2053 yılına büyüklüğünde yaşatacağız. Şu anda bilcümle 4 bin 500 kilometrelik demir hat hattında şu dakika imal çalışmaları bitmeme ediyor. Önümüzdeki 2 yılın sonunda Gaziantep’ten trene binen tıpkı vatandaşımıza kıvrak yerine çıpa eliyle Konya, Ankara, Eskişehir’den İstanbul’a üste oradan Edirne Kapıkule’den Avrupa’ya kadar gezi etme imkanı sağlayacağız. Bu yolda birlikte koskocaman çalışmalarımız var, çalışmalarımız devam ediyor. demir yolu, karbon emisyonunun sıfırlanması, karbon atıl anlaşmalarımız doğrultusunda sunu oylumlu yatırımlarımızdan aynı tanesi. Alelhusus fosil yakıtlı türevlerinden alarga etmek üzere dahi demir hat yatırımlarımıza ehemmiyet veriyoruz. Geri Hizmet maliyetlerin azaltılması için bile demir yolları çokça önemli. Limanların OSB’lerin çıpa yollarına bağlanması bunlar önceliklerimiz arasında olan yer cesim işlerimizden bire bir tanesi.”

“Uzayda kişi uydusuyla baziçe edilen 10 ülkeden biri olacağız”

Vekil Karaismailoğlu, Türkiye’nin 2 uydusunun uzaya fırlatıldığını anımsatarak, eskimemiş sulp danışma uydusunu uzaya fırlatan ender ülkelerden biri olduğunun altını çizdi.

TÜRKSAT 6A uydusunun Ankara’dahi üretim süreçlerinin devam ettiğini anlatan Karaismailoğlu, “2023 yılı TÜRKSAT 6A üzere uzaya fırlattığımızda uzayda kendi uydusuyla kumar edilen 10 ülkeden tıpkısı tanesi olacağız. Biz diyoruz ya ‘Uzayda izi olmayanın dünyada gücü olmaz.’ Biz de bu doğrultuda çalışmalarımızı arttırarak bitmeme ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Vekil Karaismailoğlu, yatırımları sonucunda bu kadar genişleyen, büyüyen çıpa yollarında demir hat araçları ve ekipmanlarının dahi oylumlu olduğunu belirterek, domestik, milli demir hat ekipmanları ve araçları üretilmeye başlandığını vurguladı.

Türkiye Raylı Cümle Araçları Sanayii AŞ’nin (TÜRASAŞ) Eskişehir’deki fabrikasının kıymetli olduğuna değinen Karaismailoğlu, şöyle dedi:

“Hele acul trenler, metrolar, tramvaylar üzerine de şanlı icraat var. Hele Eskişehir’deki TÜLOMSAŞ fabrikamızda lokomotifler, vagonlar… Hatta bugün haddinden fazla özel tıpkısı aracın demir yolu trafiğine katılması törenini yaptık. Dünyadaki ender araçlardan bir tanesi demir hat yangın sönüm aracı. Tamamen Eskişehir’de domestik ve milli yerine üretildi ve demir yolu filosuna katıldı. E-5000 Milli Elektrikli Anahat Lokomotifi’nin birlikte Eskişehir’de istihsal çalışmaları devam ediyor. Gelişen, büyüyen çipo yolunun ihtiyacı olan demir yolu araçları ve bunların ekipmanlarını yerli ve milli ağırlıklı adına tezyit hedefimiz var. O amaç doğrultusunda dahi bunu gerçekleştirmiş bulunmaktayız. 2035 yılına büyüklüğünde yılına kadar yaptığımız planlamalarda demir hat araçlarında tekmil 40 milyar avroluk bire bir ahzüita var Türkiye amacıyla. Bunun ihracat kısmını da katarsanız bu haddinden fazla henüz büyüyecektir. Eskişehir’deki fabrika dahi bizim için olmazsa olmazdır. Bu fabrikamız daha çok birlikte büyüyerek Türkiye’nin çıpa yolları sektörüne çevirgeç üreten ve araçların ekipmanlarında gine bakım onarımları yapan, hem üretim hem ihracatını özne, teknolojisini geliştiren Ar-Ge merkezleriyle alay malay bura filhakika Eskişehir TÜRASAŞ Fabrikası bizim üzere çok eşsiz.”

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Karaismailoğlu, Eskişehir’dahi yapımı bitmeme eden kişmiri yollarının şantiyelerine uğradığını hatırlatarak, “Seyitgazi-Kırka yolu, Eskişehir’in beklediği sunu oylumlu işlerden benzeri tanesi. Onun bile öneminin farkındayız rüfeka. Tek endişeniz olmasın. Bu sene içerisinde ihalesini yapıp inşaatına başlayacağız inşallah. Oradaki kazaları üstelik ortadan kaldıracağız. Bundan tek endişeniz olmasın.” dedi.

Projeleri planlarken akıllıca finans yöntemleri tefrik etmek gerektiğini anlatan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Akla Yatkın finans yöntemleri seçtiğinizde bu kadar gücük zamanda bu büyüklüğünde balaban projeleri bitirip hayata kazandırıyorsunuz. Yani tıpkı tarafta Çanakkale Köprüsü kabilinden dünyanın bildirme erdemli saygınlık ve sunu yüksek uygulayım bilimi gerektiren aynı projesini 4 yıl kadar kısa bir sürede bitirirken, Anadolu’bile dahi bölgesi üzere bildirme eşsiz işleri birlikte tıpkısı anda uyanık olduk. Bire Bir tarafta Çanakkale Köprüsü, tıpkı tarafta Rize Artvin Havalimanı, benzeri tarafta Kömürhan Köprüsü… Bunları ayrımsız anda bitirebiliyoruz ama bunlar bütçesel olarak akıllıcasına mal yöntemleri seçtiğinizde bunları tıpkı zamanda ve genişlik bodur zamanda bitirebiliyorsunuz. Bakın Bolu Dağı Tüneli efsanesi vardı senelerce. Cümle 17 sene bitirilememiş tıpkısı proje.

Bakın bu anlattığım Çanakkale Köprüsü, Osmangazi Köprüsü gibi projelerin yanı sıra sonuç adım bayağı olan bire bir projeyi 17 yılda bitiremeyen aynı Türkiye vardı. Neden bitirilemedi? Zira akla yatkın mal yöntemleri seçilmemiş, akilane ve domestik müteahhitlerin olmadığı benzeri periyot, ecnebi mühendislik çözümleriyle uğraşılan aynı devir, paralarımızı yatırmışız ama beyninde iş bile bulunmayan ama bugüne geldiğimizde bakın bu kadar kıymetli büyük projeleri 3-4 yıl kabil aynı zamanda tüketici bir mevki. Bolu Dağı Tüneli’nin sadece10 yıl gecikmesinin Türkiye ekonomisine zararı tamlık 400 milyon dolardır. Çanakkale Köprüsü’nün hoppadak 1,5 yıl erken bitirmesinin Türkiye ekonomisine katkısı cemi 600 milyon avro. Arife günü Osmangazi Köprüsü’nden parçalanmamış 80 bin çevirici geçti. Ulaşımın önündeki hep sıkıntıları ortadan kaldırdığımız üzere 26 milyon aracın Türkiye genelinde ferah ferah akım ettiğini görüyoruz.”

“Milletimizin gönlüne kaldırmak amacıyla herhangi bir yolu deneyeceğiz”

Bakan Karaismailoğlu, 2023 seçimlerinin önemine değinerek, şunları bildirdi:

“Bu 20 yıldır yaptıklarımızın, bu ülkemizin kazandığı faydaları durumunda akıllıcasına adına eksiltmek, onlara ehil geçmek ve bunların elan iyisini yarmak için el birliğiyle 2023 seçimlerinde zihayat benzeri şekilde Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde atlatmamız bizim sunma büyük görevimiz. O yüzden bıkmadan, usanmadan milletimizin gönlüne kısaltmak amacıyla rastgele yolu deneyeceğiz. Bunları hep anlatacağız. Karşımızdaki beceriksizlerin birlikte hangi kadar beceriksiz olduğunu, başarısız olduklarını üstelik vatandaşımıza, milletimize anlatacağız. Takkadak Eskişehir’birlikte değil, bunların beceriksizliklerini İstanbul’da, İzmir’da üstelik görüyoruz. Maatteessüf bunların işle, vatandaşın derdiyle dertleri bulunmayan. Aynı 6’lı masada olduğu gibi… 6’lı masa, altındakilerle birlikte 7’li masa diyebilirsiniz. Ülkenin geleceği ve ülkenin önüne çıkabilecek sorunlarla ilişik biricik çözümleri aha ağzından duydunuz mu? Bütün dertleri zat gelecekleri, özlük ikballeri, onu konuşuyorlar.”

AK Tümen İl Başkanı Zihni Etken dahi Nazır Karaismailoğlu’nu ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Programda YANLIŞSIZ Tümen Eskişehir Saylav Nabi Cebbar ve MHP İl Başkanı İsmail Candemir ile partililer amade bulundu.Share: