Nazır Karaismailoğlu, İstanbul Kullanılmamış Çağ Üniversitesi’nin akademik yılı açılışında konuştu Açıklaması

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Önümüzdeki yıllarda (Yavuz Padişah Selim Köprüsü) üzerinden geçecek çipo yolunu sunu güdük zamanda angaje etmek üzere alışılmadık iş gösteriyoruz.” dedi.

İstanbul Yıpranmamış Yüzyıl Üniversitesi 2022-2023 akademik yılı açım törenine katılan Karaismailoğlu, üniversitenin bakir dönemdeki önceki dersini “Lojistik, Mobilite ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Ulaşım Vizyonu” antetli sunumuyla verdi.

Küresel anlamda trafik ve ulaşım hareketliliği, şehirleşme ve beyinli erişim sistemlerine değinen Karaismailoğlu, bu kapsamda İstanbul’da hayata geçirdikleri projeleri anlattı.

Evvel Pendik- Sabiha Gökçen Hava Meydanı yer altı treni hattının açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Karaismailoğlu, “Önümüzdeki aylarda herhangi bir ay İstanbul’üstelik tıpkı yer altı treni yatırımı yaparak İstanbulluların hayatını kolaylaştırmaya ve İstanbulluların dirim standardını artırmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

Karaismailoğlu, gelecekte ulaşımı yönlendirecek 4 asıl trend bulunduğunu, bu trendlerin “elektrikli vesait, paylaşımlı gezi, otonom vesait ve angajmanlı vesait” olduğunu, bu alanlarda çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Elektrikli dil sayısının 2025’te 85 milyona, 2040’ta 540 milyon adede çıkacağının öngörüldüğünü aktaran Karaismailoğlu, “Özellikle 15 dakikalık ulaşım mesafesinde volta, derrace ve scooter buyurmak çok cesim. daha çok bunları olağanüstü şekilde motivasyon etmeye devam edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

“Ölçülü Koridor 100 yılın koridoru olacak”

Adaletli Karaismailoğlu, Türkiye’den elden 4 saatlik uçuşla 67 ülkeye ve 1,6 milyar insana ulaşıldığını belirterek, bu potansiyeli görmek amacıyla kül planlamalarını yaptıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, 2020’bile 12 milyar titrem olan acun ticaret hacminin 2030’de 25 bilyon tona, 2050’birlikte 95 bilyon tona, 2100’üstelik bile 150 bilyon tona ulaşmasının beklendiğini tabir ederek, bu yüklerin taşındığı koridorlara değindi.

Dünyanın bildirme oylumlu ticaret koridorlarından olan Ilımlı Sıra’a bel fail Karaismailoğlu, ” Pekin’den Londra’ya büyüklüğünde kıvrak bir tecim koridoru oluşturduk. Burası dünyaya suret verecek, önümüzdeki 100 yılın koridoru olacak. Zira Türkiye buranın merkezinde. Hem seyahat süresi hem dahi Rusya- Ukrayna savaşı sonrası Ölçülü Geçenek önemini elan dahi artıracaktır. Biz 100 yılı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

“Aceleci trenle bağlantılı devlet sayısını 54’e çıkaracağız”

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Karaismailoğlu, Türkiye’da hayata geçirdikleri dev projeler ortada kayran kayran İstanbul Havalimanı’nın ati 100 yılda hem Türkiye’nin hem üstelik dünyanın ihtiyacını karşılayacağını, burasının cesamet aklıyla planlandığını söyledi.

Bundan sonraki süreçte demir yolu yatırımına bundan sonra ağırbaşlılık vereceklerini kaydeden Karaismailoğlu, bu alandaki hedeflerini paylaşırken, 8 ilde olan hızlı tren bağlantılı şehir sayısını 54’e çıkaracaklarını bildirdi..

Türkiye üzere dijitalleşmeyi “olmazsa olmaz” olarak nitelendirerek, müstevli sürecinde uzaya 2 peyk fırlatan enden ülkeler ortada vadi aldıklarını belirten Karaismailoğlu, bu uyduların maharet özelliklerinden bahsetti.

Yakın zamanda Türksat 6A’yı uzaya fırlatacaklarını bildiren Karaismailoğlu, “Türksat 6A’yı tamamen Türk mühendislerinin ürettiği tıpkı peyk namına uzaya fırlatacağız. Kişi uydusuyla uzayda sahne edilen 10 talih beyninde yer alacağız.” dedi.

“2023’te 5G’nin mecmu Türkiye’ye yayılması üzere önemli aynı planımız var”

Türkiye’nin 5G çalışmalarına değinen Karaismailoğlu, 5G’nin lansmanını İstanbul’de yaptıklarını hatırlatarak, “Bu çeşit bölgelerde 5G’yi artırmaya devam edeceğiz. 2023 yılında 5G’nin tamam Türkiye’ye yayılması için önemli tıpkı planımız var.” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, 2003-2021 yılları arasında iblağ ve haberleşme altyapısına 183,6 milyar dolar yatırım yaptıklarını belirterek, “Bunun kısaca yüzdelik 65’ini karaca yolu yatırımlarına harcadık. Bundan sonraki süreçte çıpa yoluna ağırbaşlılık vereceğiz. Çipo yolunun envestisman ağırlığı yüzdelik 50’lere bundan sonra” diye niteleyerek konuştu.

Bugüne kadarki projelerin yüzdelik 20’sini yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, bu sayede Anadolu’ya imdi envestisman yapılabildiğini söyledi.

Karaismailoğlu, Zor Melik Güzel Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü, İstanbul Hava Meydanı, 1915 Çanakkale Köprüsü, Şimal Marmara Otoyolu kabilinden yatırımlara değinerek, “Çetin Hükümdar Tamam Köprüsü ortasından demir hat geçecek. Önümüzdeki yıllarda üzerinden geçecek çipo yolunu birlikte sunu gücük zamanda tutmak için olağanüstü çalışma gösteriyoruz.” diye konuştu.

Yıpranmamış yatırımların açılışları devam edecek

Adaletli Karaismailoğlu, ayrımsız bölgeye yapılan eriştirme yatırımlarının üretime ve milli gelire sağladığı etkiye belen ederek, bugün kadarki yatırımlar yardımıyla 19,4 bilyon dolarlık ahit, 1,7 milyar dolarlık mahrukat tasarrufu, 9 milyon dolarlık kağıt, 36,7 milyon dolarlık karbon tarh tasarrufu sağlandığını bildirdi.

Bundan ahir süreçte 2053’e kadar yatırımları planladıklarını anlatım eden Karaismailoğlu, “2053’e büyüklüğünde 190 milyar dolarlık eriştirme projesini planladık ve çalışmaya birlikte başladık. çıktı bunlar artarak bitmeme edecektir. Bütünü büyük, hayatiyetli Türkiye için. Dünyanın kaslı sunma iri 10 ekonomisi arasına girecek Türkiye’nin altyapısını oluşturuyoruz.” şeklinde konuştu.

Karaismailoğlu, bundan sonraki süreçte demir yolu ve tanıtma ağırlıklı envestisman sürecine girdiklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Cemaziyelevvel çokça oylumlu ayrımsız yer altı treni yatırımı yapmıştık. İstanbul üzere iri metropollerde domestik yönetimlerin bir numara görevi; nitelikli, güvenli ve iktisadi aynı toplu ulaşım sistemi yapmak ve işletmektir. Hep belediyelerin ve yerli yönetimin gözü burada olmalı. Ama maatteessüf buradaki eksikliği durdurmak üzere biz Vekillik yerine de çokça mefret işler yapıyoruz. Güzeşte Sabiha Gökçen Hava Meydanı’nı ve oradaki mahalleleri bağlayacak 7,4 kilometrelik tıpkı yer altı treni hattını açmıştık. Önümüzdeki kamer ayrıksı bire bir metro hattını açacağız. İstanbul Havalimanı’nı bağlayacağız. Ondan sonraları dahi gine Başakşehir Kayaşehir’deki Çam ve Sakura Site Hastanesi’ni…. Bu şekilde bitmeme edecek.”

Karaismailoğlu, Anadolu’birlikte bile çokça güzelce işlemler yaptıklarını rapor ederek, 11 Ekim’bile Çanakkale’de Ayvacık Tüneli’ni, “Asos” ve Troya” tünellerini, sonrasında 26 kilometrelik Diyarbakır belde yolunu, takiben Gaziantep’te 22 kilometrelik Gaziray’ı, devamında Malatya Hekimhan tünellerinin açılışını yapacaklarını bildirdi.

Vekil Karaismailoğlu’na gönüllü doktora

Konuşmasının arkası sıra Icra Vekili Karaismailoğlu’na İstanbul Yeni Asır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu vasıtasıyla fahri doktora bırakma edildi.

Hacısalihoğlu, “Türkiye’nin mühendislik altyapısı ve muvasala vizyonunun gelişiminde yaptığı büyük katkılar ve üstlendiği öncü azamet dolayısıyla Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’na üniversitemiz senatosunun 23 Eylül kararıyla mühendislik alanında fahri doktora unvanı verilmesine fikir birliğiyle karar verilmiştir.” ifadelerini kullandı.Share: