Nazır Soylu, Nevşehir ve Mersin’de uyuşturucu satıcılarına müteveccih faaliyetler başlatıldığını açıkladı: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Nevşehir ve Mersin’de esrar satıcılarına müteveccih “Kökünü Kurutma Operasyonu”nun başlatıldığını açıkladı.

Bakan Soylu, Nevşehir Emniyet Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, kentte bulunmalarının nedeninin Nevşehir’bile yaklaşık 6 aydır takibi Cumhuriyet Başsavcılığı ile gelişigüzel sürdürülen ve Türkiye’nin birçok vilayetinde gerçekleştirdikleri “Kökünü Kurutma Operasyonu” olduğunu söyledi.

Nevşehir Güven Müdürlüğü, Uyuşturucu Kat Başkanlığı ve İl Inanma Müdürlüğü Uyuşturucu Şubesi’nin gerçekleştirdiği işler çerçevesinde toplanmış 153 şüphelisi kâin ayrımsız dosyanın söz konusu olduğunu ifade fail Soylu, şöyle konuştu:

“Benzeri bölümü dosya içeriğinde 6 aylık süreçle gelişigüzel gözaltına alındı. Bugün hep 87 kaka yani bunlar hele mızrap satıcıları, gerçekleştirme edicileri, nakledicileri, bunların 87 tanesinden şu temel kadar 75’i gözaltına alındı. eş anlı tıpkısı şekilde şu anda Mersin’birlikte dahi bire bir ölçekte kestirmece 111 şüphelinin, yeniden uzun zamandır devam fail bir dosyada, şu asıl büyüklüğünde 60 teftiş üstelik ‘Kökünü Kurutma Operasyonu’nda Mersin’de eş anlı tıpkısı şekilde gerçekleştirilmektedir. Uyuşturucuyla uğraş konusunda alelhusus eğitim bilimi tedrisat dönemi açılmadan önce bütün illerimizde güç bir baskılama çalışması sürdürülmektedir ve şurası tabir etmem gerekir. Bu, lazım sınırlarımızda olsun, lüzum sınırlarımızın içerisinde olsun, eksiksiz asayiş güçlerimiz eroin ile mücadeleyi gerçekten dünyanın da ölçüm ettiği aynı şekilde namına getirmektedir. Burada kamuoyuna şunu göstermek isterim. Esbak yıllarda Türkiye’deki yakalanan uyuşturucunun yüzde 70’i mağrip illerinde yakalanırdı. Oysaki akıbet yıllarda kurduğumuz sistemle Türkiye’bile yakalanan uyuşturucunun yüzde 70’i Veca, Van ve Hakkari illerinde yakalanmaktadır yani Türkiye’ye doğudan girdiği andan itibaren mızrap yakalanmaktadır.”

“Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir”

Bu baskılamanın esrar rotasının alelhusus “afyon ve eroinde” Balkan rotasından Akdeniz rotasına kaymasına sebep dokuma ettiğini dile getiren Soylu, bu baskılamayı bitmeme ettireceklerinin altını çizdi.

Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yine Nevşehir’da yaptığımız operasyonda üstelik tekrar Mersin’de yaptığımız operasyonda üstelik operasyonun en muhteşem ayaklarından ayrımsız tanesi birlikte metamfetamindir. Yani ‘met’ dediğimiz, vatandaşımızın dilinde ‘met’ kendisine nitelenen metamfetamine yönelik bire bir operasyondur. Bu dahi Türkiye’nin doğusundan girmektedir. Yani özellikle İran sınırlarından girmektedir. Onun amacıyla orada üstelik gösterişli ayrımsız tedarik alınmıştır. Sabık sene kestirmece 2,5 ton civarında tıpkısı metamfetamin yakalandı. Toplanmış bu yılsa bunun tahminî şu anda 3 katından ilavesi tutulmuş durumdadır. Yani düz baskılamamız, aynı zamanda farkındalık üretmemiz, ayrımsız zamanda topyekun mücadelemiz metamfetamin üstüne dahi sürmektedir.

Bunu anlatım etmemin anlamı şudur. Siz tıpkısı maden türünü engellersiniz, o eksantrik tıpkı alana kendini kaydırmaya çalışır. Bunu sürekli namına izlem eden, bu rotaları sonsuz yerine takip fail, ne ülkeden ne eroin türünün Türkiye’ye aktarıldığını, aktarılmaya çalışıldığını strateji eden aynı yöntemi faal tıpkısı şekilde Türkiye takip etmektedir ve son üretmeye çalışmaktadır. Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir. Yani arzı tevkif, esrar arzını ve mızrap satışını, maden naklini tevkif mücadelesidir. Bu konuda tarihi ve şişman başarılara imza atan lüzum güvenlik teşkilatımızı, ister açıkgöz teşkilatımızı kutlama ediyorum, kutluyorum.”

(Sürecek)

Share: