Nazır Soylu: “(Ofans günü) Erzurum’a kayağa gitmedim, yemeğe gitmedim, hastaydım, serumla İdlib’e gittim”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Taksim’dahi saldırının yaşandığı dönme İdlib’da olduğunu, Cumhurbaşkanı’nın fen vermesinin arkası sıra İstanbul’a geldiğini belirterek, ” Erzurum’a kayağa gitmedim. Birileri ile yemeğe gitmedim. Hastaydım. Serumla İdlib’e gittim” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakanlığının 2023 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Nazır Aristokrat yaptığı konuşmada, “Siz burayı esrar kaçakçısı yıldırı örgütlerine yol açan hatta terör eylemi gerçekleştiren adına değerlendiriyorsunuz. Ne devir Türkiye’nin var olan meselelerine girmeye başladık terörün dışında mızrap, kombinasyon yanlışlık üzere. Yıllardan beridir Türkiye’yi istedikleri üzere eş güdümlü edenler dört koldan saldırdılar. Hangi haysiyetimiz kaldı, ne onurumuz kaldı, hangi şerefimiz kaldı. Türkiye’de bu organize taksirat, eroin ve mali suçlarla ilişik atığımız adımların bedelini bugün ödüyoruz. Türkiye ödüyor” dedi.

Yıldırı örgütü PKK’nın KÖLE istihbaratının tıpkısı örgütü olduğunu HDP’nin ise PKK yıldırı örgütünün siyasal uzantısı olduğunu dile getiren Nazır Aristokrat, “KÖLE Büyükelçisi İstiklal Caddesi’nin çabucacık arkası sıra izah yaptı. HPG’ye açıklama yaptırdılar. ‘Bu işin içerisinde biz yokuz dediler’. Çabucacık birileri bunun etrafına bir şekilde sarılı verdiler. Bu oyunun iri olduğunu, bu baziçe Türkiye’nin şu anda istikametinde giden yoldan bırakmak olduğunu hepimiz bilmeliyiz. Bu ülkede akşamın saat 4’ünde 5’inden sonradan şarki ve güneydoğuda esnaflar kepenklerini kapatıyorlardı. Bugün orada otellerde vadi bulabilmek olanaklı değil” ifadelerini kullandı.

“Bu ülkede kimse Kürt’üm diyemiyordu”

“Kürt düşmanı kim? Çocukları 6 yaşında 9 yaşında dağa çıkarıp eline kalaşnikof veren mi, Kürt düşmanı o ayrıntılar sarıklı olsun, mühendis olsun diye niteleyerek hep dünyanın egemenlerini karşısına alanlar mı?” diyen Nazır Aristokrat, “Bizim yegâne ayrımsız al çizgimiz var. O de terördür. Bu ülkede kimesne Kürt’üm diyemiyordu. Zaman Recep Tayyip Erdoğan sebebiyle zaman Halk İttifakı sebebiyle bugün cümle Kürt’üm diyor” ifadelerini kullandı.

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyla ilgilendiren Bakan Soylu, “Biz uyduruyoruz. Tıpkı yıldırı örgütü haddizatında ayrımlı ayrımsız terör örgütü ama biz ermiş milletimize yalan söylüyoruz. Esasta onları PKK/PYD terör örgütüne cebin hep bu arada güdülendiriyoruz. Hakeza benzeri tiyatro olabilir mi? Hakeza tıpkı özdek büyüklük ciddiyeti ile bağdaşabilir mi? Bunu ki nasıl söyler? Benzeri taraftan tığ bunu yapıyoruz benzeri taraftan birlikte birileri diyor kim: Faydalı, hayır. Bu böyle değil. O devir beyninde farklılık var” diye konuştu.

“Kaçırabileceğimizi ve tıpkısı henüz yakalayamayacağımızı düşündüğümüz için moralimiz bozuldu”

Bombalı saldırının olduğu dönme İdlib’dahi olduğunu söyleyen Nazır Soylu, “Erzurum’a kayağa gitmedim. Birileri ile yemeğe gitmedim. Hastaydım ego. Yaklaşık 7-8 gündür hastayım. Serumla İdlib’e gittim ego. Hem benzeri şehidimizin hesabına yapılan Çobanbey’deki asıl okulunu açılması üzere abisine ve babasına meze verdiğim üzere. Aynı zamanda oradan birlikte İdlib’e gittik. Oradan Cumhurbaşkanımız aradı. Ego arabada tıpkı dakika süresince kendimden geçmişim. ‘Tıpkı patlama oldu’ dedi. Ego bile arabanın uğrunda benzeri patlama oldu zannettim çünkü anbean beklediğimiz tıpkı öz bizim orada. Atladım gittim Hatay’a. Hatay’dan birlikte uçakla İstanbul’a indim. Arkadaşlarımızla bütün alay malay bire bir kıymetlendirme yaptık. Sonra olayları koordine ettik. Ne yapacağımızı, elbet yapacağımızı. Arkası Sıra ben Esenler’üstelik Inanma Genel Müdürü’müzün bulunduğu yere geçtim. Tahminî 2-3 saat çalıştık. Sunu beş altı 14 pare sülale bastık. Tıpkı bastık boş artık, iki bastık gereksiz daha çok, üç bastık yersiz imdi, dört bastık abes artık. 13. eve girdik. O karı, kırcı bulacağımızı düşündüğümüz evdi amma o da olmadı. Olayın arkasındaki biri olacağını değerlendirince moralimiz bozuldu. Çünkü kaçırabileceğimizi ve tıpkısı daha yakalayamayacağımızı düşündük. Neticede ustalık takiplerimizle sair evde bulduk” dedi.

“Türkiye’ye ki bu oyunu oynuyor”

Nazır Soylu, şöyle devam etti:

“Bulduğumuz andan itibaren hem oradaki çevirmen hem ilişkin arkadaşlarla telefon açılarak ilgili kişinin olup olmadığını, nereli olduğunu sorduk. Tığ dahi zül ediyoruz bu bombayı ki patlattı? Türkiye’ye ki bu oyunu oynuyor. Yıldırı büro, istihbarat ofis bilcümle beraber az daha 15-20 zaman mülakatını aldık. Beni Yunanistan’a kaçıracaklar orada söylendi. Tıpkı sözü tıpkısı şekilde hem ifadesinde hem savcılıkta hem dahi hakimlikte verdi. Kobanili benzeri tekstilci Kobani’den namına, ‘İki birey gönderiyorum. Bunları burada dulda cilt, bunları oturttur’ dediği emanet yani Kobani. Bizi bahis kalabalığı ile bastırabilmeyi yeltenmek akıllıca tıpkı yaklaşım değildir. Halil kod ünlü terörist Kamışlı’dan lojistiği sağlayıcı. Münbiç’te bu konuda bütün istihbaratın başında olan, hep istihbaratı değerlendiren, bu teröristi ayarlayan, bu teröriste Bilal’in arasındaki ilişkiyi kuran ve teröristi elde edip istediği gibi davrandıran ve sonrasında bombayı patlattıran isim. Bütün bu koordinasyonu kurduk. Bu koordinasyonların zarfında başka koordinasyonlar da var. Azez’e gittik, teröristi yakaladık. Değişik tarafta gittik bunları Bulgaristan’a ya bile Yunanistan’a kaçırabilecek Edirne’deki adamı o gece bulup yakaladık. Tıpkı eylemle yüz yüze kaldık. 6 yıldır Türkiye’nin şehirlerinde ne eylem oluyor? Ne gösteri oldu? Mersin’deki polis evine yapılan saldırının dışında Türkiye’da içtimai olaylara yönelik hangi eylem oldu? Terörün yüzü soğuktur. Bu büyüklüğünde bulutsuz ve nettir. Bin sunum yakalarsın, biricik gider. Aynı candır. Hepimiz aynı araya gelsek tıpkı duygusal oluşturamaz. Ego bunun mahcubiyetini neden yaşamayayım? Bu fenomen bütün hatları ile net ve açıktır.”

“Bu cahilliktir, bu şeytanlıktır”

Türkiye’üstelik intihabat olduğu üzere patlamaların olduğunu, dolayısıyla konsolidasyonun doğacağı iddialarına yanıt veren Soylu, “Bu cahilliktir, bu şeytanlıktır. ‘Seçim startı verildi’ diyor. Bu caniliktir, bu şeytanlıktır. Hakeza bir öz cins mi? Bütün intihabat tıpkı Ecrin’in hayatına kıymet değildir. Bu büyüklüğünde niteliksiz” ifadelerini kullandı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, henüz sonraları İçişleri Bakanlığı ile sınırlı ve ait kurumlarının 2023 yılı bütçeleri kabul edildi. – ANKARA

Share: