Niğde ekin konferans haberleri: Niğde’yi 2022 Yılında 36 bin Turist Görüşme Etti

Niğde’yi 2022 Yılında 36 bin Seyyar Müzakere Etti

NİĞDE – 2022 yılında Niğde Yerli ve Yabancı gezmen doğmak amacıyla mecmu 36 bin seyyah konuşma etti.

Türkiye’nin, kaya kiliseleri ve kayran şeş site yerleşimleri ile hars turizm merkezlerinden biri olan Niğde’deki tarihi ve turistik yerleri bu sene 36 bine andıran evcil ve ecnebi turisti ağırladı. Niğde’dahi, Ekin ve Turizm Bakanlığı vasıtasıyla turizme yalınlık bulundurulan Niğde Müzesini toplamda 12 bin 701 evcil, 295 yabancı gezmen özellikle koyulmak üzere 12 bin 996 gezmen ziyarette bulundu. Gümüşler Manastırını ise bin 940 ecnebi, 21 bin 409 domestik turist ile hep 23 bin 349 turistin görüşme ettiği bildirildi.

2012 yılından sonra düşüş başladı

Niğde Turizm ve Gastronomi Profesyonelleri Derneği Başkanı Bahar Şahiner Dâhi, ecnebi seyyar sayılarında ki azalmanın pandemi sonrası ağır sıklet düşüşler olduğunu söyleyerek, “Yabancı gezici sayısı Niğde’de 2012’den sonraları haddinden fazla pahal düşüş yaşadı. Otel konaklamalarına bile yansıyordu. Bunlardan destinasyonların değişmesi, tanıtımların azalması ve kâh siyasi sebeplerden yağlık düşüşler oldu. Hele incitici turizmi Aladağlar ve Demirkazık acı turizminde birlikte düşüşler oldu bu bile diyar üzere seyyar sayısında düşüşler yaşattı” dedi.

Gümüşler Manastırı bin 940 yabancı seyyar görüşme etti

Öke, “Gümüşler Manastırı şuana kadar evcil ve yabancı seyyah sayısı 23 bin 400, Niğde müzemizde 13 bin civarında ziyaretçi akseptans etti. Umumi namına Pandemi döneminde hep müzelerde adilik vardı. Kullanılmamış kullanılmamış ziyaretçi sayıları artıyor. Bunun sebebi devir destinasyonlarının zarfında Niğde’nin olmaması. Yığın turizmde acentelerin Niğde’yi tercih etmeme arz büyük sebeplerdir. Niğde infoları yaptık2 posta. Yıpranmamış destinasyonlar oluşturmaya çalışıyoruz. TURSAB’ın firez acentelerini Niğde’de ağırladık 2 ahit süresince Niğde destinasyonlarını gezdirdik. Kapadokya ile alay malay dahil edilebileceğini düşün bildirdik. Elma Hars yolu namına bire bir iş yaptık. Niğde elma üretiminde Türkiye’bile ikinci Karaman, Konya ve Niğde adına Aladağlarda elma bahçelerinin çiçek açtığı dönemde ok güzel tıpkısı manzarayla mücahede yaptık” diye konuştu.

Share: