Niğde’de çiftçilere traktörlerine takmaları için yansıtıcı dağıtıldı

Niğde’de İl Güllabi Komutanlığınca “Çiftçiye Traktör, Traktöre Reflektör Gereklidir Projesi” kapsamında çiftçilerin kullandığı tarım araçlarına yansıtıcı takıldı.

Merkeze vabeste Meze beldesinde planlı etkinlikte Uyanık Genel Komutanlığı Kıpırdak Gidiş Geliş Eğitim Tırı’nda güllabi ekiplerince öğrencilere gidiş geliş eğitimi verildi. Öğrenciler, akülü arabalara binerek, trafik kurallarını deneyimledi.

Simülasyon tırında ise zıt dönen otomobile binen Ilbay Mustafa Belletici, İl Bitirmiş Komutanı Miralay Nihat Özkök, İl Güven Müdürü Adnan Özdemir ve vatandaşlar, güven kemerinin önemine şahitlik etti.

Vali Mustafa Belletici, gazetecilere, kentte ciddi zirai zindelik yapıldığını söyledi.

Hasat zamanının gelmesiyle traktörlerin karıştığı adam kazaların arttığını tamlayan Koç, “Proje dahilinde 10 köy ve kasabada, açıkgöz ve farklı paylaş kurumlarla gerçekleştirme edilen 1000 reflektörü çiftçilerin traktörlerine takacağız. Traktörler trafikte ağır seyretmesi zımnında lazım tavzih ve reflektör olmadığı ant sair sürücüler yoluyla geç ayırt edilebiliyor. İstemediğimiz kazalara sebep olabiliyor.” diye konuştu.

Antrenör, emniyet kemeri benzetim tırı ve trafik terbiye tırında dahi öğrenci ve vatandaşlara emniyet kemeri ve trafik kurallarının anlatıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu eğitimlerin amacı emniyet kemeri asma olmadığında yahut bir kurala uyulmadığında kaymakamlık yaptığımız devir neler olabileceğini bu seviyede gösterip dimağ düşünmek. Alacağımız bu önlemlerle bir kültür oluştururuz. Benzeri vatandaşın kaymakamlık nedeniyle bırakın canını kaybetmesini burnunun bile kanamasını istemiyoruz. Bu projeler yardımıyla amacımıza ulaşırız. Bütün çiftçilerimize ve vatandaşlarımıza kazasız, belasız bir avlu diliyorum.”

Konuşmanın arkası sıra Vali Belletici ve protokol üyeleri, traktörlere yansıtıcı taktı.Share: