Niğdeli Süt Üreticisi: “Süt İhracatı Durduruldu. Benzen Üretimi Durdu Bunun Birlikte, Maya Hayvanat Kesine Gidiyor”

ENES FERT ÖZMEN

Niğdeli süt üreticisi Oktay Eryetmiş, “Benzen ihracatı durduruldu. Sebebi içerideki talebi karşılamadığını düşünüyoruz. Benzen üretimi durdu bunun yanı sıra, maya hayvan bilimi kesime gidiyor. Üretici kazanamıyor” dedi.

CHP Niğde İl Başkanı Erhan Yoksulluk’in ülfet ettiği Niğdeli süt üreticisi Murat Eryetmiş’i musahabe etti. Eryetmiş, Gıyap’e şunları söyledi:

“DAMIZLIK HAYVAN BILIMI KESİME GİDİYOR”

“Zor askerim. Amacım şuydu: Istihsal yapalım, beş altı gönül paketlemek yesin. Ego de zor hayatımda geleyim az buçuk kânunuevvel geçireyim. Amma gelinen noktada, çokça nazik teessürat yaşamaya başladık. Girdi maliyetlerimiz haddinden fazla yükseldi. Motorin, neşelilik… Şu işletmenin maaş 12-13 bin teklik cümbüş ve süt gideri var. Bunun beraberinde baytar, derman, iştirakçi gideri var. Haddinden Fazla zorlanmaya başladık. Süt fiyatları geride kaldı. Yem ve benzen kalitesi birbirini tutmadı. Onun amacıyla da hükümetimiz bir tılsım alamadı. Onun üzere müstahsil çokça kanayaklı. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Şu dakika mal kazanmayı bırakın, biz gelişigüzel periyot geriye doğru gidiyoruz. Şu dakika bu pres 3-4 senesine girdi ama bizim cebimize giren bir mal bulunmayan. Üç ahi kendine has geliri var oradan evini geçindiriyor. Biz da pres özlük içeresinde dönsün diye niteleyerek çabalıyoruz kim onu birlikte beceremiyoruz. Değişik ihvan hangi yapıyor, onu haddinden fazla zül ediyorum. Karı geçindiriyor, yavru okutuyor. Bizim tıpkı beklentimiz olmadığı halde çok sıkıntıdayız. Benzen ihracatı durduruldu. Sebebi; içerideki talebi karşılamadığını, düşüyoruz. Benzen üretimi durdu. Bunun yanı sıra damızlık hayvanat kesime gidiyor. Yetiştirici kazanamıyor.

“1 KİLO BENZIN KARŞILIĞINDA 800 GRAM YEMLEME ALABİLİYORUZ”

Averaj ayrımsız kilogram yemleme 10 TL’ye tekabül ediyor. Tıpkısı kilogram benzen 7,5 liraya mukabele ediyor. Biz soğuk zincir olduğumuz üzere 7,5 lira, frijider olmayan arkadaşlarınki 6-6,5 liraya gidiyor. Markete gittiği ahit yurttaş 18 liraya benzin alıyor. Bu süt ayrımsız benzin orada 18 liraya satılan benzin buradan illet 7,5 liraya çıkıyor tığ buna mazmun veremiyoruz. Ben 1 kilo süt karşılığında benzeri kilogram 400 gram evet üstelik ayrımsız kilo 300 gram yem almam lazım. Ego benzeri kilo benzen karşılığında tıpkısı kilogram ağizotu alamıyorum kim, ortalama 800 grama karşılama ediyor. Ego bu şekilde elbette çevireceğim. 5 bin teklik bu hayvanların yemesi içmesi var kasem ediyorum gelen benzin parası 3 bin 500 lira günce bin 500 teklik zarar ile kapatıyoruz herhangi bir günümüzü. Bu misil arkayı besliyorsunuz, arkayı beslediğiniz için 10 lime 20 kesim ineğinizi sezmek zorunda kalıyorsunuz o açığı kapatmak amacıyla. Tek şekilde servet kazanamıyoruz.”

CHP Niğde İl Başkanı Erhan Yoksulluk, “Yetiştirici çorlu, müstahsil ürettiği ürünün mir fiyatının haddinden fazla düşük olmasından ortalık boğuk. Ayrımsız an evvel buna deva bulunması isteniyor. Benzen fiyatlarının artırılması, hele benzin tozu ihracatının yasağının kaldırılması gerekiyor. Zira hem müstahsil bu durumda dokuncalı hem birlikte mütemmim ölçüsüz fiyattan yağlık ürünlere ulaşmakta zorlanıyor. Devletin bir dakika evvel reçete bulmasını istiyorlar” dedi.Share: