Nilüfer’de Vatandaşlara Erke Verimliliği Öğretiliyor

Nilüfer Belediyesi, “İklim Yılı” çalışmaları kapsamında vatandaşları, binalarında erke verimliliğini elbette sağlayacakları üstüne bilgilendiriyor.

“İklim Yılı” zar edilen 2022 yılında kalan erke maliyetlerine karşı tasarrufu gündeme getirerek, enerjiyi çalışkan soldurmak ve şuurlu tüketimi geliştirmek üzere aynı erke verimliliği kampanyası başlatan Nilüfer Belediyesi, bu doğrultuda bilgilendirme çalışmalarını sürdürüyor.

Önceki akşam ezanı Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen toplantıda dahi Nilüfer’deki apartman yöneticileri, kent yöneticileri ve yapı sahiplerine binalarda enerji verimliliğinin bittabi sağlanacağı hakkında bilgiler verildi.

Toplantıda enerjinin mübarek kullanılmasının önemine dikkat çekici Nilüfer Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı Remzi Çınar, “Özellikle global istinas süreçlerinin umum dünyada yarattığı sorunları giderebilmek için Nilüferli vatandaşlarımızdan bindi bekliyoruz. Ülkemizin dahi süresince bulunduğu bu süreçte özellikle enerji bazında düşünüldüğünde mevki kaynaklarımızın algın olduğunu görüyoruz ve bu kaynakların balaban bölümünü mikro dışından ithal ediyoruz. Bu kaynakları ülkemize vermek için hem amme yerine hem fert yerine yüklü miktarda mülk harcanıyor. Bu durumda enerji verimliliğini ne kadar çalışkan kullanabilirsek mahrukat tasarrufuyla harcama kalemimizi azaltmış oluruz. Tıpkısı zamanda yakıtların fazla kullanılmasında doğaya olan zararı birlikte engellemiş oluruz” dedi.

Yapılacak ufak hamlelerle erke verimliliğinin artırılabileceğine ve bunun yararlarına değinen Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Güvenli ise “Ülkedeki cari açığın yeryüzü büyük kalemi erke ithalatı. Kazandığımızı enerji ahzetmek üzere harcıyoruz. Yapılan araştırmalara göre biz binalarımızda tedbir alarak enerji sarfiyatını nısıf yarıya düşürebiliyoruz. Yakıt tüketmenin toptan ısınmaya bile zararları bulunuyor. Saldığı merdiven gazlarıyla dünya daha birlikte ısınıyor ısındıkça iklimler değişiyor abuhava krizleri meydana geliyor. Binalarımızda muhakkak ısı sinsice yerlerini belirlemek, enerji tasarruflu makinelerin kullanımını artırtmak, led ampullere koymak ve yapı yalıtımı yaptırmak zaruri” diye niteleyerek konuştu.

Toplantıya katılan Isı, Su, Patırtılı ve Yangın Yalıtımcıları Derneği Maharet İşler ve Terbiye Yöneticisi Tarih Yüzügür bile ısı yalıtımının erke verimliliğinin parçalarından biri olduğunu kaydederek, “Çağdaş yapılar zarfında sürdürmek istiyorsak ısının yanısıra ses, akarsu ve coşkunluk yalıtımıyla ilgili önlemleri üstelik bir şekilde almamız gerekiyor. Türkiye’de yapılan binaların zar kalınlıkları tafsilatlı bu yüzden ısıtmak ve soğutmak bir hayli ant alıyor. Bunu yalıtımla henüz gelişmemiş sürelere indirebiliriz” dedi.

Katılımcılar derinti böylecene iptila ettiklerini istifsar imkanı buldu.

Share: