Ömer Fethi Gürer: “Efsanevi Aşılarının Ücretsiz Olduğu Söyleniyor Amma Aşının Ücret Karşılığında Yapıldığını Öğreniyoruz”

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, efsanevi aşılarıyla ilişik “Genelgeye göre, yönetmeliğe göre efsanevi aşılarının ücretsiz olduğu anlatım ediliyor ama gelip dahi hayvan sahiplerini dinlediğimizde durumun öyle olmadığı, aşının de ücret karşılığında yapıldığını öğreniyoruz. Türkiye’nin sunu yetişkin sorunlarından biri dahi efsanevi hastalıkları ve buzağı ölümleri. Türkiye, buzağı ölümlerini çözemediği, efsanevi hastalıklarını bitiremediği amacıyla herhangi bir sene tehlikeli anlamda hayvan kaybımız oluyor” dedi. Gürer’in dinlediği tıpkı besici, “30 mal olan hayvana telkih yapıldığında 200 bin, 300 bin teklik üzere tıpkısı mal. Yani efsanevi başı 5 bin 800 teklik” diye niteleyerek konuştu.

CHP Niğde Mebus Gürer, Niğde’bile besicileri musahabe ederek sorunlarını dinledi. Gürer, “Hayvancılık yapanlar için yemleme koca. Amma dam bakımı, farklı masrafları dahi muktezi kılıyor ve veterineri, aşısı, elektriği, mazotu ile hayvancılık 24 saat yapılan, bayramı, tatili sıfır bire bir hareket. Hayvanların hastalanmaması amacıyla birlikte telkih olması gerekiyor” diye konuştu.

ÖZYÜCE: EFSANEVI BAŞINA AŞI PARASI 5 BİN 800 LİRA

Besici Güvenli Özyüce, yaşadıkları sıkıntıları Gürer’e şöyle anlattı:

“Hayvanlara aşı yaptırıyoruz. Henüz önceki yıllarda devletimiz tarafından ücretsiz olarak mevrut aşıyı bizler bilmeyerek vurdurmuyorduk. Deminden, aşının mehabetli bir enerjik olduğunu biliyoruz, vurdurmak istiyoruz. Ululuk tarafından ve Bakanlık vasıtasıyla bize verilen bilgi, ücretsiz olduğu söyleniyor. Ama baytar arkadaşlar geldiğinde ücret talebinde bulunuyor. 30 mülk olan hayvana aşılama yapıldığında 200 bin, 300 bin lira kabilinden tıpkı servet. Yani hayvan başı 5 bin 800 liralık. Hayvan başına ecir alınıyor. Şap aşısında, çiçek aşısında, brusellada ecir alınıyor. Bu aşılarda dünyalık alınıyor. Tarım Bakanlığı marifetiyle meri yasa. Nezaret’tan gelen kanun, ‘Aşı devletten geliyor, ücretsiz’.”

GÜRER: TÜRKİYE EFSANEVI HASTALIKLARINI BİTİREMEDİĞİ İÇİN CİDDİ ANLAMDA EFSANEVI KAYBIMIZ OLUYOR

Gürer ise hayvan aşılarına ilgilendiren şunları kaydetti:

“Genelgeye göre, yönetmeliğe göre efsanevi aşılarının ücretsiz olduğu tabir ediliyor ama gelip de hayvan sahiplerini dinlediğimizde durumun öyle olmadığı, aşının da sevap karşılığında yapıldığını öğreniyoruz. Türkiye’nin sunu majör sorunlarından biri da efsanevi hastalıkları ve buzağı ölümleri. Türkiye, buzağı ölümlerini çözemediği, efsanevi hastalıklarını bitiremediği için seçkin sene korkulu anlamda efsanevi kaybımız oluyor. 18 milyona mail büyükbaş hayvanımız vardı, gereksiz kesimlerle hayvan varlığımız azalıyor. İthalata yeniden yönelmek zorunda artan bir duruma makul Türkiye hemencek gidiyor.”

Ayrımsız bambaşka besici bile Gürer’in Bandaj-Düzey primleriyle ait sorusu üstüne “Tek ödemedim, ödeyemiyorum. Şu büyüklüğünde hayvanın süresince ego Bağkur’umu ödeyemiyorum. Burayı ucu ucuna denk getirebilirsek ‘ne mutlu’ diyoruz. Gayrı masraflarımızı tek karşılayamıyoruz” diye konuştu.

“TÜRKİYE HAKEZA GİDERSE İTHALATÇI KAFAYA YENİDEN TESLİM OLACAK”

Bunun üzerine Gürer dahi şunları söyledi:

“Sigorta primleri de yükseldikçe rençperlik ve hayvancılık fail onu bile ödeyemiyor. SGK verilerine baktığımız ant, 1,5 milyon civarında prim ödeyen, sonuç dönemde de 400 binler civarına kadar prim ödeyen fellah ve hayvancılık eden sayısı düşmüş durumda. Bu birlikte benzeri yerde sosyal güvenceden dahi ekincilik kesimini koparıyor. Lüzumlu hayvancılıkla ilişkin mesail lüzumlu çiftçinin refahını sağlayacak destekler sağlanmadıktan sonra Türkiye’miz böyle giderse dış alımcı kafaya baştan doğrulama olacak. Oysa bizim çiftçimize destek verilse bu hayvanlarımıza besicimiz da bakar benzin üreticiliği yapan da bakar. Bu hayvanların varlığında de Türkiye elan gelişir, kalkınır. Köyde, kentte hayat daha mebzul tamam. Ten ve benzen fiyatları düşer. Majör olan besicilik ve benzin inekçiliği yapanlara zaruri ve ehliyetli desteği tedarik etmek.”

Share: