Ömer Fethi Gürer: Şeker Hastalığı Pancarı Taban Fiyatı Çiftçiyi Mutlu Etmedi

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, “Şeker pancarı aya fiyatı çiftçiyi kıvançlı etmedi. 50 teklik bire bir destekle bin 450 teklik aya kıymet, çiftçinin beklentisini karşılamadı. Çiftçinin beklentisi, bin 700 lira civarında tıpkısı aya fiyattı. Ayrımsız yıl geçmiş 93 bin olan şeker pancarındaki ekinci sayısı, bu sene 78 bine düştü. Sürekli kendisine ekinci sayısı azalıyor. Önümüzdeki süreçte, şeker hastalığı fiyatlarının artması birlikte çiftçinin teşrinievvel yapmama riski dahi bu şekilde büyüyor” dedi.

Ömer Fethi Gürer, zaman yaptığı açıklamada, bin 450 liralık yerine açıklanan şeker pancarı aya fiyatının çiftçiyi mutlu etmediğini belirterek şunları söyledi:

“ŞEKER HASTALIĞI PANCARI AYAK TABANI FİYATI ÇİFTÇİYİ KIVANÇLI ETMEDİ”

“Şeker pancarı aya fiyatı çiftçiyi mutlu etmedi. 50 liralık bire bir destekle bin 450 teklik aya eşit, çiftçinin beklentisini karşılamadı. Çiftçinin beklentisi, bin 700 liralık civarında bir aya fiyattı. Geçtiğimiz sene şekerin kilosu 5 lira 70 kuruştu, zaman özel fabrikaların şekerinin kilosu 26 lirayı geçmiş durumda. Özel fabrikalarda şekerdeki artış, ne efsus ki üreticinin şeker pancarındaki bedel artışı şekline dönüşmedi. Öyle olunca maraba bahtiyar değil.

“ŞEKER HASTALIĞI FİYATLARININ ARTMASI YANINDA ÇİFTÇİNİN EKİM YAPMAMA RİSKİ ÜSTELIK BÜYÜYOR”

Benzeri sene geçmiş 93 bin olan şeker pancarındaki çiftçi sayısı, bu yıl 78 bine düştü. Daim yerine fellah sayısı azalıyor. Rekolte geçtiğimiz yıllarda mahsul artışıyla dengelense birlikte dava her an derinleşiyor. Önümüzdeki süreçte, şeker hastalığı fiyatlarının artması yanında çiftçinin ekim yapmama riski birlikte bu şekilde büyüyor.”Share: