Ömer Fethi Gürer: “Şekerdeki Artış Şeker Hastalığı Pancarındaki Eşit Artışına Dönüşmedi. Ekinci Mutsuz”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Özel fabrikalardaki şekerdeki artış hangi eyvah ki üreticinin şeker hastalığı pancarındaki karşılık artışı şekline dönüşmedi. Fellah mutlu değil. Tıpkı yıl öncesinde 93 bin olan ekinci sayısı şeker hastalığı pancarında bu yıl 78 bine düştü. Maraba sayısı azalıyor” dedi.

Özelleştirilen şeker hastalığı fabrikaları ve şeker hastalığı fiyatlarındaki artışın nedenlerinin tespiti için hazırlanan araştırı önergesi TBMM’ye sunuldu. Önergeyi hazırlayan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, şeker hastalığı pancarı tarlasını ziyaret etti. Gürer’e mütekellim tıpkısı ekinci, “Çiftçi son günlerinde. Hayatiyet üç, beş hatim. Herhangi Bir öz haddinden fazla ayrımlı, pancara sunulan fiyatlar o büyüklüğünde değil. Çiftçi pancar üretemeyecek durumda. Serencam şansı” dedi. Gürer ise şöyle konuştu:

“Bu dönemde şayet şeker hastalığı pancarı avans fiyatı arz beş altı bin 700 teklik civarında aynı miktar olmazsa, dikici önümüzdeki sene küsurat serencam çiftçilerini harcayacak. … Çiftçinin tarlası var, traktörü var. Ayrımsız şeyler ekmeye çalışıyor. Temas yıl sahipsizlik çiftçinin belini büküyor.”

ÇİFTÇİLER: DESTEK FİLAN GÖRMEDİK

Gürer’in “Bunca yıldır çiftçinin böyle iyesiz kaldığı bire bir dönüş oldu mu on paralık?” sorusuna üzerine çiftçiler, “Namevcut. Bu dolaşma gerçekten haddinden fazla zorladı çiftçiyi. Maliyet çok arttı” karşılığını verdiler. Gürer’in Bakanlığın bindi verip vermediğini sorması konusunda, “Tığ bindi falan görmedik. Öyle ayda aynı fabrikadan dönüm başına avans açılıyor. O filhakika bizim özlük paramız. Mazotta, gübrede bindi almıyoruz” diyerek konuştu.

Gürer’in Fellah Vasıta Sistemi (ÇKS) kapsamında motorin desteği verilip verilmediğini, Nazır’ın maliyetin yarısını karşıladıklarını söylediğini anımsatması üstüne, “Yok. Çok düşük. O neyi karşılayacak?” karşılığını aldı.

Gürer, “Güzeşte yıl tıpkı dekara 18 liraydı bindi, 20 liralık yaptılar, 22 teklik yaptılar motorin desteğini. Oysaki aynı litre motorin güzeşte sene 8 teklik 80 kuruştu. Bu yıl 22 liralık” diyerek konuştu.

GÜRER: ŞEKER PANCARI AYA FİYATI ÇİFTÇİYİ MEMNUN ETMEDİ

Gürer henüz bilahare yaptığı açıklamada ise şunları kaydetti:

“Şeker pancarı aya fiyatı çiftçiyi kivançli etmedi. Bin 400 teklik fazlalık 50 lira ile destekle bin 450 teklik aya fiyatı çiftçinin beklentisini karşılamadı. Çiftçinin beklentisi bin 700 liralık civarında benzeri ayak tabani fiyatıdır. Geçtiğimiz sene şekerin fiyatı 5 teklik 70 kuruştu. Zaman hususi fabrikadan şekerin kilosu 26 lirayı eski durumda. Hususi fabrikalardaki şekerdeki artım hangi efsus kim üreticinin şeker hastalığı pancarındaki eşit artışı şekline dönüşmedi. Rençper bahtiyar değil. Bir sene öncesinde 93 bin olan fellah sayısı şeker hastalığı pancarında bu sene 78 bine düştü. Sonsuz kendisine dikici sayısı azalıyor. Rekolte geçtiğimiz yıllarda mahsul artışıyla dengelense dahi ülkü her an derinleşiyor. Önümüzdeki süreçte şeker fiyatlarının artması halinde çiftçinin teşrinievvel yapmama riski bu şekilde büyüyor.”

“ÖZELLEŞTİRME BU SÜREÇTE GENIŞLIK ÖNEMLİ HAREKETLI”

Gürer, Türkiye Şeker Hastaliği Fabrikaları A.Ş.’nin, 2008 yılında ülkemizdeki şeker hastalığı fabrikalarını özelleştirme kapsamına aldığını, 2018’den önce 4 defa yapılan ihalelerin muhtelif nedenlerle halel edildiğini ve 2018 yılında 25 şeker hastalığı fabrikasından 10’unun özelleştirildiğini hatırlattı.

Gürer “TÜRKŞEKER 29/4/2021 tarihli ve 3923 mahdut Cumhurbaşkanı Kararı ile özelleştirme nitelik ve programından çıkartılarak Türkiye Varlık Fonuna devredilmiş olup bünyesindeki 15 şeker hastalığı fabrikası faaliyetlerini sürdürmektedir” dedi.

Gelinen noktada özelleştirmede öngörülen hedeflerin tamam suratsız son verdiğinin görüldüğünü anlatan Ömer Fethi Gürer, “Çükündür üreticisi korunmamış, çalışanların işini kaybetmesi önlenmemiş, şeker hastalığı fiyatları katlamış, yer sorunu oluşmuştur. Özelleştirme bu sürecin oluşmasında kocaman etkendir bu nedenle özelleştirme amacıyla gerçekçi ayrımsız araştırma ihtiyaçtır” diyerek konuştu.

“ÖZELLEŞTİRMEYE ZEMİN YARATANLARIN ŞEKER FİYATLARINDA SORUMLULUĞU VAR”

Şeker Hastaliği fiyatlarının artmasında doğrudan özelleştirmelerle oluşan faziletkâr tıpkı külfet olduğuna değinen Gürer, Divan Araştırma Önergesi’nde şu ifadelere düzlük verdi:

“Hedefler vatandaşın yararına olacak aynı noktada belirlenmeyince eksiksiz ters yönde geliştiğine göre özelleştirme kararına zemin yaratanların, raporlar tertip ederek savunanlar ve bu kararı verenlerin kalan şeker hastalığı fiyatlarında sorumluluğu vardır. Özelleştirmeden 78 bine kadar sakıt pancar çiftçisinin durumunu, ciddi tıpkı ürün olan şeker pancarında yaşanan sorunların çokça yönlü soruşturması bu bağlamda şeker pancarının ve şekerin geleceği açısından mefret tıpkı yol fotoğraf mesai olacaktır.”

“ŞEKERDE AĞZIMIZIN TADINI KAÇIRDILAR”

Gürer, “TÜİK, 19 milyon ton şeker hastalığı pancarı üretileceğini hesap pusulası ediyor. 2011 yılında 171 bin 752, 2020 yılında 93 bin 812, 2022 yılında 78 bin 755 şeker pancarı çiftçisi teşrinievvel yaptı. Rençper sayısı düşüyor. Özelleştirme şeker pancarı üretimini da vurdu. Şekerden kenarlı im fiyatları şekere ilişkin olduğundan sonsuz zamlanıyor. Soylu Erki krizle bu arada özelleştirmelerin sorunları artırdığını görüyoruz. Vekil, hür teşebbüs fabrikaları şeker fiyatını özlük belirler, kesim hakeza diyor ve serbest piyasa koşullarına belen ediyor. Şekerde ağzımızın tadını kaçırdılar. Özel bindirim yapıyor, kamu fabrikalarını bindirim yapmaya zorluyor. Şeker Hastaliği fabrikalarının özelleştirilmesi sorunları katladı” ifadelerini kullandı.Share: