Ömer Fethi Gürer: “Yetiştirici, Süt Fiyatı Zımnında Tarımsal Ekipmanları Kullanamıyor”

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, girdi maliyetlerindeki artışın çiftçiyi zora soktuğunu belirterek, mazotun litre fiyatının 8 liradan 28 liraya kadar çıktığını, şu dakika 26 lira olsa bile 3 merhametsiz aşan mazot zammı zımnında üreticinin zirai ekipmanları kullanamadığını söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’da çiftçileri konuşma etti. Çiftçinin derdini dinleyen Gürer, hayvancılık ve çiftçilik fail Feridun Yel’e ekipmanlarını çalıştıramamasının nedenini sordu. Yem fiyatlarının birlikte süt, basılmış ve çare fiyatlarının birlikte sabık yıllara göre 3-4 hatim arttığını tamlayan Feridun Gaz, ne hayvancılıktan ne da çiftçilikten dirimsel elde edemez duruma geldiklerini belirtti.

Bağış ile aldıkları yemleme kompozit makinasını, süt fiyatlarına mevrut zamlar nedeniyle çalıştıramadıklarını belirten Feridun Gürültü, bu durumda hayvanlara ehliyetli yemleme çevirmek için aldıklara makinalara süt koymakta zorlandıklarını belirtti.

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer ise yaptığı açıklamada, mazotun litre fiyatının 8 liradan 28 liraya kadar çıktığını, şu zaman 26 lira olsa dahi 3 dinsiz aşan motorin zammın üreticiyi tarımsal ekipmanlarını istimal konusunda sıkıntıya soktuğunu anlatım etti.

“CESAMET HİBE YEM KOMPOZIT MAKİNESİ VERİYOR, ÜRETİCİ SÜT ALAMIYOR”

Hibe yerine yemleme muhtelit makinesi veren devletin, bu makineye süt alamayan üreticiyi fikren o konuda de tedbir alması gerektiğini belirten Gürer, “Madem bu makinayı veriyorsun, motorin alamayan üreticinin beraberinde olman gerekiyor” diye konuştu. ÖTV ve KDV siz tarım kesimine motorin verilmesi gerektiğini tabir etti.

“OLAN ÜRETİCİYE, PAZARCIYA VE VATANDAŞA OLUYOR”

Gelişigüzel sabık aktarılma mazota gelen zammın raftaki ürüne doğrudan ağırlık yaptığına değinen Ömer Fethi Gürer, ” Adana’dan Niğde’ye getirilen ayrımsız ürünün nakliye ücreti, o ürünün kilogram başına en bir iki 1 liralık fiyatının artmasına illet oluyor. Nakliye ücreti çoğu antlaşma ürünün kendisinden da pahalıya geliyor. Bu durumda olan üreticiye, pazarcıya ve vatandaşa oluyor” şeklinde konuştu.

Bakanların “Fiyatları düşüreceğiz, enflasyonu indireceğiz” şeklindeki açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını tamlayan Gürer, “Yaz sebzeleri bittiği için apayrı bölgelerden buraya ürün ati. Başka bölgelerden gelecek ürünün taşımalık ücreti nedeniyle fiyatı artacak. Vatandaş fiyatı pahalı bulduğu üzere evet alamayacak ya bile bir iki miktarda algı. Yurttaş burada yetişen ürünü dahi alamazken taşımalık ücreti abartılı ürünü kuşkusuz matlup?” diye sordu.

Share: