Ömer Fethi Gürer’den Icra Vekili Yanık’a: “Asdep Personelinin Görevi AKP Çalışmalarını Izah Etmek İçin Mektubu Konu Husus Tahrif Etmek Mıdır?”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Aile ve Içtimai Bindi Projesi (ASDEP) kapsamında hizmet veren amme görevlilerine Cumhur Reisi ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mektubunun dahi bulunduğu broşürleri evlere dağıttırarak AKP propagandası yaptırıldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Gürer, Familya ve Sosyal Politikalar Bakanı Çokluk Yanık’a “ASDEP personelinin görevi AKP çalışmalarını inandırmak üzere mektubu konu başlık yenmek mıdır” diyerek sordu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı ve AKP Umumi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP icraatlarına kayran verdiği mektubu ve türlü broşürlerin ASDEP personeline dağıttırıldığı iddialarıyla ilgili kendisine Ev ve Içtimai Politikalar Bakanı Deniz Yanık’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na istifham önergesi verdi. Gürer, şu açıklamayı yaptı:

“IHTIŞAM ELİ İLE PARTİ PROPAGANDASI OLARAK KÖY, KASABALAR DAHI ÇALIŞMALAR BAŞLAMIŞ VE SÜRDÜRÜLMEKTEDİR”

“Mektubun girişinde Reisicumhur ’21 yıldır bakım ve ülke aşkı üzere çalışıyoruz’ ifadesine meydan verilmekte, ayrıca ‘…2002’den bu yana sizlerin isteklerini, ihtiyaçlarını, önerilerini dinledik…’ sözleri yer almaktadır. Cumhur Reisi sıfatı mektupta saha almasına rağmen Reisicumhur sistemi 2018 yılında başladı. Reisicumhur kendisine hizmetlerini anlatsa akıbet dört yılı anlatılması gerekir fakat mektupta 2002 yılından bugüne yapılan hizmetler ifadesi ile AKP iktidarlarının yaptıklarına işaret edilmektedir. Bu durumda AKP Umumi Başkanı sıfatı ile mektubun yazıldığını göstermektedir. Burada Reisicumhur mektubunda seçildiği süreci değil AKP kuvvet olduğu süreci içeren ifadeler kullanarak AKP propagandasını yapmaktadır, amme görevlilerine da bu yaymaca içeren pusula ve özge materyaller başlık kapı dağıttırılmaktadır. Fehamet eli ile öğür propagandası yerine köy, kasabalar dahi icraat başlamış ve sürdürülmektedir.

“MEKTUP İLE SEÇİM PROPAGANDASINI DÜZENLEMEK IHTIŞAM ANLAYIŞI İLE ÖRTÜŞMEZ”

Karye ve kasabalarda heybet memuru eli ile dağıtılan tezkere seçime yönelik bire bir çabadır. Devletin fakir fukaraya sağlaması müstelzim yardımların da siyasal aynı maksat üzere kullanıldığı görülmektedir. Kategorik gerekseme sahibi olana arkalama sağlanmalıdır. Yoksulluğu bertaraf etmek adına kitap ile intihap propagandasını yazmak büyüklük anlayışı ile örtüşmez. Kerem cümle yoksullara bindi vermek zorundadır.”

Gürer, Yanık’a şu soruları yöneltti:

“Karı ve Toplumsal Destek Programı (ASDEP) kapsamında içtimai bakım uzmanı olarak çalışanların Ulusal Ayak Ziyareti diye niteleyerek proje kapsamında YANLIŞSIZ Fırka Genel Başkanı Cumhur Reisi ve kudret icraatlar yerine siyasal faaliyete müteveccih bildiriler gölgelendirmek üzere yetişek verilerek hazırlık yapıldığı, politik partilerin yapması gerekenlerin memurlar tarafından yapılması üzere icraat sağlandığı iddiaları vardır. Bakanlığın böyle bire bir çalışması var mıdır? ASDEP personelinin görevi AKP çalışmalarını inandırmak üzere mektubu kapı konu mağlup etmek mıdır?”

Share: