Ordu’dan sarsıntı bölgesine revan AFAD ekibi kente döndü

“Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra Adıyaman’daki taharri istirdat çalışmalarına katılan Kalaba AFAD ekibi görevini tamamladı.

Kalabalık’dan depremin önceki sabahı yola sâdır ve görevlerini tamamlayarak şehre hoşgörüsüz gelen AFAD’dan 15, ANDA’dan ise 6 dirilik, aileleri ve ilgililerce karşılandı.

Vali Yardımcısı Bayram Gale, AFAD İl Müdürlüğü binası önündeki karşılamanın ardından derinti salonunda ekiple tıpkısı araya geldi.

Gale, Kargaşa’nun depremin evvel gününden itibaren hep 606 vesile ve 2 bin 186 personeli bölgeye gönderdiğini söyledi.

Bilgileri dahilinde 173 tır müzaheret yapıldığını dile getiren Gale, “Bunun dışında Valiliğimizce yürütülen tıpkısı kampanyamız elan var. Gıda maddelerini yine o bölgelere ulaştıracağız. Kamuoyumuzun bu konuda desteğini bekliyoruz.” dedi.

Gale, şu ana toplam 5 bin 957 depremzedenin Ordu’ya gelerek durma ettiğini anlatarak, “Elimizden geldiğince kayıtlarını yapıyoruz, Akıllıca yerlere misafir ediyoruz. Otelde kalanlar var. Amme misafirhanelerimizi açtık. Ayrıca isticar yahut tanıdığının evinde kalanlarımız var. İleriki aşamada diğer imkanlarımızı da değerlendirip ati vatandaşlarımızı Cıvıl Cıvıl’dahi bayındır etmelerini sağlayacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Adıyaman’dan mevrut AFAD görevlisi Fatih Baycan ise “Hangi karnımızın acıktığını düşündük, ne uykuyu düşündük. Bütün ihvan özverili tıpkı şekilde çalıştık. Üste birbirimize sorduk, ‘sabah kahvaltı yaptık mı? Yok’. ‘Öğlen bir öz yedik mi? Yok’. Hani bunu kritik etmek açısından söylemiyorum. Orada çalışırken hangi kemirmek, hangi dalgı, hangi akarsu, ne öz, hangi istirahat gibi tıpkısı şey insanın aklına gelmiyor.” ifadelerini kullandı.

“Bizim ekibimiz 29 aktif vatandaşı çıkarttı”

AFAD Taharri ve Kurtarma Teknisyeni Zeki Sebep dahi duygularının haddinden fazla farklı olduğunu dile getirerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Çok büyük şenlik ve haddinden fazla büyün çeki var. Yani ailelerin yaşadıkları anlatılmaz. İlk çıkarttığımız insanların mutluluğu bizi farklı tıpkısı yerlere irsal ediyor ama insanların acısı da çok aşkın. Biz Kargaşa olarak iki ekibe ayrıldık. Ego diyanet görevlileri ve istem elçileriyle çalıştım. Sağ olsun müfit oldular. Bizim ekibimiz 29 çalışkan vatandaşı çıkarttı. Ahiret Yolculuğu sayısını söyleyemeyeceğim, haddinden fazla elem aynı fenomen. Allah kimsenin başına vermesin. Ekibim ve arkadaşlarıma adına bize havari oldukları için herkese teşekkür ediyoruz. Biz çocuklarımıza kavuştuk ama Allah oradaki insanların yardımcısı olsun.”

AFAD Kontrol ve Kurtarma Teknisyeni Emrah Demirbaş de Adıyaman’birlikte 14 dönüş çalıştıklarını anlatım etti.

Demirbaş, orada deli dolu vatandaşları, çocukları çıkarttıkça çok bahtiyar olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“14 aktarılma boyunca yorulduğumuzu, acıktığımızı ve uykusuzluğumuzu tek anlamadık. Tezyifkâr haddinden fazla iyice benzeri duyguydu. Amma çokça zehir davranışlar birlikte vardı bittabi. Onlar bizi çokça etkiledi, Duygularımızın bütünü birbirine karıştı. Allah tıpkı daha yaşatmasın. Henüz inşallah böyle şeyler yaşamayız. Burada ne gördük? Âdeta Türk milletinin kontak ve kardeşlik olduğunu bu kıyamet zamanı hepimizin çabucak her şeyin üstesinden gelebileceğimizi anladık.”

Share: