Ordu’ya getirilen depremzedeler, o anları “Facia kopuyor zannettik” diye niteleyerek anlattı

Kargaşa’ya getirilen depremzedeler, o anları “Afet kopuyor zannettik” diye anlattı

ORDU Kalabalık’ya getirilen depremzedeler, “Facia kopuyor zannettik” diyerek hareket anında yaşadıkları yılgı komple anları anlattı.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin peşi sıra Kalabalık’nun türlü noktalarında depremzede vatandaşlar konuk ediliyor. 102 yabanlık kapasitesi mevcut Din İşleri Başkanlığı Diyanet Akademisi Kalabalık Dini İhtisas Merkezi birlikte depremden etkilenen vatandaşlara ev sahipliği yapıyor. Biçim üssü Kahramanmaraş olan ve 6 Küçük Ay tarihinde meydana gelen depremlerin arkası sıra kamu Türkiye’den bölgelere destekler devam ediyor. Depremzede vatandaşlar, kendileri üzere belirlenen noktalarda barınma ihtiyaçlarını karşılıyor. Gâh vatandaşlar ise evlerini depremzedeler amacıyla açıyor. Kalabalık’bile ise şuana kadar kısaca 6 bin depremzedenin konuk edildiği belirtiliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet Akademisi Ordu Dini İhtisas Merkezi üstelik 102 nefis kapasitesini depremden etkilenen vatandaşlar amacıyla açarken, kapasitesinin yüzde 90’ı dolmuş durumda. Merkezde, dallar için baziçe alanları ve giysi ile özge ihtiyaçların ücretsiz karşılandığı ayrımsız ayn bulunurken, İl Müftülüğü marifetiyle görevlendirilen eş eğitmenler kadınlara ve çocuklara ruhsal bindi sağlıyor.

“Kıyamet kopuyor zannettik”

Depreme Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde yakalanan Güllü Dönmez isimli karı, yaşadıklarını anlattı. Yer Sarsıntısı dolayısıyla tırsmak komple anlar yaşadıklarını kaydeden ve genişlik aşağı kardeşleri ile onların ailesini kaybettiklerini tabir fail Dönmez, “Kıran kopuyor zannettik. Çocuğumun konusunda eğilip kaldım. Dışarıya çıktık ve akrabalarımızı aramaya başladık. Sunma bayağı kardeşimizden fen gelmedi. Duyduk kim çatı yıkılmış, 2 kızı, eşi ve kendisini kaybettik. Cenabıhak kimseye ayrımsız daha yaşatmasın. Parçalanmamış Türkiye’nin acısı vardır amma bizimki haddinden fazla ayrımlı. Ciğerimiz yanıyor, daima kendisine aklımıza geliyor. Bura vadi olduğunu söyleyip bizi akseptans etti. Tanrı razı olsun. Haddinden Fazla domuzuna sargı gösterdiler ve o ilgiyi görünce çok henüz hüzünlendik. Allah buradaki insanlardan ve devletimizden razı olsun” dedi.

“Devletimiz bu süreçte değme yere ulaşmaya çalışıyor”

Güllü Dönmez’in eşi Metin Dönmez ise depremde sallantıların çok etraflı sürdüğünü söyledi. İlk posta böyle ayrıntılı süren sarsıntı ile yüz yüze kaldıklarını rapor fail Metin Dönmez, “Sabaha büyüklüğünde yolda kaldık. Halk hep dışarıda ürkü içerisindeydi. Allah bire bir henüz göstermesin. Devletimiz bu süreçte değme yere ulaşmaya çalışıyor. Buradaki ağırlanma şeklimizden bile çokça memnunuz. Şuan için çokça şükür ayrımsız eksiğimiz yok” şeklinde konuştu.

“AFAD ile koordineli bire bir şekilde burada misafirlerimizi barındırıyoruz”

Din İşleri Başkanlığı Diyanet Akademisi Ordu Dini İhtisas Merkezi Müdürü Şükrü Dinlek, mecmu Türkiye kabil kendilerinin birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı namına depremzedelere umum imkanları sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Türkiye’deki 30’un üstünde yüksekokul merkezini depremzedelerin barınma ihtiyaçları amacıyla sunulduğunu kaydeden Dinlek, “Burada 102 kapasitemiz var, bu kapasitemizin tahminî yüzdelik 90’ını doldurmuş bulunmaktayız. Sonunda bunların 41 tanesi hanımefendi, 38 tanesi eş doğmak amacıyla burada mihman ediyoruz. Burada 2 öğün yemek veriliyor ve kendileri AFAD ile koordineli ayrımsız şekilde burada kalabiliyorlar. AFAD koordinesinde İl Keyif Müdürlüğü, Ocak ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz, İl Müftülüğümüz ve İŞKUR üzere kurumlar üstelik buradaki kardeşlerimize destek oluyorlar. Her kalem imkanı onlara sunmaya çalışıyoruz. Bu ailelerden ayrımsız kısmı memleketlerine gidiyor, bir kısmı burada kalıyorlar” ifadelerine meydan verdi.

“Mecmu ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz”

İhtisas Merkezi Müdürü Dinlek, hareket psikolojisi ile gelen vatandaşların önce geldiklerinde yıkılmayan yapı gördükleri amacıyla mutlu olduklarını söylediklerini rapor ederek, “O ortamdan uzaklaşmış olmalarının da kendileri amacıyla kafi olduğunu söylüyorlar. Çocuklarımız üzere burada hususi oyun alanları oluşturduk. Amiyane üstelik olsa libas ve farklı gerekseme malzemelerinin olduğu bire bir kaynak oluşturduk, kendileri oradan ihtiyaçları dahilinde alıyorlar. Gine ihtiyaçlarını dahi çalım adına görmeye çalışıyoruz. İl Müftülüğümüz vasıtasıyla görevlendirilen bayan kardeşlerimiz burada manevi bindi hizmetleri birlikte sunuyorlar, çocuklar ile ilgileniyorlar” diye niteleyerek konuştu.

Share: