Ortaöğretim öğrencilerinin yüzdelik 30’u obez

Lise öğrencilerinin yüzdelik 30’u obez

Ergenlerde obezite oranları artıyor, yüzdelik 30’u obez

İSTANBUL – Ortaöğretim öğrencilerinin tagaddi alışkanlıklarının araştırıldığı çalışmada çocukların yüzde 30’u obez daha çok. Araştırmayı tay tay arabası Eksper Diyetisyen Cemre İnan, “İleriki yaşlarda birçok hastalığın sebebi olabilecek obezitenin önüne geçebilmek için çocukların ve ailelerinin tagaddi alışkanlıklarını değiştirmesi gerekiyor” dedi.

Eksper Diyet Uzmanı Cemre İnan, İstanbul Münevver Üniversitesi bünyesinde 2022 yılında yaptığı efdal lisans tezi üzere lise öğrencilerinin tagaddi alışkanlıklarını araştırdı. 60’ı kız 45’i ayvaz toplamda 105 mektepli üzerinde yaptığı çalışmada çocukların yüzde 30’u obez bundan sonra.

Beslenme alışkanlıklarının çocukluktan itibaren kocaman olduğunu ve bu yüzden böyle aynı araştırma yaptıklarını aktaran Eksper Diyetisyen Cemre İnan, “Bu çalışmayı yaparken amacımız ortaöğretim öğrencilerinin tagaddi alışkanlıklarının hangi kadar zinde ya da hangi kadar gayrisıhhi odluğunu görebilmekti. Zira çocukluk veya ergenlik çağı döneminde edindiğimiz gayrisıhhi tagaddi alışkanlıkları ilerleyici dönemlerde yani yetişkinlik ve ihtiyarlık döneminde emraz açısından bizim amacıyla riziko faktörü oluşturuyor” dedi.

Meyve posası çok bir iki, mahiyet işi ve paketli gıda tüketimi haddinden fazla

Yapılan araştırmayı ve sağlıksız beslenen çocukların tagaddi alışkanlıkları hakkında dahi ince bilgilendirmelerde bulunan Cemre İnan, “Araştırmamız 105 mektepli üzerinde yapıldı. 60 kız 45 tanesi eş öğrenciden oluşuyordu. Maatteessüf sonuçlar hiç dahi çöz açısı değildi. Yüzde 30’a andıran benzeri rakamda obez yerine sonuçlandı. Antrparantez ebeveynlerin beslenme konusundaki bilgelik düzeyleri ve alışkanlıklarının onlar üstünde haddinden fazla çok etkin olduğunu gördük. Bu yüzden hem ebeveynlerin hem de çocukların tagaddi alışkanlıklarını banko düzene sokmaları gerekiyor. Bizim edindiğimiz sonuçlarda sonuç ve sebze tüketimi haddinden fazla azdı. Bunlardan haddinden fazla, evdeki mahiyet işine, ekmeğe, poğaçaya, abur cubur ve paketli gıdalara haddinden fazla aşkın yönelimleri var. Tortu tüketimi dediğimiz, meyvelerin kendisinde içeriğinde bulunan ve bağırsaklarımızın dahi çalışmasına apotr olan bileşenlerin dahi tüketimi azdı. Zira meyveyi çıktı sıkarak sonuç suyu olarak tüketiyorlar. Ayrıca kahvaltı öğünlerini de atlıyorlar ve bu yüzden bile sair öğünlerde daha çok yiyorlar. Bu de henüz acul ve çok yemelerine sebep oluyor. Böylece bile hastalıklar artıyor yani zincirleme namına bu görüngü gelişiyor” şeklinde konuştu.

Sosyalleşme bile ekranda, fiziki etkinlik şart

Sadece beslenme alışkanlıklarından dolayı değil yaşam şeklinden ekolojik ortam üstelik obezite oranlarında yükselme olduğunu hatırlatan İnan, “Gelişen teknoloji ile gelişigüzel torunlar sokaklardan tezayüt görüntülük başına yöneldiler ve fiziki aktiviteleri azaldı. Sosyalleşmeleri birlikte ekran peşi sıra olmaya başladı. Öğrencilerin fiziksel aktivite yapmaları gerekiyor. Bu anlamda sevdikleri fiziksel aktiviteyi yapmaları bu fiziki aktivitenin devamı açısından çokça eke. Hem kas gelişimleri hem sosyalleşebilmeleri hem de henüz ferah aynı ihtisas durumuna geçebilmeleri için fiziksel aktiviteyi katiyetle haftada sunma birkaç 3 çevrim yapmaları gerekiyor. Bunun yanında saat 23.00’ı geçmeyecek şekilde günde genişlik bir iki 8-10 kadar uyumaları lazım” diye sözlerini sonlandırdı.

Share: