Ortaokul öğrencileri tarçın yağından tabii böcek ilacı geliştirdi

Tekirdağ’da iki ortaokul öğrencisi sıska gıdalardaki böceklenmeyi alıkoymak için tarçın yağından “Taryum” adını verdikleri doğal böcü ilacı geliştirdi.

Şehit Mehmet Şengül Ortaokulu 8. sınıf öğrencileri Sıla Sağlam ve Zeynep Uzun, evlerindeki pirinç, bulgur, nohut ve fasulyenin kimi zaman böceklendiği görüp, bunun önüne geçebilmek amacıyla faaliyet beğenmek istedi.

Öğrenciler, muhtelif tetkikat yaptıktan sonradan kâh bitkilerden elde ettikleri yağları, türap haline getirdikleri haya kabuğu ile karıştırarak arık gıdalara uyguladı.

Saf böcü ilacının uygulandığı kuru gıdalarda benzeri süre sonraları böceklerin tembel ayla geldiği belirleme edildi. Öğrenciler geliştirdikleri katıksız böcek ilacına “Taryum” adını verdi.

Akva ve Detaylı, hazırladıkları “Bitkisel Kökenli Doğal Böcü İlacı Geliştirilmesi” projesiyle katıldıkları TÜBİTAK 2204 Proje Yarışması’nda dirim bilimi dalında Türkiye üçüncüsü oldu.

“Haşerat üstünde en fazla etkiyi tarçın düşman gösterdi”

Zeynep Detaylı, AA muhabirine, hem zayıf gıdalarda böceklenmeyi gölge etmek hem de testis kabuklarının değerlendirilmesi üzere, öğretmenlerinin de desteğiyle faaliyet yaptıklarını söyledi.

Çalışmalarında lavanta, sarımsak ve tarçın yağlarını kullandıklarını anlatan Teferruatlı, “Nebati yağları testis kabuğu tozuna emdirerek arık gıdalara uyguladık. Ne ürünün yağının daha fazla haşere bayıltıcı etkiye eş olduğunu öğrenmek üzere ölmüş böcek sayımı gerçekleştirdik. Yer fazla haşere bayıltıcı etkiyi tarçın yağının gösterdiğini tayin ettik.” dedi.

Tarçın hasım ve ile husye kabuğu tozu kullanarak elde ettikleri ürünü paketlediklerini tamlayan Mufassal, şöyle konuştu:

“Ürünümüzün insanlara ulaşmasını önemsiyoruz. Ürünün berat sürecini başlatacağız. Projemizle TÜBİTAK yarışmasına da katıldık ve orada Türkiye üçüncüsü olduğumuzu duyunca çokça heyecanlandık, çokça mutlu olduk. Projemiz geliştirilebilir. Projemizin literatüre kazandırılması üzere çalışmamızı tıpkı makale haline getirdik. Bu makaleyi Ekoloji ve Ekotoksikoloji Derneği’nin bilimsel dergisi Etoxec’e gönderdik. Makalemiz derginin bire bir ahir sayısında yayınlanmak için diploma aldı.”

Sıla Sağlam birlikte geliştirdikleri ürünün insanlar tarafından sıklıkla kullanılmasını istediklerini anlatım etti.

Projede nebati yağları katıksız haşere ilacı kendisine kullandıklarını vurgulayan Kuvvetli, “Kimyasallar adına alternatif adına saf böcek ilacı yetiştirmek istedik. Çünkü kimyasallar çevre kirliliği, insanlarda sağlık sorunları, ürünlerde bakiye ve böceklerin ilaçlara metanet kazanması kabilinden sorunlara hastalık olmakta.” diye konuştu.

Share: