Osmaniye’de Marifet Bilgisi Öğretmeni Dünyaca Adlı Karatepe Kilimleri İçin 2 Eskimemiş Kök Boyası Buldu

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’de vukuf bilgisi öğretmeni Abdullah Set, öğrencileriyle birlikte Karatepe kilimlerinde kullanılmak üzere diken dutu ve iğ çekirdeğinden yavruağzı ve mor tutmak üzere iki yeni alizarin elde etti. Ekip, “1 almanak tıpkı mesai yaptık. Karatepe kilimlerinde hamur boyaların kullanıldığını biliyorduk, biz bile buraya tıpkısı ulama sağlayabilmek amacıyla renk skalasına 2 şerha yeni mahiyet ekledik” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesi Karatepe köyünde 60 yıldır umum yapımı ana boya kullanılarak kilim dokunuyor. Kilimlerde beğenilen köken boyalar, dikme, çiçek, soğan kabuğu, ceviz ve kâh bitkilerden elde ediliyor. Dokunan motifler ise hususi anlamlar taşıyor. Dünyanın bir nice ülkesine satışı yapılan kilimler hem kooperatiflerde hem üstelik köylerde dokunuyor.

“RENKERİ PAMUĞUN ÇEKİRDEĞİNDEN BULDUK”

Doğadan katıksız kendisine üretilen cins boyalarla ilişik araştırma fail haber bilgisi öğretmeni Abdullah Saf, yaptığı düzentileme sonucu iki pare mahiyet boya elan elde etti. Küme, iğ çekirdeği ve bük kullanarak elde ettiği bakir renklerle ait şunları söyledi:

“Tığ 1 yıllık tıpkı mesai yaptık. Karatepe kilimlerinde mahiyet boyaların kullanıldığını biliyorduk, biz birlikte buraya aynı yardım sağlayabilmek üzere nitelik skalasına 2 devam yeni kalite ekledik. Amacımız bu ülkenin değerlerine cemaat geçmek ve bu ülkeye hizmet etmekti. Burada soğan kabuğu, ceviz kabuğu, nar kabuğu mevsimine göre farklı değişik renkler kullanıldığını, halkın burada çalıştığını bile biliyoruz. Mevsime göre damga çeşitleri değişiyor amma bizim bulduğumuz renkleri burada henüz ilk kullanmamışlar. Biz de Karatepe kilimlerine bizim tarafımızdan, öğrencilerimiz vasıtasıyla bu renkleri armağan ediyoruz. Bulduğumuz renkleri pamuğun çekirdeğinden bulduk. Pamuğun çekirdeğinden bulduğumuz boyut yavruağzı rengi, ayrımsız de böğürtlenin kendisiyle meyvesiyle kökünü karıştırdık. Ona de yeniden cehre çekirdeği karıştırarak 3’lü karışımla farklı benzeri ulam, birincisinde bala ağzı, birinde bile mor keyfiyet elde ettik.”

Karatepe Kilim Kooperatifi’nde halı dokuyan Hatice Hakperest, “Gördüğünüz gibi bu yünü tığ bu şekilde iplik yapıyoruz. Bunları hamur boya ile boyuyoruz. Oradan iplik haline getiriyoruz bu şekilde kilimlere işliyoruz” diyerek nesiç sürecini anlattı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Sergi kooperatifi detaylar

Abdullah Ekip

Hatice HakseverShare: