Osmaniye’de Müftülüğün Onayı ile Karye İmamının Düzenlediği Ezanı Güzel Okuma Yarışması, Yarışmaya Üç Periyot Kala Müftülük Kararı ile İptal Edildi

BELGIT DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Dervişiye Köyü Model Cami imamı Hamza Çıpa, köyde düzenlediği Ezanı Pir Okuma Yarışması’nın konkur tarihine üç gün kala nakız edilmesi ile ait olarak toplumsal medyada; “Üç aktarılma kaldığında muhtar, valiliğe gidip, ‘Ben bu yarışmada yokum, köy muhtarı adına, bu yarışmayı desteklemiyorum, köy halkı desteklemiyor’ diye arzuhâl vermiş. Müftü Yardımcımız beni aradı. ‘Bu yarışma tağyir, muhtarın şikayeti üstüne, yolsuz ten toplandı, yöntemsiz deri toplanıyor’ diyerek, bu bahanelerle, bu yarışmamızı durdurdular. Ben bile Müftü karın emrine uyarak, yarışmamızı tahrip ettim” açıklamasını yaptı.

Osmaniye’üstelik, Dervişiye Köyü Suret Cami imamı Hamza Demir, toplumsal medya hesabında yayınladığı videoda, köyde yapacakları “Ezanı Sunturlu Kıraat” yarışmasına önce diploma verildiğini fakat köy muhtarının müftülüğe başvurusunun ardından yarışmanın

“İki aydan beri Dervişiye Köyü camimizde, dizgi komitesiyle alay malay dört misil güruh yaptık. Köyler arasında ‘Ezan Okuma Yarışması’ yapmayı planlıyorduk. Bu yarışmanın maddi ve manevi desteği noktasında, sunma özellikle karye halkımız, köy muhtarlığımızın katkıları ile cümle çevre önder hatiplerinin öncülüğünde yapmayı planladık, kararlar aldık. Resmi olarak dilekçelerimizi verdik, müftülüğe.

Müftülük, ‘yolsuz’ diye, bire bir abece gönderdi. Resmi hakem heyeti üyesi istedik. ‘Jüri üyesi veremeyiz’ dediler. Tekrar karye muhtarımız ayrımsız alfabe yazarak, valiliğe; yıldız bilimi seçti. Bunun öncülüğünde temas nev izlence yapılacaktı. ve valiliğe başvurma ettiler. Il dahi müftülük kanalı ile resmi alfabe gönderdi.

Resmi yazıda, ‘Dervişli Köyü cami imam hatibi Hamza Çıpa’den destek alınması uygun görülmüştür’ diyerek müftülüğümüzün bire bir resmi yazısı elimize geldi. Bu anlamda ben cami mortocu hatibi adına seçkin kalem, maddesel manevi yönden bu yarışmanın giderleri noktasında elimi taşın altına koyacağımı bildirdim.

Son 10 dönme kala, köy muhtarımız Atilla Gök, bu yarışmadan çekildiğini desteklemediğini söylediler. Ego birlikte ‘kimse destek vermezse mortocu dil cambazı namına, iki maaşımı görmem, masrafları ben karşılıyorum’ diyerek kendilerine söyledim. Onlar üstelik tükenik dediler.

Hazırlıklara başladık. Malzemelerimizi aldık, herhangi bir şeyimiz hazır. Üç bölüm kaldığında, cuma haset; muhtar valiliğe gidip, ‘Ego bu yarışmada yokum, köy muhtarı kendisine, bu yarışmayı desteklemiyorum, köy halkı desteklemiyor, diyerek istida vermiş. Müftü Yardımcımız beni aradı. ‘Bu konkur tağyir, muhtarın şikayeti üzerine, usulsüz kap toplandı, yolsuz yöntemsiz cilt toplanıyor’ diye niteleyerek, bu bahanelerle, bu yarışmamızı durdurdular.

Ego dahi Müftü kanı emrine uyarak, yarışmamızı fek ettim. Duyurusunu yaptım. Burada tabi olduğumuz kurumumuz, kocabaşı değil, valiliğimizdir, müftülüğümüzdür. Müftülük akıllıca görür yaparız, makul gözsüz yapmayız. Müftülüğümüzün talimatı ile bu programı fek etmiş durumdayız.”Share: