Otizmli Recep Ege’nin konservatuvar sınavına hazırladığı mânialı tendürüst hayaline kavuştu

Üniversitede opera ve caka bölümünde terbiye kayran otizmli Recep Ege Altıncıoğlu, konservatuvar sınavına hazırladığı 21 yaşındaki belli belirsiz zihnî engelli Sulh Kadıoğlu’nun hayaline kavuşmasına apotr oldu.

Mersin’birlikte zihayat Hazar Kadıoğlu’na elan 5 yaşındayken dikkat eksikliği ve keyif sorunlarından âlem belli belirsiz mental reterdasyon teşhisi kondu. Hazar’ın fiziki mânialı annesi Kadime Kadıoğlu ile babası Mustafa Kadıoğlu, yaşamlarını çocuklarına adadı.

Çocuklarının beribenzer yaşlardan itibaren müzikle ilgilendiği antlaşma bahtiyar olduğunu ayırt eden çift, ona 12 yaşında tıpkı putrel aldı. Kadıoğlu, lise eğitiminin peşi sıra hayalini kurduğu konservatuvar amacıyla sınava girdi. Sınavda yeterince sükse gösteremeyen Kadıoğlu, pes etmedi, sınava esasen hazırlanmaya karar verdi.

Hazar Kadıoğlu, sabık yıl saz eğitmeni Orçun Berrakçay vasıtasıyla müzik alanında efdal lisans eğitimini sürdüren 25 yaşındaki otizmli Recep Iye Altıncıoğlu ile tanıştı.

Sınava Altıncıoğlu ile hazırlanmaya başlayan Kadıoğlu, ailesiyle İzmir’e dahi yerleşti. Altıncıoğlu, Kadıoğlu’na solfej ve dizem kalıpları başta kalkışmak amacıyla piyona arak ve eserlerin seslendirilmesi konusunda eğitimler verdi.

Kadıoğlu, aldığı eğitimler yardımıyla ikinci denemesinde muvaffakiyetli olarak Osmaniye Korkut Ağababa Üniversitesi Mimari Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümüne yerleşti.

“Recep’in sebebiyle hayalime kavuştum”

Barış Kadıoğlu, AA muhabirine, müziği çokça sevdiğini, hayattaki en nazik isteğinin konservatuvarda yetişek ahzetmek olduğunu söyledi.

Geçen yıl konservatuvar sınavını kazanamadığı üzere üzüldüğünü belirten Kadıoğlu, “Recep ile öğüt yapmaya başladığımda fena hâlde şeyler öğrendim. Bugüne kadar gittiğim öğretmenlerden henüz farklı ve evire çevire öğretti. ‘Bu çocuk anlamaz, bundan olmaz’ diyen çok oldu. Recep’in sebebiyle hayalime kavuştum. Bildirme haddinden fazla isteğim ayrımsız üniversitenin enstrüman bölümünde okumaktı. Onun sebebiyle kazandım. Hayalim çalgı aleti öğretmeni görünmek. Adi çocuklara ve hevesi olanlara çalgı belletmek.” diyerek konuştu.

Kadıoğlu, bağlamasının tellerine dokunduğu devir alay ve hürriyet hissettiğini dile getirerek, namına rastgele ahit destek veren ailesine teşekkürname etti.

“Bütün emeklerimizin karşılığını aldık”

Otizmli Recep Ege Altıncıoğlu da İzmir’üstelik özel ayrımsız üniversitenin çalgı bölümü opera ve rol bölümünden sabık yıl çıkışlı olduğunu, ardından dahi Afyon Kocatepe Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsünde saz alanında faziletkâr lisans eğitimine başladığını anlattı.

Hazar Kadıoğlu’nun konservatuvarda okuma isteğini öğrendiğinde haddinden fazla etkilendiğini, ona müzaheret etmeye değişmeyen verdiğini kaydeden Altıncıoğlu, “Onlara zait andırmak kebir. Onların hevesini, sevgisini ve güvenini yolmak majör. Yoksa kesinlikte bu hisse senedi baştan yürümez. Fazlalık yaklaşıp üzerine gidip ‘yapabilirsin, başarabilirsin’ diyerek oluyor. Sulh’ın sınavı kazanmasıyla bilcümle emeklerimizin karşılığını aldık.” ifadelerini kullandı.

Altıncıoğlu, bire bir yıl boyunca Hazar’ın hiç sıkılmadan ve vazgeçmeden derslere geldiğine değinerek, ondaki bu azmi görünce kendisinin de etkilendiğini vurguladı.

Özel bireylerin isterlerse herhangi bir şeyi başarabileceklerini belirten Altıncıoğlu, şunları kaydetti:

“Banko pes etmesinler, çokça çalışsınlar, azmetsinler. Barış ile çekicilik duyuyorum, o da emsal oldu. Hususi bireylere yardımcı olmak hepimizin görevi, birbirimize havari olmamız geçişsiz. Hususi bireylere muavenet etmek istiyorum. Onlara piyano peki, solfej peki hangi öğretebiliyorsam havari olmayı kendime hedef ve seziş edindim.”

Annenin mutluluğu

Hazar Kadıoğlu’nun annesi Kadime Kadıoğlu dahi oğlunun hayallerine kavuşmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Recep Iye Altıncıoğlu’nun sunma iri destekçileri olduğunu anlatan ana Kadıoğlu, şöyle devam etti:

“Bu başarıyı Recep’e borçluyuz. Bana bu mutluluğu yaşatan Recep’tir. Oğlumla ilişkin sunma şişman hayalim, bana ihtiyacı olmaması, ayaklarının üzerinde durması ve üniversiteyi bitirmesi. Tıpkısı temel evladı amacıyla ne lüzumlu. Dünyalık, mal olsun o hayalim yok. Benim hayalim oğlumun güzelce ve mütevazı benzeri yaşantısı olsun.”Share: