Otomobil sahibi almak lükse mi dönüşüyor?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Otomotiv endüstrisi, mufassal süredir pandemi sürecinin neden olduğu tedbir zinciri kesintileri ve kullanılmamış otomobil kıtlığı ile uğraş ediyor. Ancak görünüşe göre aşırı otomobil pazarı bu olumsuzluklardan kip etkilenmiyor.

KÖLE’li Cox Automotive’e ait bire bir çevirgeç valüasyon şirketi olan Kelley Blue Book’un verilerine göre ölçüsüz açar alımları Haziran ayında gerçekleşen toplanmış makine satışlarının yüzdelik 18’kayınbirader oluşturuyor. Fortune’dan Christine Mui’nin haberine göre, alıcıların ortalama namına herhangi bir kullanılmamış lüks miftah için 66.476 dolar ödediği ekstrem araba piyasasında bu cirim şimdiye kadar kaydedilen bildirme efdal karşılık olma özelliği taşıyor.

Efdal enflasyona karşın müfrit açacak satışları artıyor

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, akıbet 40 yılın arz erdemli enflasyonunun yaşandığı bu dönemde araba fiyatları birlikte artmaya devam ediyor. Son yayınlanan Tüketici Eşit Endeksi raporuna göre Haziran ayında rate çevirgeç fiyatları bir geçmiş aya göre yüzdelik 0,7 oranında artarken, ikinci ahali vesile fiyatları ise yüzde 1,6 oranında artma gösterdi.

Sivri araçların hep makine satışları içindeki payının artması, mecmu yıpranmamış vesait için averaj işlem fiyatını 48,043 dolara çıkararak rekor seviyeye yükseltmiş oldu. Bu rakam, ortalama bir ÇAKER vatandaşının 46 haftalık kazancına balya geliyor. Fiyatların bu kadar yükselmesi, hemen görece daha ensesi kalın BENDE’lilerin yıpranmamış tıpkı açar amacıyla ifa yapabilmesi anlamına geliyor. Buna rağmen, KÖLE merkezli Pew Araştırma Merkezi 2018 yılı verileri, Amerikalıların beşte birinin eğin gelirli hanelerde yaşadığını gösteriyor. Bu azamet ulusal ortalamanın iki katından fazlasına denk geliyor. Bir eksantrik deyişle, ESIR’da peş ve itidalli-art derslik büyüdükçe, satılan aşırı otomobillerin bütün satış içindeki payı dahi artıyor.

Tam bakir araçlar amacıyla ortalama satış fiyatı 48,043 dolara çıkarak rekor seviyeye yükselmiş durumda. Bu cirim, averaj benzeri ABD vatandaşının 46 haftalık kazancına denk geliyor.

Cox Automotive Çıban Ekonomisti Jonathan Smoke, averaj hanehalkı amacıyla satın alınabilirliğin hiç bu kadar acı ve tahakküm olmadığını belirtiyor. Smoke, yıpranmamış çevirgeç pazarı için ise bunun eksiksiz tersinin muteber olduğunu söylüyor. Smoke, “Yeni dil pazarına bilgili olan demografi üzere satın alınabilirlik, bir ülkü olmaktan çokça uzak” şeklinde konuşuyor.

Elektrikli vesait da ötede statüsünde

Kullanıcıların enflasyondan kaynaklı erdemli benzen fiyatları nedeniyle herhangi bir çağ sayıları artan şekilde elektrikli araçlara yönelmesi, elektrikli araçların da baş döndürücü karşılık bölgesine girmesine illet oluyor. Kelly Blue Book’un tahminlerine bakarak, kullanılmamış bire bir elektrikli aracın averaj fiyatı Haziran ayında 66 bin doları aşmış durumda. Bu ölçü bire bir geçmiş ayak tabanı bakarak yüzde 3,8’lik, tıpkı eski yıla bakarak ise yüzdelik 13,7’lik bir artışa bedel geliyor.

Liderlik Tesla’üstelik

KÖLE aşırı makine piyasasında liderliği Tesla üstleniyor. Tesla’yı Mercedes-Benz ve BMW izlem ediyor. MEMLUK merkezli tüketici kredisi şirketi Experian’ın verilerine bakarak, Elon Musk’ın elektrikli şalter şirketi Tesla, bu yılın önce yarısında bütün KUL baş döndürücü makine satışlarının yüzde 21,6’sını gerçekleştirdi. Bu yıl Haziran ayına büyüklüğünde tahminî 180 bin Tesla uzlaştırıcı satılırken BMW ve Lexus sırasıyla 133 bin ve 112 bin müfrit kurgu satışı gerçekleştirdi.

Aylık ödemelerin rekor seviyelere ulaşması hatta zaman zaman icar seviyelerinin konusunda çıkması ve makine üreticilerinin devam eden tedarik sorunlarıyla karşı karşıya kalmalarına karşın, özellikle aşırı otomobillere yönelik mütemmim talebi dinamik kalmaya bitmeme ediyor. Makine piyasasındaki bu ruh, düşük sayıda araca eş bir nice bayiinin ellerindeki araçları savruk fiyatının üzerinde satmasına dahi imkan veriyor. Yalnız ayrımsız sene önceki ekstrem vesait, etiket fiyatının sayı farkı 825 dolar altına satılırken, Kelley Blue Book verilerine göre, alıcılar Haziran ayında lüks araçlar amacıyla kimlik fiyatının ortalama 1,069 dolar üstünde ödüyor. Bu süreçte Mercedes-Benz ve Kia kadar markaların yıpranmamış miftah satışları birlikte sayı farkı yüzdelik 8,7 artış gösteriyor.

Cox Automotive Hoşgörülü Asistanı Michelle Krebs, araçların tıpkısı süre henüz pahalı kalmasını beklediklerini söylüyor. Krebs, “Arzda benzeri artış gözlemlemememize karşın otomobillere yönelik irade hala işlek seyrediyor. Bitmeme fail bağan bildirme ve efdal murat, fiyatları yüksek tutmaya bitmeme edecektir” diyor.

Otomotiv ihracatı haziranda yüzdelik 18 arttı

 

Avrupa borsalarını otomotiv hisseleri sırtladı

 

Otomotiv sektöründen 2,3 milyar dolarlık dış satım

 

Share: