Otomotiv ihracatı haziranda yüzde 18 arttı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre otomotiv endüstrisinin haziran kocaoğlan ihracatı yüzdelik 17,9 çoğalma ile 2,8 milyar dolar oldu. Yılın evvel şeş ayında ihracat yüzde 6,1 artarak 15,3 milyar dolara ulaştı.

OİB Umumi Heyet Başkanı Yağmur Çelik: “Otomotiv endüstrisi olarak yonga krizi ve erke maliyetleri kadar apansızın çokça sorunla mücadele etmemize rağmen haziranda bu sene mahiye bazdaki sunu efdal dış satım rakamına ulaşmayı başardık. Hazırlık endüstrisi, Binek otomobiller ve Otobüs-midibüs-minibüs im gruplarında çift haneli artışlar gerçekleştirirken, Polonya, İspanya ve Portekiz’e birlikte yüksek uyumlu artışlar kaydettik.”

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye ihracatının 16 yıldır sıkışık lider sektörü olan otomotiv endüstrisinin haziran kocaoğlan ihracatı sabık senenin benzeri döneminde göre yüzdelik 17,9 artış ile 2,8 milyar dolar oldu. Türkiye ihracatında ikinci sırada meydan düzlük sektörün aldığı hisse ise yüzdelik 11,8 yerine gerçekleşti.

OİB Umumi Heyet Başkanı Baran Çelik, bu yılın önce yarısında otomotiv endüstrisi ihracatının güzeşte senenin ayrımsız dönemine kıyasla yüzde 6,1 artışla 15,3 bilyon dolara ulaştığını ve ev-haziran döneminde birlikte ortalama aylık ihracatın 2,5 milyar dolar namına gerçekleştiğini söyledi. OİB Umumi Heyet Başkanı Yağmur Polat “Otomotiv endüstrisi olarak yonga krizi ve enerji maliyetleri kadar aniden haddinden fazla sorunla savaş etmemize rağmen haziranda bu sene maaş bazdaki yeryüzü faziletli dış satım rakamına ulaşmayı başardık. Hazırlık endüstrisi, Binek otomobiller ve Otobüs-midibüs-minibüs iz gruplarında çift haneli artma kaydederken, Polonya, İspanya ve Portekiz’e de faziletli oranlı artışlar kaydettik. Bir şekilde yılın önceki yarısında birlikte yüzde 6 oranında artma kaydettik. Otomotiv ihracatımızda çoğalma grafiğinin süreceğine ve sene sonunda hedefimizi geçeceğimize inanıyoruz” dedi.

Hazırlık endüstrisinde yüzdelik 11, binek otomobilde yüzdelik 44 artış

Haziranda yeryüzü nazik yapıt grubunu oluşturan Tedarik endüstrisinde yüzdelik 11 artışla 1 milyar 193 milyon dolar ihracat gerçekleştirilirken, Binek Otomobil ihracatı yüzdelik 44 artışla 876 milyon dolar, Kayıt Taşımaya Galiba Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 16 azalışla 381 milyon dolar, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı yüzde 14,5 artışla 142 milyon dolar oldu.

Tedbir endüstrisinde en çok ihracat yapılan büyüklük olan Almanya’evet ihracatta yüzdelik 10 oranında artış görülürken, MEMLUK’ye yüzdelik 29, Fransa’ya yüzde 30, İspanya’ya yüzde 68, Birleşik Krallık’a yüzde 4 çoğalma, İtalya’evet ise yüzde 6 düşüş görüldü.

Binek otomobillerde büyük pazarlardan Fransa’ya yüzde 79, İtalya’ya yüzdelik 39, Birleşik Krallık’a yüzdelik 55, Almanya’ya yüzde 62, Polonya’ya yüzde 214, İspanya’evet yüzde 17, Belçika’ya yüzdelik 284, Slovenya’ya yüzdelik 17 ihracat artışı, Akdarı’a ise yüzdelik 33 ve İsrail’e bile yüzdelik 10 ihracat düşüşü yaşandı.

Eşya Taşımaya Belli Motorlu Taşıtlarda Mürekkep Krallık’a yüzde 27, İtalya’ya yüzde 36, Fransa’ya yüzde 26, Slovenya’evet yüzdelik 18 dış satım düşüşü, Belçika’evet yüzde 4, Almanya’evet yüzde 149 ihracat artışı yaşandı.

Otobüs Minibüs Midibüs yapıt grubunda ise arz çok dış satım yapılan devlet olan Fransa’evet yüzde 13 ihracat artışı, Portekiz ve ÇAKER’ye ise haddinden fazla faziletli düzgün dış satım artışı görüldü.

Özge nişane grupları arasında yer düz Çekiciler ihracatı ise geçen ay yüzdelik 182 artışla 140 milyon dolar oldu.

Sunma iri alım satım Almanya’evet yüzde 20 artım

Mutluluk bazında sunma nazik aksata olan Almanya’evet dış satım yüzdelik 20 artışla 403 milyon dolar oldu. Endüstrinin tekrar nazik pazarlarından Fransa’evet yüzdelik 39 artışla 363 milyon dolar, Bir Krallık’a yüzde 3 artışla 284 milyon dolar ihracat yapıldı. Tekrar mehabetli pazarlardan Polonya’ya yüzdelik 107, İspanya’ya yüzdelik 52, ÇAKER’ye yüzde 12, Belçika’evet 33, Portekiz’e yüzdelik 211 ihracat artışı, Slovenya’ya ise yüzdelik 5, Rusya Federasyonu’na de yüzde 24 ihracat düşüşü yaşandı.

AB’ye ihracat yüzdelik 27 arttı

Büyüklük grubu bazında sunu balaban veriş olan Avrupa Birliği’ne haziran ayında yüzde 27 artışla 1 milyar 865 milyon dolar dış satım yapılırken, KEZ Ülkeleri ihracattan yüzde 67 nasip aldı. Sabık kamer Özge Avrupa Ülkeleri ve Kuzey Amerika Erkin Tecim Ülkelerine yüzdelik 9 ihracat artışı kaydedildi.

Araba ve hafif ticari çevirgeç pazarı büyüdü

 

Togg, otomobilden önceki dijital kitap çıkaracak

 

Avrupa’bile araba satışlarında düşüş sürüyor

 

Share: