Özgür Özel, Rize’de: “Rey Verenden, Partinin Üyesinden Katiyen Adisyon Sormayız. Usulsüzlük Yapandan, Alacak Alandan, Rüşvet Verenden, Yanlışlık Yapandan…

GENÇAĞA KARAFAZLI

CHP Kol Başkanvekili Bağımsız Özel, Rize’da; “Varank’ın kişi kardeşi vekil yardımcılığı yaptığı yerde münakasa açmış. Vekil Varank’ın emmioğlu Sedat Varank’a tenkis vermiş. Bu Varank’tan hesap sorulmazsa bizim yüzümüze tükürün. Eğer Pekcan’dan, kişi şirketinden, kocasının şirketinden özlük bakanlığına dezenfektanı pahalıya alan o yoksullukta o Ruhsar Pekcan’dan hesap sorulmazsa gayrimümkün. Ama birileri şöyle bir gocunmak yaymaya çalışıyor. öyle bire bir özdek da olmaz. ‘CHP gelince AKP’lilerden MHP’lilerden adisyon soracak’, böyle aynı özdek namevcut. Tığ düşünce verenden, partinin üyesinden katiyen adisyon sormayız. Yöntemsizlik yapandan, algı alandan, vergi verenden, haksızlık yapandan hesabı soracağız, o boynumuzun borcu” dedi.

CHP Takım Başkanvekili Bağımsız Milletvekili Hususi geri Trabzon ziyaretinin ardından Rize’ye geçti. Ardeşen ilçe örgütünün düzenlediği enformasyon toplantısına katılmak üzere Rize’ye mevrut Hususi’i CHP Rize il ve ilçe örgüt yöneticileri, fırka üyeleri ile İYİ Öğür, Ati Partisi Rize memleket yöneticileri karşıladı. Hususi burada partililere müteveccih yaptığı konuşmanın ardında Tekgıda- İş Sendikası kesim başkanlığını müzakere etti. İl merkezinde ayrımsız müddet esnaf ziyaretlerinde kâin Özel, ardından Çayeli, Alım Satım, Ardeşen ilçelerine geçerek öğür üyeleri ve yurttaşlarla buluştu.

“ATATÜRK’ÜN TALİMATIYLA BU TOPRAKLAR ÇAYA KAVUŞTU”

Hür Özel iklim başkanlığı uğrunda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Tığ biliriz kim Şark Karadeniz’in kalbi çayla atar. Hele alelhusus Rize girmek, öz almak. Burada Rize’nin az daha bir tane kavil kaynağı, hayata tutunduğu bir tane ürün olan çayı; bu topraklara kazandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, birilerinin seçme periyot küfrettiği Cumhuriyet El Partisi’ni ve Atatürk’ün talimatıyla bu topraklara çayı kazandıran Zihni Koyu’i benzeri kez daha rahmetle ve minnetle anarız.

Bizim bütün söylediğimiz çay kanununu apar topar, büyük aynı telaşla AKP Meclis’e sundu. Ne oldu son? Iri benzeri tepkiyle karşılaştılar. Siz Karadeniz’den bu kadar destek alıyorsunuz, bu kadar korkulu alıyorsunuz, bu kadar icra vekili çıkarıyorsunuz. Neymiş Karadeniz’i biliyorsunuz, Rize’yi biliyorsunuz, çayı biliyorsunuz. Lacerem oluyor üstelik hep Karadeniz’i ayağa kaldıran ve arkasında duramayacağınız ayrımsız teklifin altına imza atıyorsunuz? Tığ CHP adına meselenin farkındayız, bizim yasa taslağımızın altında imzası olan dört milletvekilimizden birisi burada. Bekaroğlu ile gelirken konuştum Ankara’dahi çekim bütçe komisyonunda. Biz teklifimizin arkasındayız, bilcümle sorunları çözen meseleyi bayağı çözüme kavuşturacak olan ‘Çay Kanunu’nun, CHP’nin teklifinin sonuna büyüklüğünde arkasındayız.

“ÇAYKUR İŞÇİSİNE KAPIYI DEĞİL KADROYU GÖSTERECEĞİZ”

Türkiye’deki arz majör kıygın gruplardan tıpkısı tanesi ÇAYKUR’da müteharrik mevsimsel işçilerdir. Bu kardeşlerimiz altı ay çalışmakta altı ay boşta kalmaktadır. Küsurat şeş ayda antrparantez İŞ-KUR’dan yararlanma edememekte, değme işe girememekte, aheste mağduriyet yaşamaktadır. CHP, iktidara geldiğinde önce altı kamer süresince ÇAYKUR işçileri filhakika çalışıyor olacak. Şeş kamer bitince o ÇAYKUR işçilerine kapıyı değil kadroyu göstereceğiz meze veriyoruz. Çaycının sorunundan malumat sahibi olmayanlar yakında Meclis’te şu lafı gider ettiler; ‘Altı kamer çalıştı, şeş ay sudan ucuz mı bakacağız?’ Türkiye’birlikte öz ilk teşrin alanlarının gençleştirilmesi projesi hayati ve milli tıpkısı projedir. Bu işçilerimiz, öz alanlarının gençleştirilmesinde çalışabilirler, devletin kuracağı bir nice projede, tesiste, aha çalışabilirler. Biz eğreti ÇAYKUR işçisine CHP’nin iktidarında, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında pekâlâ Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk birinci yüzyılda çayı kazandırmış, Zihni Dip ile bu ilkede çok şanlı ayrımsız hamle atmışsa ÇAYKUR’un eğreti işçisine dahi, çay üreticisine bile sonuna büyüklüğünde cemaat çıkarak Cumhuriyetin ikinci yüzyılında birlikte bir numara yüzyılda olduğu kadar Rize’ye benzeri Cumhuriyet Altını armağanı ve ayrımsız Cumhuriyet Altını Halk Partisi armağanını bu vesileyle kazandıracağız.

“BİR DEVİR KAPANIYOR BİR DEVİR AÇILIYOR”

Hep Rize’den hep Türkiye’ye müjdeleyelim. Türkiye Cumhuriyeti’nin güzelce insanları ve domuzuna evlatları, ayrımsız antlaşma kapanıyor bire bir ant açılıyor. Bakan evlatlarının devri bitiyor, yurt evlatlarının devri başlıyor. Genişlik iyisi çıkma, hepinizi kıvançlı edecek, hepimizi kıvançlı edecek tıpkı adayımız olacak. Amma aday kimdir diye niteleyerek soranlara cevabım şudur, namzet kimdir diye nikbet fail her CHP’li, seçme cumhuriyetperver, her milliyetsever, bu erk değişsin çıktı diyen herkes adayın ta kendisidir. Her biriniz bizim üzere cumhurbaşkanı adaylarımızsınız. Bu memleketi kurtaracak, yarınlarımızı kurtaracak o bir oyu kabul etmek hepimizin boynunun borcudur. Ben sizi birer CHP’nin değil Türkiye Cumhuriyeti’nin reisicumhur adayı olarak görüyorum.”

“EGO BİR MÜNTEHIP ADINA O ZİNCİRİ KIRARIM”

Özel, konuşmasının arkası sıra esnaf ziyaretlerinde bulundu. CHP Ardeşen ilçe örgütünde partililerle ayrımsız araya mevrut Hususi burada yurttaşların sorularını cevapladı. Tıpkı vatandaş Özel’e, “Benzeri yerlerde 128 milyar duydum, o üstelik kafamda anlaşılmayan, bilemedim. Sizlerden medyadan öğrendim. Burada bir şey olduğunu hissettim. İktidara geldiğiniz devir bulunan yasalar doğrultusunda, bu muammalardan adisyon soracak mısınız? Hesap soracaksanız bir müntehip kendisine o zincirin içerisindeyim, kenetlenmişim ve kararlıyım. Eğer kim benim o sigortamdan kesilen hesabını sormazsanız, o 128 milyar doların nereye gittiğinin hesabını sormazsan ego bire bir müntehip olarak o zinciri kırarım. Şu anda elbette kim demokratik yönden sandıkta adisyon soruyorsam, sizden de adisyon sorarım” dedi.

“128 MİLYARIN HESABINI YOKLAMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR”

Özgür Özel ise şunları söyledi:

“128 milyar doları benden ferah biliyorsun, bizim dedemizden ninemizden anamızdan babamızdan biriktirilen Dalan Bankası’nın rezerviydi. O paranın normalde, deyim yerindeyse, tıpkı gerekseme akçesi namına yahut o paranın fehva yerindeyse yakasız mintan parası kendisine bire bir kenarda duruyor olması lazım, el zamanlarda kullanılmak için. Ama o parayı maalesef çığlık politikalar yüzünden, seçkin şeyi ego biliyorum diyen Reisicumhur, ekonomistim diyen Cumhur Reisi şişkinlik yüzde 19 iken faizi yükseltmek yerine getiri sonuç değildir sebeptir diye niteleyerek düşürmeye başladı. 128 milyarın satıldığı süreçteki kötümser alanları strateji edeceğiz amma bazısını ihracatçı aldı borcunu vermek amacıyla fakat bunlar doları çakılı tutmak için harcadılar, onun bile hesabı sorulacak. Demin hesap sorma deyince söz misali bak kimden sorulacak bu Varank’tan sorulacak. Varank’ın zat kardeşi nazır yardımcılığı yaptığı yerde tenkis açmış Bakan Varank’ın emmioğlu Sedat Varank’a tenkis vermiş. Bu Varank’tan adisyon sorulmazsa bizim yüzümüze tükürün. Eğer Pekcan’dan, özlük şirketinden, kocasının şirketinden kendi bakanlığına dezenfektanı pahalıya alan o yoksullukta o Ruhsar Pekcan’ dan hesap sorulmazsa olamaz. Amma birileri şöyle tıpkı tırsmak yaymaya çalışıyor öyle ayrımsız öz birlikte imkânsız. CHP gelince AKP’lilerden MHP’lilerden adisyon soracak, hakeza benzeri madde namevcut. Tığ fikir verenden, partinin üyesinden katiyen hesap sormayız. Usulsüzlük yapandan, rüşvet alandan, algı verenden, geçersizlik yapandan hesabı soracağız o boynumuzun borcu.”

Share: