Pakistan’a arkalama malzemesi haiz “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola daha çok

Kıyamet ve Ivedi Uzanım Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil toplum kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, dominant afetlerinin 33 milyondan aşkın kişiyi etkilediği Pakistan için kurduğu insancasına arkalama köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Arkalama çalışmaları, 50 bin otağ ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri nedeniyle Tarihi Ankara Garı 1. Peron’bile, AFAD Başbuğ Yardımcısı Önder Bozkurt, TCDD Transport Genel Müdür Yardımcısı Okkalı Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve destek veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla merasim düzenlendi.

AFAD Genel Başbuğ Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’da yaşanan başat afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların dahi afetzedelere aceleci bir şekilde ulaşmasını istek eden Bozkurt, “Rüya ediyoruz kim trenlerle giden hem arkalama paketleri hem hıfzıssıhha kolileri hem birlikte otağ ve battaniye kabil asıl insanca yardım malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların temel ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında kâr ve kolaylıklar sağlar diyerek düş ediyoruz.” dedi.

Arkalama trenlerinin koordinasyonunda dört havza belirlediklerini belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Mersin, Van ve Kocaeli’nde atılmak üzere iyilik trenlerimiz yola çıktı. Geçtiğimiz salı haset Van’bile 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Bugün Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle gelişigüzel Türk milletinin duaları de Pakistan’a kazanmış olacak.”

“Tüm demiryolcular canla başla çaba göstermektedir”

TCDD Nakliyat Genel Müdür Yardımcısı Bunaltıcı Altun üstelik 2 katar halinde, 47 vagonda bin 40 titrem insancasına yardım malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını rapor ederek, “Az Buçuk sonra iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna büyüklüğünde toplanmış 3 bin 991 kilometre ara itmam edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki arkalama malzemelerinin gerekseme sahiplerine türlü olan arz gelişmemiş sürede ulaşması için trenin geçtiği güzergahtaki tekmil demiryolcular canla başla mücahede göstermektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi dahi yardımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Trenlerle taşınan tahminî 350 titrem azık yardımının Pakistan’bile yaşanan gıda sorununa önemli oranda katkıda bulunduğunu ifade fail Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim ama Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece daha yalınç atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza apotr olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara etken trenler için yardım hazırlayan il, kaza ve belediyelerden oluşan iller ortada, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalaba, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Ziyalı, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa saha alıyor.

Share: