Pakistan’a arkalama malzemesi taşıyan dördüncü “İyilik Treni” törenle uğurlandı

Kıran ve Ivedi Buut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda bire bir araya mevrut sivil topluluk kuruluşlarının desteğiyle hazırlanan insancasına yardım malzemelerini başat felaketinin yaşandığı Pakistan’a ulaştıracak dördüncü “İyilik Treni” Ankara’dan yola çıktı.

Pakistan halkının yaralarını örtmek üzere deri, battaniye ve azık malzemelerinden oluşan insani yardımla yola çıkacak dördüncü “İyilik Treni” için tarihi Ankara Garı’nda tören düzenlendi.

Törene, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Ankara Valisi Vasip Atmaca, AFAD Başkanı Yunus Sezer, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi, Türkiye Cumhuriyeti Mehabet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık A.Ş. Umumi Müdürü Ufuk Dik, Türk Kızılay Uluslararası İşler ve Kafile Hizmetleri Umumi Müdürü Alper Kıtipiyoz ile sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Aristokrat, programda, mazlum coğrafyalara insani arkalama malzemelerinin gönderildiği Ankara Garı’nın “İyilik Garı” adına öne çıktığını anlatım etti.

Türkiye’nin Pakistan’daki yeğin felaketi üzere seferber olduğunu tamlayan Soylu, hâkim nedeniyle Pakistan’ın üçte birinin su altında olduğunu, 33 milyon kişinin selden direkt etkilendiğini, şu asıl kadar 1391 Pakistanlının hayatını kaybettiğini, 600 bin habbe ağız ağıza yıkıldığını, 1 milyon 300 bin habbe birlikte kısmi kendisine hasar gördüğünü kaydetti.

Soylu, Türk milletinin dünyanın neresinde olursa olsun print durumdaki milletleri yalnız bırakmadığına işaret ederek, Türkiye’nin, akıbet 4 yılda özlük milli gelirine bakarak dünyada bildirme faziletli insani yardımı işleyen mevki olduğunu söyledi.

“Yardım sırası deminden bizde”

Halas Savaşı sırasında Pakistan halkının Türkiye’ye yaptığı yardımları hatırlatan Soylu, “Sabık hafta Pakistan Başbakanına bunu anlatım edip ‘Biz size gönül borcu borçluyuz, ödeyemeyiz’ dediğimde kendisi bana ‘Kardeşin kardeşe borcu olmaz’ dedi. Özgürlüğümüz, bağımsızlığımız ve bugün bu coğrafyada çocuklarımızın bağımsız ve bağımsız yaşamasını gerçekleştirme etmede bu insanlar bize şimdiki kabilinden aktarım vasıtaları olmadan desteklerini ve kardeşliklerini gösterdi. Tabii demincek koridor bizde.” diye konuştu.

Soylu, şu ana büyüklüğünde Pakistan’a insani yardım malzemesi iki canlı 12 tayyare ve 3 trenin gittiğini anımsatarak bugün dördüncü treni bulaşıcı edeceklerini, beşinci trenin dahi 13 Ilkgüz salı haset Mersin’den gideceğini söyledi.

Pakistan’a 50 bin otağ gönderilmesinin planlandığını kaydeden Soylu, “Şu temel büyüklüğünde 20 bin çadır, 47 bin 631 besin ve temizlik malzemesi kolisi, 38 bin 800 battaniye ve Afiyet Bakanlığımızdan 586 bin 572 birim tıbbi materyal ve reçete ile 50 bot gönderildi.” dedi.

“Suyun çekilmesinin detaylı sürekli olacağını düşünüyoruz”

İçişleri ve Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlıklardan ekiplerin arama istirdat çalışmaları üzere Pakistan’birlikte bulunduğunu bildiren Aristokrat, Türkiye’nin akarsu çekildikten bilahare üstelik Pakistan’da yapacaklarının olduğu bilgisini verdi.

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Kurum’la geçen hafta musahabe ettikleri Pakistan’dahi gördükleri tabloya ilişkin Aristokrat, “Halen Himalayalar’ın eridiğine müteveccih değerlendirmeler söz konusu. Suyun çekilmesinin ayrıntılı sürekli olacağını düşünüyoruz. Onun üzere bu yardımları teferruatlı süreli yapmanın yani kış ve kış sonrasına birlikte karşılama etmesinin akıllıcasına olacağına inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bacanak edisyon günde mahsus peki”

Ilbay Mecnunca ise dostun tahakküm günde mahsus olacağını belirterek, Türkiye’nin, dominant felaketinin yaşandığı Pakistan’a dostluğunu zaman göndereceği yardım malzemeleriyle hele daha gösterdiğini söyledi.

Yunus Sezer de ilki 2 hafta geçmiş gönderilen “İyilik Treni”nin ferda Pakistan’a ulaşmasının planlandığını dile getirekek, mazlum coğrafyalara müzaheret ulaştırmanın mutluluğunu yaşadıklarını anlatım etti.

“Türk kardeşlerimizin desteğiyle henüz işlek bire bir şekilde bunu aşacağız”

Sirus Seccad Gazi ise Türkiye Cumhuriyeti devletine ve Türk halkına teşekkür ederek, “Pakistan bunun üstesinden gelecektir ama Türk kardeşlerimizin desteğiyle elan hayat dolu aynı şekilde bunu aşmış olacak.” dedi.

Idrak Sert, “Pakistanlı kardeşlerimize ilk 3 trenle toplam 82 vagonla 1373 titrem insani arkalama malzemesi gönderdik. Zaman de 33 milyonu çok Pakistanlı kardeşimizin başat felaketi zımnında gerekseme duyduğu, 22 vagonda 539 ton ivedi arkalama malzemesini haiz dördüncü ‘İyilik Treni’mizi uğurluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sert, Pakistanlı afetzedelere ulaştırılacak arkalama malzemelerini taşıyan trenlerin, Ankara’dan İran’ın Zahedan İstasyonuna kadar olan 3 bin 991 kilometre mesafeyi 8 günde katettiğini, malzemelerin buradan yapılan aktarmanın arkası sıra Pakistanlı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını bildirdi.

Alper Hasis birlikte Türkiye ve Pakistan’ın birbirlerinin duasında ve pres günlerinde yanı sıra olan iki mutluluk olduğuna işaret ederek, devletin desteğiyle imece usulüyle hazırlanan “İyilik Treni” seferleriyle dünyaya hareketli, gönülden ve acul yardımın zahir yapılacağının gösterildiğini anlatım etti.

“İyilik Treni”, henüz sonradan dualarla Pakistan’a uğurlandı.



Share: