Palamutun Şarki Karadeniz’e hala göç etmemiş olması Trabzonlu balıkçıları şaşırttı

Nazik balıkçı tekneleri bugünlerde Mağrip Karadeniz’dahi bol miktarda sivri avlarken, Maşrık Karadeniz’üstelik pelit avının “yok” denecek kadar birkaç olması bölgedeki balıkçıları şaşırttı.

Denizer Balıkçılık sahibi Recep Denizer, palamudun sezon başından beri Gün Doğusu Karadeniz’da mukavemetli avlanmamasının farklılık oluşturduğunu rapor ederek yemeden içmeden Zonguldak- Ereğli civarlarında avlanmasının sıkıntısını yaşadıklarını belirterek “Sivri balığı göç hayvanı olup Karadeniz’in bütün kıyısı olan şehirlerden geçerek Batum’dan esasen dönerdi ancak bu sene hiç hakeza yapmadı; Acaba geninde benzeri değişiklik mi var?” ifadelerini kullandı.

“Teferruatlı yıllardır hakeza durumla karşılaşmadık; Palamutun genleri mi değişti?”

Ayrıntılı yıllardan beri böyle benzeri durumla karşılaşmadıklarını kaydeden Denizer, “Palamudun bolluğundan yana aşkın bire bir sıkıntımız bulunmayan. Baskı çabucak yegâne bölgede yani Zonguldak-Ereğli civarlarında avlanmasının sıkıntısı var. Palamut balığı bizim bildiğimiz kafile hayvanıdır. Boğazdan çıktıktan sonradan yumurtasını Karadeniz’e döker ve geninde olan özelliğinden dolayı Karadeniz’e kıyısı olan şehirlerden geçerek Batum’a masraf. Batum’dan yeniden dönerek boğazdan içeriye oradan dahi Veli Denizi’ne kazanç. Fakat bu sene haddinden fazla ayrımlılık oluşturdu palamut balığı. Hiç hesap etmediğimiz 1 ayın üstünde 1 aydan fazla sadece Günindi Karadeniz Bölgesinde balık oluyor. Şuanda bile devam ediyor, bol miktarda birlikte oralarda oluyor. Balıkçılık camiasında yıllarca olan benzeri dirilik olarak düşündüğümüz yegâne husus var acep bundan ahir yıllarda birlikte Karadeniz’dahi palamut balığının geninde bir fark mi var ‘ Yani çabucak Karadeniz’e argıt ağzına yumurtasını dökecek ve o bölgede balıkçılık devam edecek. Sinop’tan Hopa’ya akıllıca göçünü tamamlayıp buralarda avcılık yapmayacak mıyız’ Ben kendimi bildiğimden beri sivri balığının tamamen göç hayvanı olup Karadeniz’in bilcümle kıyısı olan şehirlerden geçerek Batum’dan gine dönerdi. Fakat bu yıl hiç böyle yapmadı. Bugüne kadar yapmadı artık dahi yapabilecek olduğunu adisyon etmiyoruz ayrımsız yerde avlanır ve deniz suyu soğumaya başladıktan sonraları namevcut olup ihtimal bile Marmara’ya girecek ve oradan üstelik Akdeniz’e çıkıp gidecek. İnşallah bizim düşündüğümüz üzere değil dahi gene göçünü bitmeme eden benzeri balık türü peki” dedi.

“Bölgemizde avlansa fiyatlar elan da düşecek”

Batı Karadeniz’birlikte avlanan palamudun Trabzon’a gelmesinin nakliye masraflarını arttırdığına ilgi çeken Denizer, “Oralarda avlanan balığın buraya gelmesi amacıyla üzerine taşımalık fiyatı biniyor. Bu bölgede avlanmış olsa nakliye maliyeti liyakatsiz olacak. Nakliye olmayınca bolluktan çevre fiyatlar otomatikman düşecek. Trabzon halkının palamuda olan düşkünlüğünü herkes biliyor. Yine birlikte buna şükretmek gerekir bu yıl daha evvelki yıllara oranla henüz verimli. Zaman hava az buçuk rüzgarlı imdi yağmurlu rüzgarlı olursa henüz bol olacağını adisyon ediyoruz. Deniz suyu sıcaklığı 2-3 derecelik bire bir düşüş olması halinde palamut balığının kümeleşmesini sağlayacak daha de aşkın olacağını tutum ediyoruz” diye niteleyerek konuştu. – TRABZON

Share: