Palikarya generali köle alanlardan Söz Bayazıt’ın hatıraları “Taş Mektep”te yaşatılıyor

Kayseri Milli Uğraş Müzesi, Halas Savaşı’nda Palikarya Orduları Başkomutanı General Nikolaos Trikopis’i esir düzlük askerlerden Saraka Bayazıt’ın tüfeği, İstiklal Madalyası, hüviyeti ve belgelerine ev sahipliği yapıyor.

Sakarya Düzlük Muharebesi’nde akıbet sınıf öğrencileri savaşta olduğu amacıyla çıkışlı veremeyen ve “Taş Mektep” adıyla aşina Kayseri Lisesi’nde Cumhurbaşkanları Turgut Özal ve Abdullah Gül ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın bile aralarında bulunduğu muhteşem adlar terbiye gördü.

Kiçikapı Mahallesi’nde mevcut ve 1903 yılında yapılan tarihi Kayseri Lisesi, 2016 yılından bu yana Kayseri Büyükşehir Belediyesi Milli Mücadele Müzesi yerine ziyaretçilerini ağırlıyor.

Kurtuluş Savaşı devam ederken 24 Orak Ayı 1921’birlikte TBMM’nin hükümet merkezini Kayseri’ye taşıma kararı alması konusunda, toplantılar için amade arkaç getirilen Taş Okul’te, o gün yaptırılan Meclis kürsüsü ile adlı isimlerin bal mumu heykelleri bulunuyor.

Onbaşı ve çavuş rütbeleriyle katıldığı Halas Savaşı’nda, Palikarya Orduları Başkomutanı General Trikopis’i Uşak’ta beraberindeki askerlerle köle düz Bayram Bayazıt’ın tüfeği, İstiklal Madalyası, hüviyeti ve belgeleri dahi müzede sergileniyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Müzeler ve Tarihi Yapılar Dalavere Müdürü Fehmi Devir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzedeki eserlerin aynı kısmının Büyükşehir Belediyesince satın alınıp teşhir edildiğini, tıpkı kısmının ise bağışçılar tarafından verildiğini söyledi.

Kurtuluş Savaşı’na katma Pınarbaşı ilçesi Yeregeçen köyü nüfusuna kayıtlı Alay Bayazıt’ın eşyalarının torunu Hedef Can Bayazıt eliyle iki sene ilk müzeye getirildiğini ve sergiye açıldığını anlatan Gündüz, Bayazıt’ın hikayesini zat yazdığı dilekçelerden öğrendiklerini aktardı.

“Belgeleri Pınarbaşı Askerlik Şubesi’nden almış”

Zaman, Bayazıt’ın 1914 yılında Bir Numara Dünya Savaşı’nda kip haddinden fazla cephede savaştığını, Mondros Mütarekesi imzalanıp ordular terhis edilince Kayseri’ye geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bakıyor ki milli aynı savaşım var, öz isteğiyle orduya yazılıyor. Afyon cephesindeyken komutanı Celaleddin ayrımsız istek veriyor, o aktarılma Palikarya ordusu peyderpey geriye çekiliyor. Alnaç gerilerine akıllıca gidiyor. Kalabalık aynı irtibat tasdik tutmak istiyor. Komutanına bili veriyor. Ayrımsız de bakıyorlar ki Yunan generali Trikopis ve askerleri. Savaşın bittiğinin aynı göstergesi bu. Bunun haberini veren Pınarbaşı nüfusuna mukayyet Meze Bayazıt. 1968 yılında Bayazıt emsallerinin yiğitlik unvanı alıp maaş bağlandığını görünce askeriye şubesine gidiyor ve başvuruda bulunuyor. Bu belgelerde yaşanan olayları görüyoruz, dilekçelerde inç izi var. Katıldığı cephelere dayalı belgeleri da Pınarbaşı Askerlik Şubesi’nden almış ve Türk Silahlı Kuvvetlerine başvurmuş. Böylecene bu vesaik gönderilmiş. 1970 yılında irtihal etmiş, belgeler 1971 yılında gelmiş.”

Çağ, müzenin mahiye 10 bin ziyaretçiyi ağırladığını dile getirdi.

“Dedem 10 yıl askeriye yapmış”

Nazik dedesinin yadigarlarını müzeye bağışlayan milli muaythai sporcusu Kasıt Duygusal Bayazıt da babasının ve amcalarının ruz sohbetlerinde balaban dedesinin İstiklal Savaşı kahramanı olduğunu öğrendiğini söyledi.

Köydeki evlerine gidince dedesinin eşyalarını kurcaladığını anlatan Bayazıt, şöyle konuştu:

“Babamlar ‘Tarihi yayın onlar dokunma’ diye uyarıyorlardı. Büyüdükçe Söz Bayazıt’ın elden benim dedem olmadığını, cümle Türk milletinin dedesi olduğunu düşündüm ve müzeye bağışlamaya değişmeyen verdim. Müze müdürümüz da bize bindi oldu, tüfeği, İstiklal madalyasını ve sair belgeleri esirgeme altına alıp bakımlarını yaptılar. Yunan general Trikopis’i hava alıyor dedem, bundan haddinden fazla etkilendim. Birinci Acun Savaşı’nda 10 sene askerlik yapmış ve bilcümle savaşmış. Pestil, tedavi olup gine savaşmış. Dedemden etkilenip ego dahi buyuru göstererek spora bitmeme ettim, şimdi milli sporcuyum.”

Hatay’dan ziyarete mevrut Fatih Kaya ise kente ilk kez geldiğini, tarihi müzeleri gezmeyi sevdiğini dile getirdi.

Milli Savaş ile ilgili bilgilerini tazelediğini rapor eden Kaya, herkese müzeyi gezmeleri tavsiyesinde bulundu.Share: