Pamukova’da hasadına başlanan üzümden 45 bin ton rekolte bekleniyor

Mikroklima iklimi sebebiyle bir nice meyve ve sebzenin yetiştirildiği Sakarya’nın Pamukova ilçesinde hasadına başlanan üzümden 45 bin titrem rekolte bekleniyor.

Meyve ve göveri üretimiyle öne sâdır ilçede 28 bin dekar alanda “Sinan Mir Karası”, “Trakya İlkeren”, “Michele Palieri”, “Alphonse Lavellee”, “Kartal”, “Yalova İncisi”, “Victoria”, “Ağababa Sarısı”, “Red Globe”, “Müşküle” ve “Değirmendere Karası” türlerinde üzüm yetiştiriliyor.

Bu yıl ilçede 45 bin ton rekolte beklenen üzüm, Türkiye’nin ciharıyek yanına gönderiliyor.

“Üzüm fiyatları bu sene üreticimizin yüzünü güldürüyor”

Pamukova Ekincilik Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, AA muhabirine, ilçede 11 garip üzüm üretildiğini söyledi.

Ulukaya, üzümün bakımı print olan tıpkısı yemiş olduğunu belirterek, “Bu sene adi üzüm üreticimizin yılı diyebiliriz. Şu anda Karadeniz Bölgesi, hele Ankara, İstanbul kalkışmak için hemen çabukça Türkiye’nin herhangi bir tarafına üzüm gönderiyoruz. Pamukovamız ilkin İstanbul’un vitamin deposuydu ama şu anda bütün Türkiye’mizin vitamin deposu. Üzüm fiyatları bu yıl üreticimizin yüzünü güldürüyor.” diye konuştu.

Üreticinin yağız üzümün kilogramını 7-8 lira, beyaz zehir üzümü ise 8-10 liralık aralığında sattığını nâkil Ulukaya, tüccarın bile alımda hevesli olmasıyla hem ilişki bulma açısından hem birlikte değer itibarıyla üreticinin mutlu olduğunu anlattı.

“Fiyattan dahi talepten de memnunuz”

Üzüm üreticisi Mehmet Çekişme üstelik bu yıl antipatik havalardan etkilense de üzüm kalitesinin adamakıllı olduğunu dile getirdi.

Yetiştirdiği yaklaşık 100 titrem üzümün Karabük, Trabzon, İstanbul, Bolu, Ankara gibi Türkiye’nin seçkin yerine gönderildiğini tamlayan Çekişme, “Fiyattan üstelik talepten üstelik memnunuz amma girdi maliyetleri yüksek olduğu için az buçuk ondan şikayetçiyiz. Sabık seneye bakarak fiyatlar ferah. İstek bile var, malımızı şen satabiliyoruz. Üzüm olarak bu sene çiftçinin yüzü güldü.” ifadelerini kullandı.

Kışın üzümün yer altı gübrelemesini, sonradan budamasını, ilaçlamasını yaptıklarını, sene boyu bakımını sürdürdüklerini anlatan Çarpışma, 10-15 gün arayla gelgel şartlarına, hastalık durumuna göre ilaçlama çalışması yaptıklarını kaydetti.

Üretici Sami Münezzeh ise 5 dönüm arazisinden 15 ton üzüm topladığını dile getirerek, “Tarlalarda verim ve üzüm fiyatları bu yıl iyice. Girdi fiyatları az buçuk yüksek. Yetkililerden biraz henüz çiftçiye yardımcı olmalarını istiyoruz.” dedi.

Share: