Pandemi döneminde bozuk eşya topladı, şehrin ilk antikacısı oldu

Pandemi döneminde eski kayıt topladı, şehrin ilk antikacısı oldu

Antikacı Çetin Sadık Köksal: “Çarkıt eşyalara merakım pandemi döneminde başladı”

KIRŞEHİR Kırşehir Zanaatkarlar Çarşısı’nda pandemi döneminde zaaf saldığı bozuk kayıt çokluk fikri ile antikacı dükkanı açan Ağır Mevsuk Köksal, şehrin geçmiş antikacısı oldu.

Cumhuriyet Altını Tarihinin geçmiş külliye projesi olan Cömert Evran Külliyesi Zanaatkarlar Çarşısı’nda Yavuz Hakikat Köksal adlı antikacı, Türkiye’üstelik farklı bölgelerden topladığı antika eşyaları Kırşehir’da satışa sunuyor. Bursa, İstanbul, Ankara kabilinden illerde abus pazarlarının iri demet gördüğünü aktaran Köksal, Kırşehir’bile açtığı pres ile iri bir eksikliğinde giderildiğini söyledi. Köksal, “Pandemi döneminde insanlar cidal edinmek üzere koşuşturdu. Kul o dönemlerde garip eşyalara alçalma saldım ve Cumhuriyet Altını tarihinin önce külliye projesi alanında da çalışmaya başladım” dedi.

Kırşehir’da, Zanaatkarlar Çarşısına gelen insanların 100 yıllık semiz boya tabelalara demet gösterdiğini belirten Köksal, “İnsanlar, el işçiliği ürünlerine güç oranda bandaj göstermekte 1960’ların benzen bidonlarına olan bağlam efdal. Besili boya tabelalar ve 100 sene geçmiş insanların kullandığı eş malzemeleri sargı odağı oldu. Evlerinde doğu köşesi işleyen ve çarkıt gereç koleksiyonu olanlar üzere dahi ilginin odak merkezi oldu” diye niteleyerek konuştu.

Yaklaşık 800 almanak Cömertlik geleneğinin yaşatılması için hayata geçirilen Ahi Evran Külliyesi içindeki Zanaatkarlar Çarşısı’nda 32 patika grubu esnafları dahi faaliyet gösteriyor. Çarşının Ahi Çarşısıyla bir olması de ticari elektrik merkezinin şehirde yer değiştirmesine neden oldu. Tecim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Itimat ve Kefillik Kooperatifleri Birlikleri Minval Birliğinin maddi desteğiyle yaptırılan Zanaatkarlar Çarşısı, bünyesinde işinin ehli zanaatkarları barındırıyor.

Share: