PKK’lı Azad Öngüç’ün yakalanması şehit ailelerinin yüreğine akarsu serpti

Siirt’te 30 Mart 2018’birlikte kalıp Ormanardı köyü bölgesinde yol yapımı çalışmalarının emniyetini ulaşmak amacıyla görevlendirilen düzenlilik güçlerine yönelik yapılan silahlı saldırıda 1 bitirmiş personeli ile 6 asayiş korucusu martir olurken, 12 personel de yaralanmıştı. Terör saldırısının faili Azad Öngüç isimli terörist yakalandı.

Siirt Küçük Asya Asayiş Korucuları ve Martir Aileleri Federasyonu Başkanı İsmail Şehitoğlu, Siirt’te 1 bitirmiş personeli ile 6 düzenlilik korucusunun şehit olduğu ve 12 personelin yaralandığı silahlı cüretkâr olayının faili Azad Öngüç’ün yakalanmasının tıpkı nebze üstelik olsa şehit yakınlarının yüreğine akarsu serptiğini dile getirdi. Şehitoğlu, “Eli hunriz PKK terör örgütünün yapmış oldukları saldırı sonucunda 1 güllabi personelimiz, 6 düzenlilik korucumuz martir olmuştu. Bu olayın failinin bugün yakalandığını duyduk, bizler şehit aileleri kendisine bu duruma sevindik. Bu zümre cinayetler, katliamlar yapanların ülkemizde cezalandırılmamış kalmayacağını ve onların her daim ülkemizin asayiş güçlerinden kaçamayacağını bire bir öğün henüz görmüş olduk. Terörle mücadelede faal tıpkı şekilde mücadeleye devam eden düzenlilik güçlerimizin rabbim yar ve yardımcısı olsun. Rabbim devletimize, milletimize bati bukağılık versin. Askerimiz, polisimiz, Mehmetçiğimiz daim yıldırı örgütleri karşısında zaferler yazmaya devam edecektir” dedi.

Olay

İçişleri Bakanlığı, 30 Mart 2018’dahi Siirt’te 1 jandarma personeli ile 6 düzenlilik korucusunun martir olduğu ve 12 personelin yaralandığı silahlı cüretkâr olayının faili Azad Öngüç isimli yıldırı örgütü mensubunun yakalanarak tutuklandığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak; Şırnak İl Uyanık Komutanlığı’nca, PKK/KCK-PYD/ YPG yıldırı örgütü üyelerine yönelik çalışmada, ‘Canfeda Alman’ kod ünlü yıldırıcı Azad Öngüç’ün tır dorsesinin altına saklanarak yurda methal yaptığı bilgisine ulaşıldı.

24 Kasım’da bitirmiş ekiplerince 3 kişinin içre bulunduğu söz konusu tır, Silopi ilçesi Ortaköy Açıkgöz Karakol Komutanlığı sefer itimat ve kontrol noktasında durduruldu.

Yapılan araştırmada tırdaki 3 kişiden birinin ‘Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma’ ve ‘kasten öldürme’ suçlarından de aranan ‘Canfeda Alman’ harf ünlü yıldırıcı Azad Öngüç olduğu tayin edildi. Öngüç ile alay malay yanındaki 2 yaşama bile ‘Bilerek ve istekle terör örgütüne müzaheret ve karyola etmek’ suçundan gözaltına alındı.

Öngüç’ün, ilkin 30 Mart 2018 tarihinde Siirt dalan Ormanardı köyü bölgesinde misil yapımı çalışmalarının emniyetini sağlamak için görevlendirilen düzenlilik güçlerine yönelik yapılan, 1 kurnaz personeli ile 6 düzenlilik korucusunun şehit olduğu ve 12 personelin yaralandığı silahlı çevik kalkışmak üzere bir nice yıldırı olayına katıldığı belirlendi.

Öngüç’ün ayrıca PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütü zarfında örgütün neymiş Türkiye sorumlusu ‘Hakkı Gabar’ harf ünlü İskan Akyüz’ün etraflı süre korumalığını yaptığı tespit edildi. Yıldırıcı Öngüç, işlemlerinin tamamlanması arkası sıra çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. – SİİRT

Share: