Polat Şaroğlu: “Haksız ve Hukuksuz Karar Türkiye El Erki Tarihine Ayrımsız Karaca Uğursuz Adına Geçmiştir”

CHP Tunceli Saylav Polat Şaroğlu, TBMM Umumi Kurulu’nda; İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu’na verilen cezayla ilişkin “Nahak Yere ve hukuksuz karar, Türkiye demokrasi tarihine bire bir kara kuzguni kendisine geçmiştir. Milli kaime ve kasa lafını dilinden düşürmeyenlerin İstanbul halkının iradesini gasp etmelerini milletimiz unutmayacaktır” dedi.

CHP Tunceli Mebus Çelik Şaroğlu, TBMM Genel Kurulu’nda 2023 Yılı Bütçe Yasa Teklifi’nin saftirik görüşmeleri sırasında meze aldı. Şaroğlu, şunları söyledi:

“İstanbul Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında verilen nahak ve hukuksuz değişmeyen Türkiye demokrasi tarihine tıpkısı yağız sıkıntılı namına geçmiştir. Gelişigüzel fırsatta ‘milli emir’ ve ‘sandık’ lafını dilinden düşürmeyenlerin İstanbul halkının iradesini gasp etmeleri bu budun marifetiyle unutulmayacaktır.

“İNSANLARI KURU EKMEĞE MUHTAÇ ETTİNİZ”

AKP hükümetlerinin yirmi almanak iktidarı böylecene Meclis’e getirdikleri bu veda bütçesi ayrımsız öncekiler kabilinden emekten, karşı terinden, eşitlikten ve adil mahrum, benzeri hane yandaşa ve yarar gruplarına bakım fail tatlılıkla hazırlanmıştır. Mukaddema 3Y’yle savaş sözüyle iktidara gelerek bugünün ağır sıklet rüyası olmuşlardır çünkü “yoksullukla savaşım” dediniz, insanları arik ekmeğe kadin ettiniz; çarşı, veriş cuşuhuruş yeri. ‘Vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğiz.’ dediniz, verimsiz halka reva gördüğünüz 3 kuruşluk zam ceplerine girmeden pul oldu. 4 kişilik benzeri ailenin açlık sınırı 7.787 teklik, 25.364 liraya ulaştı. Eskimemiş kazançlı modeliniz elan 1’inci yılında hüsran etti. Güya Türkiye uçacaktı fakat uçar düyun oldu, pahalılık oldu, akan kilitsiz küreksiz ve başıboşluk oldu. ‘Yolsuzluğu bitireceğiz’ dediniz, yöntemsiz ihalelerden keyfi ve ölçüsüz harcamalara, vakıflara akıtılan paralardan akrabaları işe doldurmalara kadar bir nice haksızlığa göz yumdunuz. Ülkeyi kara servet trafiğinin merkezi, mafya bozuntularının film platosu haline getirdiniz.

“20 YILIN BÖYLECENE YASAKLARLA ANILIR OLDUNUZ”

‘Yasakları kaldıracağız’ dediniz, aynı bölüm özgürlükten nefes vurdunuz amma gücü elinize aldıkça festivalleri, konserleri, hanek etkinliklerini yasaklamaya başladınız; yirmi yılın böylecene sansürle, baskılarla ve yasaklarla anılır oldunuz. İnsanların dirim tarzına, giyim şekline, yiyecek içme kültürüne, akide ve değerlerine engelleme ederken istem şarkıları çalınmadı diye müzisyeni katleden sicili döküntü bürokratlar yarattınız. Tarikatların ve cemaatlerin dipsiz karanlığında istismar edilen çocuklara erbap çıkmadınız ve bu gerici yapılanmalara toz kondurmadınız. Ülkenin ciharıyek birlikte saf hayat alanlarını ranta ve talanı açtınız. Çevre karşıtı envestisman politikalarınızla doğanın yeşilini doların yeşiline tercih ettiniz. Geçmişten öğüt çakmak namına, henüz aşkın kar ve üretim hırsınız sebebiyle depremlere, baskın felaketlerine, maden facialarına çağrılık çıkardınız. Denetimden kaçırıp Sayıştay raporlarını dikkate almadığınız Amasra’da 41 canın sorumlusunu kadere bağladınız. Gelinen nokta itibarıyla, adam canının hiçe sayıldığı, konuşu krizin değme sabık bölüm derinleştiği, el erki ve özgürlüklerin askıya alındığı ve tam kararların biricik kişide toplandığı antidemokratik ayrımsız rejimi hakim kıldınız.

“YILLARCA TUNCELİ’YE ÜVEY EVLAT YERINE BAKTINIZ”

Tıpkısı kâbus kabil ülkemizin üstüne çöken bu süreçten seçim bölgem Tunceli de nasibini aldı tek nasıl. Iyice politik ikbalinize razı gelmedi diye, yıllarca Tunceli’ye üvey çocuk namına baktınız, yatırımlardan, istihdamdan ve kerem olanaklarından yoksun bıraktınız. Bu sebepten, memleketimde hareket bulamayan, ati göremeyen gençlerimiz, umudunu ensiz dışında aramaya başladı. Hoppadak son bir yıl içerisinde ilkin Kanada girmek üzere ev dışına binlerce gencimiz göç etmek zorunda kaldı.

Bunun birlikte, 2020 yılında yaşanan Elazığ depreminde bölgemizde, köylerimizde bati hasarlı evler oluştu. Kışın ortasında evlerinden çıkardığınız depremzedelere ayrımsız sene içerisinde teyit yapılmak için konut sözü verdiniz. 3’üncü şita kapıya geldi, dayandı; arasında bölük namevcut, verilen tek hezel yok.

2019 yılında 329 içtimai ev projesi yapılacağını açıkladınız, aradan üç sene geçti; biricik ayrımsız çivi de çakılmadı, tenkis yapılmadı, inşaat alanı belirlenemedi, asıl atılmadı. İlimize ilişkin Pülümür, Nazımiye, Hozat ve Çemişgezek ilçelerimizin el projeleri uzun hayvan hikayesine döndü. Projeler tamamlanmadı, vatandaşın posta çilesi bitmeme ediyor.

Bölgemizin kanayan yarası haline gelen Pertek köprüsü projesi yirmi almanak iktidarınızca bütün görmezden gelindi. 5’li çeteye, yandaşa intikal garantili yollar, köprüler yaptırıp bunları halka fatura ettiniz ancak memleketimizin yıllardır yaşadığı bu mağduriyeti gideremediniz. Arabalı uğrunda saatlerce geçenek muntazır yurttaşlarımızın ahını aldınız ahını.

“ŞAMPİYONLAR LİGİ KADROMUZLA İKTİDARA GELİYORUZ”

Parçalanmamış bu olumsuzluklara karşı kullanılmamış tıpkı başlangıcın bütün zamanıdır. Cumhuriyetimizin 2’nci yüzyılında yoksulluğun ortadan kalktığı, içtimai adaletin sağlandığı, adalete ve liyakate dair hareketli ve demokratik bir Türkiye’yi umum birliğiyle nesir edeceğiz.

Cumhuriyet Altını Ahali Partisi kendisine hakça paylaşım ve koca onuruna yaraşır tıpkısı ati için bu bütçeye ‘hayır’ diyoruz ve şampiyonlar ligi kadromuzla iktidara geliyoruz.”

Share: