Prof. Dr. Arıca, “Elektronik sigara günahsız değil, normal sigaradan haddinden fazla henüz dokuncalı”

– Prof. Dr. Arıca, “Elektronik sigara arı değil, alışılagelen sigaradan çok henüz dokuncalı”

YALOVA – Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, “Elektronik sigara tertemiz değil, normal sigaradan çokça daha dokuncalı” dedi.

Prof. Dr. Arıca, elektronik sigaranın yasak olmasına rağmen Türkiye’de hele gençler aracılığıyla kullanıldığına dikkati çekti. Elektronik sigaranın sağlık yönünde vücuda verdiği zarara dikkati çeken Arıca, “Elektronik sigara Türkiye ve acun sakil olarak kullanılmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından bunun içilmesi, satılması, değme şekilde ülkemize girmesi yasaklanmış durumda. Akıbet yapılan çalışmalarda koca yahut karı fark etmeksizin kullanımın bunaltıcı şekilde olduğu ortaya çıktı amma yayınlarda elektronik sigara kullanımının normal sigaradan çok daha dokuncalı olabileceğine dayalı kesme bilgiler ve yayınlar bulunakta” diyerek konhuştu.

Arıca, elektronik sigaranın verebileceği zarlara da değinerek şunları kaydetti:

“Elektronik sigara alelhusus içtiğimizde dudak zarfında kronik yaralar, tümörler, asiditesini tahrip, faydalı bakteriler namevcut ika, amansız hastalık olaylarına, akciğer ve bronşlarda kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH), bronşite, astıma, ilerleyici dönemlerde akciğer ve sair üzeri organlarında kansere dönüşebiliyor. Bu nedenle elektronik sigara tertemiz değil, normal sigaradan çokça henüz zararlı.

Share: