Prof. Dr. Ayaz:  Marmara Adası’nda bahir dibi apışlık mezarlığı haline geldi

ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz ve ekibi ‘Hayalet Apışlık Avcılığı Marmara’ projesi kapsamında, Marmara Adası çevresinde gerçekleştirdikleri dalış sırasında fantom ağların bahir ekosistemine verdiği zararı saniye saniye görüntüledi. Görüntülerde fantom ağabey takılan ve cavlamak üzere olan tıpkısı ‘lipsoz’ cinsi balığın kurtarılması birlikte kayran aldı. Prof. Dr. Ayaz, Marmara Adası’nda bahir dibinin ağ mezarlığı haline geldiğine dikkati çekip, “4 ay elan dalsak temizleyemeyiz” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve ÇOMÜ Rektörlüğü arasında geçen sene ‘Hayalet Ağ Avcılığı Marmara’ projesi iş birliği protokolü imzalandı. Tören Düzeni kapsamında ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz koordinesinde sabık eylülden itibaren 1 yıldır denizleri hayalet ağlardan özleştirme çalışmaları sürüyor. Bu yıl proje ekibi Marmara Adası’nda fantom ağları temizlemek amacıyla çalışma yaptı. Mecmu 1 sene süren çalışmalarda bahir dibinden 12 bin metrekare kadar gırgır zıkkım ile 700 metre kadar temdit zehir denizin dibinden toplandı. O  anlar proje ekibi eliyle görüntülenerek hayalet ağların bahir ekosistemine verdiği zarar saniye saniye kaydedildi. Bahir dibinde fantom ağa takılmış yerine mevcut ‘lipsoz’ cinsi balık kurtarılarak katıksız ortamına bırakıldı.

‘HER YERDE FANTOM APIŞLIK VAR’Prof. Dr. Adnan Ayaz, Marmara Adası çevresinde kâin fantom ağların sayısının oldukça aşkın olduğunu,  gırgır ve trol ağlarının Marmara Adası’nda iri aynı yıldırma oluşturduğunu söyledi. Marmara Adası çevresinde yaptıkları fantom ağ tasfiye çalışmaları üzerine bilgi veren Prof. Dr. Ayaz, “Bölgedeki balıkçılarla görüştük. O bölgedeki balık adam arkadaşlarımız bize çokça havari oldu. Tığ Marmara Adası çevresinde daldığımızda ayırt ettik ki; değme yerde fantom apışlık var. Deniz dibi apışlık mezarlığı haline mevrut. Balıkçıların kullandığı uzatma ağlarının da güç bire bir şekilde Marmara Adası’nda kaybolduğunu gördük. Biz bu bölgede benzeri mesai gerçekleştirdik. Ancak 4 ay henüz Marmara Adası çevresine dalsak, fantom ağları temizleyemeyiz. Çünkü kıyılarda, herhangi bir büyüklenme başında uzatma ağlarından çok miktarda var. Bu format bizi çokça endişelendirdi. Yaptığımız çalışmada 3 bölgeden gırgır zehir kaldırdık. Dalınabilir bölgelerde 25 gırgır zehir olduğunu öğrendik. Balıkçılar, dalınamayan derinliklerdeki batıkların tamamının üzerinin elhak kaplı olduğunu söyledi” diye konuştu.’BU BÖLGEDEKİ AĞLARIN ACİLEN KALDIRILMASI GEREK’Hayırsız Ada’dan kaldırdıkları gırgır ağını tıpkısı dönme öncesinden bulup, bağladıklarına dikkati çekici Prof. Dr. Ayaz, şöyle devam etti:

“Devrisi dolaşma gene ağı kaldırmaya gittiğimizde 1 ahit ilk ağ üzerinde her etken olmamasına rağmen, 2’nci devir gittiğimizde, iskorpit gibi olan tahminî 2,5 kiloluk ayrımsız ‘lipsoz’ balığı, ağa dolanmış, gözleri âmâ ergin, boyun dikenlerinin beyninde cilt, pöçük yüzgecinde pul kalmamış, benzeri tün içerisinde ölecek pozisyona gelmişti. İlk ilkin fark etmedim amma ağın üstünde aynı ayrıksı lipsoz balığı vardı. Galiba ağabey takılan lipsoz balığının eşiydi. 2,5 kilogram kadar vardı. Bizi görünce kaçtı.  Dolayısıyla bu ağların su altında bibi çalıştığını gördük. Tığ bu ağın 5 yıldan beri orada durduğunu biliyoruz. Bu zıkkım kaldırmadan önce takılan lipsoz balığını bile kurtardık. Henüz sonra kıyıda ayrımsız uzatma zehir kaldırdık. Sürdürme zıkkım kaybolalı yaklaşık 10 sene ergin. Hiçbir ip lifi kalmamış, eğin mahmul taşlaşmış. Ağda ölü bire bir iskorpit balığına denk geldik. Yani 10 yıldır apışlık orada ve bibi çalışıyor. Biz bu bölgedeki ağların acilen kaldırılması gerektiğini gördük. Buradan denize rağbet verenlere sesleniyorum. Dalma işi haddinden fazla macerasız bire bir hareket değil. Tığ çalışmaya hazırız ama desteğe ihtiyacımız var.”

Share: