Reisicumhur Yardımcısı Oktay: “e-Celal Kapısı kullanıcı sayısı 60 milyonu geçti”

Reisicumhur Yardımcısı Oktay: “e-Devlet Kapısı kullanıcı sayısı 60 milyonu geçti”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay:

“Vatandaşların yüzdelik 95’i turkiye.gov.tr’yi kıvançla kullanmakta”

“Sayısal Türkiye alanında üstelik tamamen elan bol amacıyla mücahede gider ediyoruz”

“Askeriye işlemlerinin takibi ve soya çekim işlemlerini çevrimiçine taşıyan görüntülük hizmete sunulacak”

ANKARA – Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Gururla tercüman olmak isterim kim e-Oran Kapısı’nın güdük yolu turkiye.gov.tr bugün, 60 milyon 23 bin 454 kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Yani oransal olarak e-Ihtişam kullanıcısı olabilecek 15 yaş üstü seçkin 10 kişiden 9’u şu yahut bu şekilde Dijital Türkiye’nin kapısını açıyor” dedi.

“Bürokrasinin Azaltılması ve Dijital Türkiye Toplantısı”, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında başladı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Oktay, siber güvenlik ve bireşimli zeka alanında yaptıkları çalışmalara herhangi bir geçen çevrim tıpkısı yenisini ekleyerek sayısal dönüşüme önderlik etmeyi sürdürdüklerini rapor etti.

“Türkiye.gov.tr zaman, 60 milyon 23 bin 454 kullanıcı sayısına ulaştı”

e-Kerem Kapısı’nın herhangi bir güzeşte gün zenginleşerek bundan sonra vatandaşa ulaştığını tamlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Gururla tercüman olmak isterim ki e-Kerem’in güdük yolu turkiye.gov.tr bugün, 60 milyon 23 bin 454 kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Yani oransal olarak e-Çap kullanıcısı olabilecek 15 yaş üstü değme 10 kişiden 9’u şu veya bu şekilde Sayısal Türkiye’nin kapısını açıyor. 6 bin 666 amme hizmetini barındıran e-Ihtişam Kapısı’nın başarısı hemen kaç kişiye ne sayıda amme hizmetini sağladığıyla değil bu sayısal hizmetlerin milletimizin beklentilerini istikbal oranıyla üstelik kendini göstermektedir” dedi.

“Vatandaşların yüzdelik 95’i turkiye.gov.tr’yi kıvançla kullanmakta”

Cumhur Reisi Yardımcısı Oktay konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Uyumlu adına düzenlenen ‘e-Kerem Kapısı Sevinme Anketi’ sonuçlarına bakarak; vatandaşlarımızın yüzde 95’i turkiye.gov.tr’yi hamdolsun sevinme ve beğeniyle kullanmaktadır. Avrupa Komisyonu’nun 2022 yılı e-Izzet Mukayese Raporu’na bakarak ülkemiz; ‘İkametgahım’ tümleşik hizmetiyle 35 ülke beyninde 1’inci sırada meydan almış durumdadır. Antrparantez, e-Mehabet uygulamalarında, Avrupa Birliği ortalamasının üstünde aynı sayı ile 35 mutluluk ortada 20’nci amiyane 16’ncı sıraya yükselmiştir. Cumhurbaşkanımız liderliğinde temas ant daha iyiyi hedefleyen aynı hükümet namına Dijital Türkiye alanında üstelik daima daha bol üzere himmet gider ediyoruz.”

e-Oran Kapısı’nın işleyişine dayalı vatandaşlardan alınan kavrayışsız bildirimler ışığında Dijital Türkiye çalışmalarında bakir ufuklara ilerlediklerini dile getiren Oktay, “Bunların beraberinde kamu-hisse senedi dünyası sayısal entegrasyonu hedefiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile devam eden teşrikimesai çerçevesinde kamu adına e-Celal ast yapı çalışmalarını detaylı süreden beri amade ayla getirdik. Odalarımız malumat paylaşımını tamamladığında görüş bilgileri amme kurumları ile tam entegre edilmiş olacak ve amme-hür teşebbüs âdem güdümü güçlenecektir. İş dünyamızın odalardan bakım alma süreleri hızlanacak ve kaliteleri yükselecektir. Çalışmayı elan tamamlamayan uran ve tecim odalarının lüzumlu hassasiyeti en acul şekilde göstereceğine inanıyorum” diye niteleyerek konuştu.

“Askeriye işlemlerinin takibi ve irsiyet işlemlerini çevrimiçine haiz görüntülük hizmete sunulacak”

Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, iki kullanılmamış hizmetin e-Azamet Kapısı çerçevesine alınacağını bildirerek şunları söyledi:

“Araçlarım, İkametgahım, Hac ve Umre İşlemleri ve Düzentileme Hayatım ekranları kabil haddinden fazla geçenlerde askeriye işlemlerinin baştan sona izleme edileceği ‘askerliğim’ ve irsiyet işlemlerini çevrimiçine haiz ‘varis-muris’ ekranı milletimizin hizmetine sunulmuş olacak. Erdemli memnuniyet oranıyla önce günden bu yana başarı hikayeleri yazan Sayısal Türkiye Kapısı’nı kullanıcı dostu ve seçme yaştan vatandaşımızı hedefleyen ayrımsız yaklaşımla geliştirmeye bitmeme edeceğiz. Geçmişten bu yana bürokrasiyi azaltmaya ve Sayısal Türkiye adımlarına önderlik eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a andıran strateji ve destekleri için şükranlarımı sunuyorum.”Share: