Ressam Prof. Dr. Devrim Erbil, memleketi Uşak’ta sevenleriyle buluştu

Ressam Prof. Dr. Kıvrılma Erbil, Uşak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlamaları kapsamında, Ketebe Yavru Yayınları’ndan çıkan ‘Konferans Ülkesi’ dizisinin ilk kitabı ‘Kıvrılma Erbil’ eseriyle, Uşak Atatürk Kültür Sarayı’nde düzenlenen konuşma ve imza programına katıldı.

Artist Prof. Dr. Kıvrılma Erbil, Yardımcı Belediyesi’nin Yardımcı’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlamaları kapsamında düzenlediği etkinliklere katıldı. Ketebe Yavru Yayınları’nın ‘Nutuk Ülkesi’ dizisinin evvel kitabı olan ‘Inhina Erbil’ eseri, Muğla’nın Bodrum ilçesinden sonra bu misil sanatçının memleketi Yardımcı’ta sevenleriyle ve çocuklarla buluştu. Erbil’in Yardımcı’tan İstanbul’a uzanan maltalık hikayesini konu düz kitabın imza ve konuşma etkinliğinde, Prof. Dr. Bükülme Erbil’in eserlerinden oluşan bire bir resim sergisinin açılışı bile gerçekleşti. Çeltek Atatürk Kültür Sarayı Laf Galerisi’nde düzenlenen etkinliğe, Firez ve Turizm Vekil Yardımcısı Özgül Özkan Ağır, Yardımcı Valisi Turan Ergün, Çeltek Şehremini Mehmet Çakın ve çokça sayıda çocuk katıldı. Kollar, Devrim Erbil’in hikayesiyle tanışırken aynı zamanda ressamın öz çizimlerinden oluşan boyama atölyesinde üstelik sevinçli çatlak geçirdi.

‘TÜRK MODERN SANATININ MİHENK TAŞIDIR’

Prof. Dr. Kıvrılma Erbil’in Türk gösterici sanatının yeryüzü koskocaman isimlerinden biri olduğunu anlatım eden Ekin ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Özgül Özkan Müşkül, “Erbil, kişi yarattığı üslubu ve kullandığı tekniklerle, namına hususi aynı dalan ile Türk Çağdaş Sanatı’nda kendisi tıpkı mihenk taşıdır. Hemen aynı ressam değil bir zamanda akademisyenlik yaparak Türk resim sanatına zorlu çokça eskimemiş sanatçının yetişmesi için da gönlünü, emeğini vermiş iri tıpkı üstadımızdır” dedi.

‘DÜNYANIN SUNMA BALABAN VAHI MÜZESİNİ TAYF EDİYORUM’

Yardımcı’ta, Dünya’nın arz iri bire bir halı müzesi hanay ettiğini ifade fail Ressam Kıvrılma Erbil, “Küçüğünü 2013 senesinde açtık. Zaman orayı dahi gezdim. Lüzumlu görüşmeleri yaptık ve haddinden fazla güzelce amal başaracağız. Hepimiz el ele vererek Uşak’ı tıpkısı nutuk ve kültür kenti yapacağız. Tarihi değerler üzerinde kullanılmamış gündeş gelişmeler ile burası sanat üzere, ekin için namuslu ayrımsız yer olacaktır” açıklamalarında bulundu. Uşak’ta düzenlenen suret sergisinin başka sergilerden çokça farklı özelliği olduğunu vurgulayan Ressam Inhina Erbil, “Halı ve resmin yanında gelmesi, dünya sanatçıları içerisinde birlikte ilk kez yapılan tıpkısı boyutta fotoğraf, ayrımsız boyutta halı, onun halıya uygulanmasındaki örnekleri gördüm. Gelecekte Muğla- Bodrum için haddinden fazla elan kullanılmamış görüşme projeleri monte etmek amacıyla bu sergi çokça anlamlı olmuştur” diye niteleyerek konuştu.

– Uşak

Share: