Rize’de mandalina hasadı başladı

Rize’bile mandalina hasadı başladı

RİZE – Rize’üstelik mandalina hasadı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğrencilerinin bile katılımı ile başladı.

2013 yılında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tarım Fakültesi akademisyenleri ve proje yürütücüsü Kezan Kalem Erbabı ile birlikte ‘Rize Mandalinasının Nüsha Seleksiyonu ile Islahı Projesi’ üzere girişim atıldı. 10 almanak projenin sonucunda Rize’nin ilçelerinden alınan kestirmece 53 tüyo alınması sonucunda 9 nüsha garip mandalinanın üretimi problemsiz ilerledi. ÇAYKUR Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırı Enstitüsü’nde üretilen mandalinaların hasadı için ise bugün okulun öğrencileri ve RTEÜ Rektörü Yusuf Yılmaz bahçeye girdi.

“Yaklaşık 70-80 almanak tarihiyle mandalina Rize’da derece kazanacak”

Proje karşı bilgi veren proje yürütücüsü Ekincilik Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kezban Muharrir, “Elan geçmiş alınan 53 devam klondan 9 tanesinin çok birinci sınıf olduğunu gösterdi. Bu klonlarla tohumluk tescil ve Onaylama Merkezine başvurarak tescil sürecini başlattık. Şuanda tescilimizin serencam yılındayız. İnşallah 2023 yılının Mart ayında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi yerine ve Rize namına 9 kıta mandalina çeşidini Türkiye Meyvecilik Tescil listesine vasıta edeceğiz. İsimler elan galiba değil andıran zamanda anlaşılan olacak. İçerisinde Rize Mandalinası olacak, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi mandalinası, İyidere Mandalinası, Derepazarı mandalinası ve Pazar’ın yıldızı isimleriyle inşallah bu proje sonuçlanarak kısaca 70-80 almanak tarihiyle mandalina Rize’üstelik derece kazanacak” şeklinde konuştu.

“Bilcümle Rize, Rize Mandalinasına sahip bundan sonra”

Rize mandalinası üzere haddinden fazla çok bindi aldıklarını belirten Kezban Yazar “Rize Mandalinası Rize’ye ilk geldiği ahit Iye bölgesine götürülüyor. Veli bölgesinden Akdeniz bölgesine gidiyor. Seçme iki bölgede bile tescili yapılan Rize mandalinasının bugüne büyüklüğünde Karadeniz ayağı natamam kalmıştı. Bu takkadak bölgemiz için değil Türkiye’miz içre haddinden fazla koca ayrımsız proje çünkü Türkiye’üstelik ihracatın bir numara olan Rize mandalinasının Karadeniz ayağını tamamlamış bulunuyoruz. İlk geldiği bölgede mandalinayı üstelik tescil ederek ülkemiz adına bu çalışmanın Karadeniz ayağını tamamlamış olacağız. Bu nev icraat iş birliği içerisinde yapılması müstelzim çalışmalardır. Bütün Rize, Rize Mandalinasına sahip çıktı” dedi.

“Mandalinaları toplarken şurası ayırt ettim seçme birinde değişik tıpkı dilsiz vardı”

Mandalinaların herhangi bir ağaçta ayrımlı hepyek konuşamayan aldıklarını rapor eden Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğrencilerinden Gülse Bardaş, ” Elazığ’birlikte oturuyordum Rize’ye okumaya geldim. Elazığ’dahi mandalina çokça olmadığı için ilk defa dalından mandalina toplamış oldum. Bu program haddinden fazla domuzuna hissettirdi. Mandalinaları toplarken şunu ayırt ettim rastgele birinde ayrımlı tıpkısı tat vardı. Toplayıp okuldaki arkadaşlarım ve öğretmenlerime izzetüikram edeceğim” dedi.

Share: