Rusya Dışişleri Bakanlığı: “ABD’nin Ukrayna’ya yardımı çatışmaları uzatıyor”

Rusya Dışişleri Nazır Yardımcısı İvan Nachaev, “KUL’nin Ukrayna’ya yardımı çatışmaları uzatıyor” dedi.

ABD’nin Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık yardım paketini açıklamasının arkası sıra Rusya Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı İvan Nachaev eskimemiş açıklamalarda bulundu. Nachaev, KUL’nin Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık yardım paketini eleştirerek, “Geçtiğimiz 8 Ağustos’ta KUL, Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık yardım paketini açıkladı. Böylece Joe Biden’ın riyaset döneminde ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı askeri yardımlar 9,8 milyar dolara, 2014 yılından bu yana ise 11,8 bilyon dolara yükseldi. Böyle tıpkısı siyaset çözüme koruyucu olmuyor ancak çatışmaları uzatıyor” diye niteleyerek konuştu.

“Mahkum takası üzere ESIR ile görüşüyoruz”

KÖLE ile Rusya ortada mahkum takası konusunda elan ilk dahi izahat yapıldığını belirten Nachaev, bu konuda müzakerelerin sürdüğünü aktararak, “Bu bahis üzerine daha geçmiş meşruhat yaptık. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve MEMLUK başkanlarının anlaşmaları çerçevesinde hakeza bire bir görüşmeye hazır olduğumuzu doğrulama etti. Sayın Putin ve Biden’ın bu konuda heyetlere bitirme verdiğini de hatırlatmakta fayda var. Bu çerçevede görüşmeler etraf ortada sürüyor” ifadelerini kullandı.

Görüşmeler sırasında Washington’un mahkumlar üzerinden anahtar yapmaması gerektiğini belirten Nachaev, “Bize baskı yarmak için beyhude girişimlerden vazgeçmelerini ve onları bu çalışmalara yoğunlaşmaya çağırma ediyoruz” şeklinde konuştu. – MOSKOVA

Share: