Rusya’nın arz nazik bankası yavaş siber atak altında

Hackerlar, Rusya’nın en iri bankası olan Sberbank’a, cenk öncesi döneme göre saldırılarını 10 bitirme artırdı. 114 bine mümasil kişinin kredi kartı bilgileri çalındı.

Haber duyum şirketi Cyberint’in araştırmasına bakarak dolandırıcılara geride bırakmak üzere reklamların yapıldığı 113 bin 476 Sberbank müşterisinin anaç ayrıntıları, çatışma başladığından beri çalındı.

Tarihinin yer iri DDoS saldırısı

Siber uzmanlar, dikkati dağılmış personeli hassas ayrıntıları paylaşmaya yönlendirmenin henüz görgüsüz olması zımnında, bunun onu elektronik beyin korsanlarına karşı elan savunmasız hale getirdiğini dile getirdi. Sberbank, 6 Mayıs’ta tarihinin arz şişman DDoS saldırısına cebin savaştığını açıkladı.

Surrey Üniversitesi’nden Profesör Düzlük Woodward, “Sberbank aynı değiş içre ve bununla olan sunma büyük şeylerden biri çalışanlara müteveccih içtimai namına tasarlanmış saldırılar. Vezneci şu anda seçkin şeyi yürümek zorunda ve bankada etkin insanlar buna alışık kaçınan” diye niteleyerek konuşurken, “Bu nedenle, birinin onları celse açma ayrıntılarından çıkarması daha yalın kat olurdu. Telefon yazar başka biri gibi davranabilir veya kimlik avı e-postası gönderebilirler” ifadelerini kullandı.

Siber hamle üzere “yüksek alarm”

Telegraph’ın haberinde İngiltere’nin majör bankacılık şirketlerinden Lloyds’un CEO’su Charlie Nunn, Rusya’dan benzeri siber saldırı için “efdal alarmda” olduğunu bildirdi.

Profesör Woodward ise “Millî Siber Güvenlik Merkezi tam bunlarla yakından ilgileniyor ve tıpkısı saldırının neredeyse kaçınılmaz olduğu üzerine uyarıyorlar. Ayrımsız vezneci saldırıya uğrarsa ve bu nev füru sızdırılırsa, töz insanlar mali kayıplara uğrar” açıklamasını yaptı.(NTV)

Japonya Sberbank ve Alfa Bank’ın mülk varlıklarını dondurdu

Sberbank SWIFT’ten çıkarılıyor

İngiltere, Sberbank ve Moskova Cesaret Bankası’nın tamlık varlıklarını dondurdu

Sberbank’a dijital erinç ihraç ve değiş tokuş lisansı

Sberbank şubeleri ahali değiştirdi

Yaptırımlara dayanamayan Sberbank, Avrupa’dan çekildi

Share: