Sabancı Ventures, beşinci yatırımını Albert Health ile dijital esenlik alanında yaptı

Sabancı Topluluğu, kullanılmamış iktisat odaklı ince vadeli büyüme stratejisi kapsamında, Sabancı Ana Ortaklık’in Kurumsal Hamle Sermayesi Fonu olan Sabancı Ventures marifetiyle kullanılmamış tıpkı yatırımı henüz tamamladı. Sonunda Sabancı Ventures, dijital esenlik alanında sentetik anlak tabanlı hastalık yönetimi ve telesağlık hizmeti platformu geliştiren Albert Health’in hissedarı oldu.

Sabancı Ventures’ın liderlik ettiği envestisman turunda Akportföy, Teknoloji Envestisman (TTGV1 Fonu) ve EGİAD (Veli Tendürüst İş İnsanları Derneği) Melekleri’nin katılımı ile mecmu 1 milyon ÇAKER doları yavru yatırımı yapıldı. Yapılan envestisman ile Albert Health, klinik tasdik çalışmalarını hızlandırmayı ve İngiltere ilkin olmak amacıyla yurtdışı pazarlarda çoklu kronik çor yönetimi platformunu genişletmeyi hedefliyor.

Hastaların süreğen hastalıklarını yönetmelerini sağlayan, sesli istek tabanlı, bireşimli zekaya dayalı sayısal bir esenlik platformu olan Albert Health, küresel benzeri sayısal çor yönetimi şirketi olma vizyonuyla haddinden fazla uluslu derman şirketleriyle çor yönetimi ve telesağlık programları geliştiriyor. 2018 yılında kurulan iştirak tıntın hazırda 100 binden çok hastaya bakım veriyor.

Bu yatırımla alay malay 2020 yılında kurulan Sabancı Ventures’ın portföyündeki mecmu girişim sayısı 5’e, 2022 yılında envestisman yaptığı iştirak sayısı ise 3’e yükseldi. Sabancı Ventures geçtiğimiz yıllarda Thread In Motion ve Lumnion’a; bu yıl ise domestik bulut hep entegratörü olarak müşterilerine veri depolama ve bulut yönetimi kabil melez bulut çözümleri sunan Bulutistan ile sentetik zekâ odaklı akıllı araştırma görevlisi hizmetleri üzerine uzmanlaşmış Zack.ai şirketlerine envestisman yapmıştı.

“artık de öncü fikirlerin ve girişimlerin destekçisi olmaya bitmeme edeceğiz”

Konuyla ilgilendiren değerlendirmelerde bulunan Sabancı Ana Ortaklık Strateji ve İş Geliştirme Takım Başkanı Gökhan Eyigün,Sabancı Topluluğu olarak ‘bakir tutum’ odaklı büyüme stratejimiz kapsamında sayısal teknolojilere yatırımlarımızı cevvaliyet kesmeden sürdürüyoruz. Geleceği şekillendireceğine inandığımız girişimlere yaptığımız bu yatırımlarla aynı yandan hissedarlarımıza olan sorumluluğumuzu yerine getiriyor tıpkı yandan dahi Topluluk Vaadimiz’de üstelik belirttiğimiz kabil, sayısal teknolojilerin gücüyle henüz sürdürülebilir tıpkısı dirim amacımıza katkıda bulunuyoruz. Bu stratejimiz kapsamında, önümüzdeki dönemde dahi gravite gücü herhangi bir tip devlet sınırlarını aşan, toptan değer reprodüksiyon potansiyeline sahip avangart fikirlerin ve girişimlerin destekçisi olmaya bitmeme edeceğiz” dedi.

Mecmu 13 ülkede 7 ayrımlı hisse senedi ortaklığıyla cümbüş gösteren ve çokça uluslu şirketlerle teferruatlı soluklu katılım tecrübesine eş aynı Topluluk olduklarının altını çizen Gökhan Eyigün, Sabancı’nın, yatırımcı kendisine bu şirketlerde düzlük almasının, girişimlerin millî ve uluslararası nema yolculuklarına de muhteşem katkı sunacağını belirtti.

Sabancı Ventures karşı

· Siber güvenlik, sentetik anlak, enerji teknolojileri, finansal hizmetler, nesnelerin interneti, malzeme teknolojileri ve e-mobilite Sabancı Ventures’ın gerçek yatırım hedeflediği alanlardır.

· İlk etapta 30 milyon ESIR $ toplanmış görüntü büyüklüğüne sahip olan Sabancı Ventures, hem sıkıntılı içi hem üstelik yetersiz dışında yatırımlar hedeflemektedir.

· Yavru sonrası ve Saf A aşamalarındaki girişimlere tahaccüm gayeli yerine 500 bin ESIR $ ile
4 milyon ABD $ beyninde değişen tutarlarda envestisman yaparak, hissedar olmayı hedeflemektedir.

Sabancı Holding CEO’akarsu Alper: Türkiye ile acun beyninde köprü olacağız

Sabancı Holding, kemiksiz liyakatsiz tarh hedefi ile sürdürülebilirliğe önderlik ediyor

Share: